PZC Geen stad is zo vaak bezongen, beschreven en vastgelegd als New York. Wilfried de Jong voegt daar een eigen theater voorstelling aan toe. Volgende week te zien in Middelburg. n Non stop New York verklaar Wil fried de Jong The Big Apple zijn lief de. „Of je nu uit een stad of dorp komt, New York zit in ieders hart misschien nog het meest omdat het de overtreffende stad van alle steden I is", zegt De Jong. In de theatervoorstelling weten hij en zijn muzikanten van Ocobar in intieme en rau we scènes, verhalen en veel muziek de stad in een collage van poëtische en sferige beel den treffend tot leven te roepen. „We heb ben er niet voor gekozen om het alleen jaz zy xe laten zijn; er zit van alles in. Deze stad is tenslotte heel veel van alles." New York is dé moderne metropool bij uit stek, wil hij maar zeggen. Een stad die aan trekt, ontzag wekt en tegelijk angst inboe zemt. Het is zo'n zeldzame stad die ook door mensen wordt omhelsd die grote ste den normaal gesproken liever mijden. Ook voor veel Nederlanders heeft de stad mythische proporties aangenomen. „Men sen komen na een voorstelling met allerlei verhalen naar me toe. Ze herkennen er veel - in, hebben zin om er weer heen te gaan. Of hebben heimwee, zoals iemand me na af loop zei. Of dromen ervan. Dat is mis schien de mythe van de stad. Er zijn zoveel films en tv-series over en in de stad ge maakt. Ook als je er voor het eerst komt, herken je van alles." De fascinatie voor de wereldstad zat er bij De Jong al vroeg in. In de voorstelling zit een scène waarin hij terugkeert naar zijn jeugd. Zijn vader staat zich met een krab bertje te scheren. De kleine Wilfried staat op zijn bed op ooghoogte met de cockpit van zijn modelvliegtuigje dat aan het pla fond bungelt erover te fantaseren hoe hij de Atlantische Oceaan overvliegt. „Zo was het echt. Ik dacht: ik word ooit piloot om op New York te kunnen vliegen. Een jon gensdroom." New York is een stad vol paradoxen en ui tersten waar alles mogelijk lijkt. De New Yorker Joe die Wilfried de Jong opvoert, raakt aan de kern als hij zegt: 'Het is een klotestad.' „Dat zei hij toen echt, maar hij voegde er meteen aan toe: 'Als ik één dag niet in de stad ben, mis ik haar verschrikke lijk'. Hij woonde en werkte er zijn hele le ven. Hij haatte de files, schold de hele boel bij elkaar. 'Ik ga hier weg!' riep hij. Maar het jaar daarop zag je hem weer." In Non stop New York bezoekt De Jong de stad op uiteenlopende leeftijden. „Als jon getje van tien. Als ik 21 ben (hij maakte zijn eerste reis naar New York als luchtkoe- rier, red.), als veertiger. En nu ben ik 55. Toen ik er vorig jaar augustus was, viel ik met mijn neus in de boter bij een moord." Hij zag de stad in die jaren steeds verande ren. „Eind jaren tachtig had je de peep shows op 42nd. Street. Dat was toen een heel smoezelige, smerige nachtstraat met pooiers en hoeren. Ik had daar een hotel, dus moest ik er wel langs. Ik merk dat de stad nu netter is, aangeharkter, chiquer." Als Wilfried de Jong er een tijdje niet ge weest is, begint het na verloop van tijd weer te kriebelen. „Zoals sommige mensen iedere zomer naar de zee moeten omdat ze anders niet gelukkig zijn geweest. Ik was er enkele jaren niet geweest. Toen ik terug kwam, raakte ik geëmotioneerd. Het voel de als thuiskomen, zoals ik dat ook bij Rot terdam kan hebben." „De stad legt een zekere druk op je. Ik hou daar wel van. Ik ben zelf iemand die ener giek is. Je moet zin hebben om je energie kwijt te raken aan de stad. In New York voel ik me een batterij die leegraakt. Even opladen, eten, drinken, slapen, en dan ga je weer." 'Non stop New York', woensdag 24 april, Stads schouwburg Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. donderdag 18 april t/m woensdag 24 april 2013 UitGids Ruige keuken van strand paviljoen Noordduine PAGINA 4 EN 5 Beste pootje voor op Dogshow in Zeelandhallen PAGINA 10 A door Nico de Boer Wilfried de Jong: „New York voelt als thuiskomen, zoals ik dat ook bij Rotterdam kan hebben." foto Clemens Rikken New York zit in je hart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41