'JSF kost in 2020 circa 85 miljoen dollar* Missers als in zaak-Dolmatov geen unicum in vreemdelingendetentie '17 4 BINNENLAND KRAS.NL NON-VERBAAL Een interview met een koningspaar is een toneelstuk, met iedere uitspraak gewogen. Wat vertellen de gebaren? ié Het gesprek is waarschijnlijk sterk geregisseerd, maar kwam toch spontaan over HART VAN NEDERLAND DEN HAAG - Een F-35 of Joint Strike Fighter (JSF) zal in 2020 circa 85 miljoen dollar per stuk kosten. Dat zei Stephen O'Bryan van de Ameri kaanse vliegtuigbouwer Lockheed Martin gisteren tijdens een bijzon dere procedure in de Tweede Ka mer. De F-35 is voor het ministerie van Defensie de beoogde opvolger van de F-16. Als het kabinet over gaat tot de aanschaf van dit toe stel, zullen de eerste toestellen in 2019 worden geleverd. In een brief vorig jaar juni liet toenmalig minister Hans Hillen van Defen sie weten dat de kale stukprijs per F-35 was berekend op 61,5 miljoen euro. Volgens O'Bryan staat Nederland nog steeds voor de aanschaf van 85 toestellen in de boeken. Mocht het kabinet maar 35 toestellen gaan kopen, zal dit volgens hem slechts een 'nominaal effect' heb ben op de aankoopprijs. De vicepresident' van Lock- heed-onderdeel Program Integra tion and Business Development denkt dat de prijs verder omlaag zal gaan. De fabriek verkoopt al gemiddeld 10 procent onder de stukprijs van 2020, aldus O'Bryan. Niet alleen moeten de kosten worden terug gedrongen, daarnaast moet de be trouwbaarheid nog worden verbe terd. Op de exploitatiekosten van het toestel kon hij niet ingaan. Een rapport van de rekenkamer van het Amerikaanse Congres stel de eerder dat die kosten bij de F-35 ongeveer 60 procent hoger liggen dan bij de gevechtsvliegtui gen die de Amerikanen nu in dienst hebben. Vorig jaar liet toenmalig minister Hillen van Defensie weten dat een JSF 61,5 miljoen euro zou kosten klaar zou zijn zodra het interview uitgezonden werd. Hij begon te la chen, al het non-verbale in hem veranderde op slag. Hij kwam op recht over." Op de vraag of het koningschap voor de twee een duo-baan is, was Willem-Alexander stellig. Er is één koning en dat is hij. Swerts: „Als je niet zou weten dat dit het koningspaar was, zou je kunnen denken aan een leuke theevisite. Natuurlijk, het was een chique Een koning die door Wilma de Cort DEN HAAG - Zij knipperde zo nu en dan heel erg met haar ogen en zocht na menig vraag eerst oog contact met hem. Of ze wees na een vraag naar haar echtgenoot, met geopende respectvolle han den. Hij daarentegen keek zelden naar haar. Na een vraag, richtte hij zich tot zijn vragenstellers en slaagde er goed in zichzelf neer te zetten als een moderne koning - door bijvoorbeeld de woorden iPad en Twitter te laten vallen. Te gelijk gaf hij aan te hechten aan tradities, zoals de koningsmantel. Zie daar de mening van twee des kundigen in non-verbale commu nicatie over het interview met Willem-Alexander en Maxima. „Maxima was dienend aan Wil lem-Alexander. Ze doen het sa men, maar hij is de koning", zegt Lisette Mol, universitair docent in Tilburg, gespecialiseerd in de bete kenis van handgebaren. En haar collega (en Belg) Mare Swerts, des kundig in non-verbale expressie: „Voor degenen die dit regisseer- Mare Swerts den is het een interessante oefe ning in evenwichtskunst geweest. Aan de ene kant uitstralen dat Ne derland een moderne koning krijgt die dicht bij het volk wil staan. Maar aan de andere kant ook een zekere afstand houden. Die balans is gezocht." Mol viel op dat beiden met de be nen over elkaar zaten in dezelfde richting. Ze sluit niet uit dat daar over is nagedacht. „Het straalt een heid uit. Op een gegeven mo ment, als zo'n gesprek langer duurt, verwacht je eigenlijk dat ze wel een keer gaan verzitten." Bij Maxima zag ze 'erg veel emo tie in het gezicht', onder meer toen Friso ter sprake kwam. Ook Willem-Alexander sloeg op dat moment even de ogen neer, maar tegelijkertijd was duidelijk dat hij niet te veel kwetsbaarheid wilde tonen, zegt Mare Swerts. „Hij praat niet alsof het gedrukt staat. Hij zegt zijn 'ehms' en hij denkt soms na voor hij ant woordt. Het gesprek is hoogst waarschijnlijk sterk geregisseerd, maar kwam desondanks spontaan over. Tegelijkertijd straalt hij ge zag uit." Dat ziet Swerts de Belgische prins Filip nog niet zo doen. Filip krijgt nogal eens te horen dat hij een voorbeeld zou moeten nemen aan prins Willem-Alexander. „Veel meer dan prins Filip komt hij spontaan over en als een familie man." Het koningspaar vertelde al een jaar eerder op de hoogte te zijn van de troonswisseling dan het Nederlandse volk. Alleen zij bei den en koningin Beatrix wisten er van. Alle drie hadden ze zich wel eens versproken, vertelden ze, wat Willem-Alexander op een schop onder de tafel van Maxima kwam te staan. De afwezigheid van vader Zorreguieta, de woning in Mozambique, het salaris; het kwam allemaal aan de orde. Volgens deskundige Mol krijgt Ne derland 'een koning die niet goed liegen kan'. Dit leidt ze af uit zijn reactie op de vraag of zijn toespraak al klaar is. „Hij wist natuurlijk dat die wél niet l 8-daagse riviercruise per MS Allegro* 7 nachten cruise 1/ alle maaltijden aan boord KRAS.NL-reis- leiding aan boord 1 x live-muziek gebruik sauna treinkaartje naar/ van Amsterdam ;MS Allégro Nu INCLUSIEF GRATIS TREINKAARTJE van elk station in NL naar Amsterdam Voordelig! Deze afwisselende 8-daagse cruise door het 'Groene Hart* van Nederland boekt u al vanaf slechts 399. Uiteraard reist u compleet verzorgd, inclusief alle maaltijden en reisleiding aan boord én inclusief treinkaartje vanaf elk station naar Amsterdam. Het MS Allegro vaart vanuit Amsterdam naar mooie plaatsen zoals Arnhem, Heusden, Gorinchem, Willemstad, Gouda, Kinderdijk en Schoonhoven. Boek snel! Het MS ALLEGRO**** beschikt over o.a. een lounge met bar, restaurant, zonnedek, personenlift, sauna en wellness-salon. Klantbeoordeling 7,0! April 27 €399 Aug. 3 €549 Prijs p.p. o.b.v. 2-p.voordeelhut benedendek. Zie www.kras.nl/91034 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm i/zen zijn p.p.. tenzij anders vermeld. Prijzen door Niels Klaassen DEN HAAG - Het aantal gemaakte fouten rond de dood van de Russi sche activist Aleksandr Dolmatov mag dan uitzonderlijk hoog zijn - de missers afzonderlijk zijn in de vreemdelingendetentie geen uni cum. Dat bleek uit het relaas van ver schillende organisaties, gisteren aanwezig tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer over Dolma tov, die in januari zelfmoord pleegde in zijn cel in Rotterdam. De advocaat van de moeder van Dolmatov, vertegenwoordigers van Amnesty en Vluchtelingen werk en de Nationale Ombuds man Alex Brenninkmeijer schets ten het beeld van een strikt vreemdelingenbeleid. Vooral ge richt op 'nul' asielinstroom waar bij mensen 'het nadeel van de twijfel krijgen', sneller worden vastgezet dan nodig en waarbij het woud aan regels en de wer king van verschillende computer systemen het soms winnen van 'de menselijke maat'. Ombuds man Brenninkmeijer benadrukte dat zijn eerdere kritiek op dit de- tentiebeleid voor vreemdelingen bij het ministerie van Veiligheid en Justitie geen gehoor vond. „Ik moest niet zo lastig doen." Afgelopen vrijdag bracht de In spectie Veiligheid en Justitie haar rapport uit over de zaak. Conclu- Tweede Kamer debatteert vandaag over dood van Dolmatov en positie van staatssecretaris Teeven sie: organisaties hebben onzorg vuldig gehandeld; informatie is niet uitgewisseld; procedures zijn niet gevolgd; men nam verkeerde besluiten en handelde passief. Bovendien had de Rus sowieso niet vast mogen "zitten want er liep nog een beroep. Door een fout in het computersysteem stond hij ten onrechte genoteerd als 'verwijderbaar'. Uit antwoor den van verantwoordelijk staatsse cretaris Fred Teeven (WD) op Ka mervragen gisteravond blijkt dat door deze systeemfour behalve Dolmatov nog bijna 300 mensen sinds 2011 geregistreerd hebben gestaan als 'verwijderbaar' terwijl ze nog in beroep waren. Volgens Teeven is 'niet gebleken' dat in die gevallen ook sprake was van onterechte uitzetting en/of deten tie. Vandaag debatteert de Kamer over de kwestie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4