Beoordeling 4 UIT Aan de krat KOKEN MET PUCK We proberen grip op ons voedsel te krijgen, door vaker zelf te koken met eerlijke producten Eindelijk scheen dan de zon en ook nog op een vrije zondag. Geen bete re remedie om de win ter van je af te schudden dan te eten aan het strand totdat de zon traag in de zee zakt. We gingen naar strandpavil joen Noordduine tussen Westkapelle en Dom burg en ontdekten een ruige keuken. Puck Kerkhoven Een paar weken geleden lager een briefin de bus van de Streekmo- len. Dit lokale bedrijf koopt verantwoorde in grediënten in bij kleinschalige producenten uit de omgeving en vult daarmee een krat, waar je minimaal drie dagen met z'n tweeën van kunt eten. Recepten doen ze erbij en ze komen het donderdag- of vrijdagavond thuis bezorgen. Een paar dagen later belt een vriendelijke knul aan. Zijn baard spreekt van eerlijke be doelingen. Óf ik het niet een keer wil proberen, voor 25 euro. Waar om ook niet, denk ik. Geef het een kans. Hier heet het initiatief De Streek- molen, op andere plekken Land- winkel X, Stadsboerderij Y of Zelfpluktuin Z. Of HelloFreshBox of DeKrat, lokaal gekweekt, zo van de boer op de keukentafel. De eerste goedgevulde houten krat wordt spoedig afgeleverd. Al tijd leuk, dat uitpakmoment: een krop andijvie, verse raapsteeltjes, aardappels, rode kool, prei, appels en peren, komkommer, mosterd dressing, een biologisch molen brood, biefstukpuntjes van de biologische slager en een aard beienplantje om zelf aardbeien te kweken! Dichtbij is dé nieuwe voedsel- trend. Althans, in het rijke deel van de wereld. We vragen ons te recht steeds vaker af waar ons voedsel eigenlijk vandaan komt. Vertrouwen doen we het al lang niet meer, na het zoveelste voed selschandaal. Ingrediënten kun nen van over de hele wereld ko- men. Of van om de hoek. Maar dan nog heb je kans dat ze dui zenden kilometers hebben afge legd om ergens te worden ver werkt, omdat het daar voor een paar centen minder kan. Door goedkopere arbeidskracht, ge schuif met subsidies of'rekbare' hygiëneregels. Denk aan het klas sieke voorbeeld van onze Hol landse garnalen die helemaal in Marokko of Polen worden gepeld en dan weer terugkeren. Of onze varkens en kalveren die levend naar Italië gebracht worden, om daar in ham of fricandeau te ver anderen. Ons rundvlees (of is het paard, of eland?) dat via schimmi ge opslagbedrijven op de Balkan, Noordduines ruige keuken Treden zo breed als stoepen leiden naar de hoogste duin- punt bij strandpavil joen Noordduine. Het is een stoere op gang, dat de voorbo de is van een sportief paviljoen. Op veel dagen wachten golfsur- fers in zee op de beste golf, maar wordt er ook yoga op het strand beoefend. Het is het strand bij Domburg waar vaak iets te bele ven valt, zoals een muziekspekta kel als Pop aan Zee. Deze avond gebeurt er niets van dat alles. Het is praktisch windstil en het is rustig. Na een eerste zomerse dag aan het Noorderstrand, is het strand 's avonds leeggelopen. We genieten ervan weer eens buiten te kunnen eten met het prachtige uitzicht. Op een sand- wichbord bij de ingang staat een aardig geprijsd driegangenmenu. Een Oosterse salade met onder andere reepjes rundvlees, slib- tongetjes en een dame blanche voor 20 euro. Dit is, zal chefkok Ben Bevaart later zeggen, een geste om veel mensen van een meergangenmenu te kunnen la ten genieten. De meisjes van de bediening, we hebben met drie serveersters te maken gehad, waren niet alle maal even behendig met het ap paraat waarmee de bestelling wordt opgenomen. De nieuwko mers in de horeca moeten nog wennen. De openingswoorden van de me nukaart zijn veelbelovend. De keuken houdt rekening met het milieu en er worden streek- en biologische producten gebruikt. Die aanpak blijkt wel gedateerd te zijn. Van de streek wordt nog wel ingekocht, maar biologische groenten zijn te duur. Bevaart: „Daar kiezen we niet meer voor. Voor een kilo tomaten tel je zo 3,50 euro neer. Daar koop ik lie ver meer én verschillende groen ten voor." We bestellen champignons op to ast (9,95 euro) en carpaccio (10,95 euro). We krijgen er een paar sneden mals donkerbruin brood bij. De toast met spek en champignons ziet er stoer uit. Zouden ze hier Nieuw Ruig ko ken? Een manier van bereiden af komstig uit Scandinavië en die momenteel in zwang is bij steeds meer keukens. Het is puur, rauw en eerlijk eten, als antwoord op de galerij van liflaf- jes. Koks van Nieuw Ruig kiezen met vaardige hand voor onge compliceerd eten, gemakkelijk bereid en een stuk vlees, des noods aan het spit, doet het goed in deze zaken. De toast bij Noordduine is lek ker krokant, maar de grove cham pignons zijn iets te waterig, om dat ze vermoedelijk op te laag vuur zijn 'dichtgeschroeid'. Jam mer, de 'ruige' poging was aar dig. De carpaccio is mooi dun gesne den en opgetopt met een stevige hand rucola. De versiering is wat veel van het goede en de helft wordt aan de kant geschoven, om de carpaccio goed te kunnen proeven. Het is een uitstekend gerecht. We vervolgen met een klassieke hamburger (15,75 euro) en gebak ken kabeljauwfilet met een mos terd-wijnsaus (19,75). De Ameri kaanse beefburger maakt indruk en dat is prettig, want heel vaak zijn we hierin al teleurgesteld. Home made, zoals de kaart ver meldde, bleek steevast in een an der huis gemaakt te zijn dan de keuken waar we waren. Maar de hamburger van Noordduine is bereid in de keuken én aan het eigen fornuis. Met het broodje, van het rustieke soort, dat stevig en krokant is, is het een eerlijke burger. De kabeljauwfilet is gelukkig niet te lang gegaard. De lamellen zijn nog zichtbaar en de vis is sappig. Maar de smaak van het sausje is moeilijk thuis te breng en, het heeft een wat bittere na smaak en we kunnen ons niet voorstellen dat de kok de saus heeft afgeproefd. Jammer, want de keuken verstaat de kunst van het wokken, met groenten als boontjes, komkommer, courget tes, paprika en bleekselderie. Met friet en een salade met vijf verschillende soorten sla, geroos terde zonnebloempitten, kapper tjes en croutons wordt de maal tijd gecompleteerd. We zijn blij met een strandpavil joen als Noordduine, dat welis waar nog stappen verwijderd is van een keuken met een eigen stempel. Als die gevonden wordt, ligt Nieuw Ruig binnen bereik. Strandpaviljoen Noordduine, Schelp- weg 32, 4357 BP Domburg. Tele foon: 0118-584075. In hoogseizoen alle dagen van de week geopend. www.noordduine.com. Raadpleeg de site, want af en toe zijn er feesten, zoals komende vrijdag de 70s party. Prijs-kwaliteit: Entourage: De zee laat zich ook aan het Noorder strand van zijn mooiste kant zien. Bediening: Vriendelijk, maar niet allemaal al volle dig ingewerkt. Horen, zien en ruiken: Een paar grijze cabines van de ge meente Veere verstoren het zijaan zicht van Noordduine. Conclusie: De keuken wil zich onder scheiden, maar lijkt nog een beetje te zoeken naar de beste formule. In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Jaap Wiltenburg van strandpaviljoen Noordduine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44