Bisschop voor onderkant van de samenleving 1935-2013 Vrijwel iedereen rekent op extra bezuinigingen Ombudsman helpt burgers bij schade gaswinning IN HET NIEUWS 3 'Bang dat dit mijn laatste zaak is' Tiny Muskens DONDERDAG 18 APRIL 2013 Oud-bisschop Tiny Mus kens is gisteren van alle kanten geprezen, nadat zijn overlijden bekend werd. 'Een man van grote energie en werk lust', typeerde huidig bisschop Jan Liesen van Breda de geeste lijke die bekendheid kreeg door zijn uitspraak dat 'een arme een brood mag stelen'. Zelf zei Mus kens ooit daarover: „Ik wil de woordvoerder van de onderkant van de samenleving zijn." Als bisschop werd hij het sociale gezicht van de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk, totdat in 1999 twee herseninfarcten zijn functioneren gingen beïnvloeden. Liesen denkt ook dat Muskens goed was in sterke uitspraken, zo als zijn uitlating dat een arme een brood mag stelen. „Het ging hem niet zozeer om dat broodje, maar hij wilde onder de aandacht brengen dat er gezinnen waren in Nederland die niet te eten heb ben. Muskens was een man met een grote bewogenheid voor de ar men. Met die bewogenheid kwam hij ook in het nieuws. Hij wilde het thema van armoede in Nederland bespreekbaar maken." De Nederlandse bisschoppen zei den gisteren Muskens dankbaar te zijn voor zijn grote inzet voor de kerk. In het bijzonder noem den ze zijn verdiensten voor de in terreligieuze dialoog. „Hierbij kwam zijn grote kennis van ande re godsdiensten goed van pas." Emeritus-bisschop Muskens over leed in de nacht van dinsdag op woensdag op 77-jarige leeftijd in zijn woonplaats Teteringen. Hij was van 1994 tot 2007 bisschop. Muskens werd in 1962 tot priester gewijd en in juli 1994 benoemd tot bisschop van Breda. Hij gaf de aanzet tot een koerswijziging van de Nederlandse bisschoppen: van polarisatie naar dialoog. Het Vaticaan had hem in 1993 ge vraagd de tekst te schrijven van een toespraak van de paus, die de Nederlandse-bisschoppen daarin aanspoorde in gesprek te gaan met alle groeperingen in de Ne derlandse RK-Kerk, inclusief de progressieve Acht Mei Beweging. De laatste jaren woonde Muskens in het kloosterbejaardenoord Zui derhout in Teteringen. Hij wordt dinsdag begraven in Elshout. door Sander van Mersbergen GRONINGEN - Nee, de angst en on zekerheid onder de inwoners van Groningen gaat hij niet wegnemen. Leendert Klaassen, de gisteren aan gestelde ombudsman gaswinning, kan er niet voor zorgen dat de Gro ningse grond weer kalm wordt, dat iedereen zich veilig voelt en dat de huizenprijzen op peil blijven. Wel gaat Klaassen er in opdracht van minister Kamp (Economische Zaken) op toezien dat de schade- meldingen die Groningse burgers indienen bij de Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM), op een correcte wijze worden afgehan deld. „Inmiddels zijn er 6.500 mel dingen van schade gedaan bij de NAM", zegt de Groninger. „Dat is een heleboel. Het is belangrijk dat een onafhankelijke partij daar con trole op uitoefent." Klaassen, tevens bestuursvoorzit ter van Stenden Hogeschool in Leeuwarden, gaat zich niet bezig houden met de hoogte van de schadevergoedingen. „Ik richt me vooral op de procedure, en kijk of daar onvolkomenheden in zitten. Ook ga ik kijken of er trends waar neembaar zijn in de klachten die ik krijg." De onrust in Groningen is groot sinds het KNMI in januari bekend maakte dat de aardbevingen in het gebied de komende jaren in aantal en omvang zullen toene men. Oorzaak is de winning van gas uit het gasveld van Slochte- ren. Die is het afgelopen decen nium sterk toegenomen. Dat er sinds die mededeling 28 be vingen hebben plaatsgevonden in de provincie, de ene weliswaar groter dan de andere, heeft niet bijgedragen aan het gevoel van veiligheid onder de Groningers. „Het houdt de mensen enorm be zig", zegt Klaassen. „Iedere infor matieavond wordt druk bezocht. Aan die langetermijnzorgen kan ik helaas weinig veranderen." De rijksoverheid doet momenteel onderzoek naar de situatie in Gro ningen. Liefst elf studies zijn op touw gezet om alles in kaart te brengen. Op basis hiervan beslist de over heid in hoeverre de gaswinning in het hoge noorden terugge schroefd wordt. AMSTERDAM - De Amsterdamse Hells Angel omhelsde gisteren aan het einde van de zitting in de bunker in Amsterdam-Osdorp zijn advocaat Bram Moszkowicz. De twee kennen elkaar al lang, maar de zaak gisteren, een om vangrijke afpersingszaak, was mo gelijk de laatste keer dat Moszko wicz als advocaat heeft opgetre den in een rechtszaal. „Ik ben zo bang dat dit mijn laatste zaak is", sprak de bekende strafpleiter. Maandag beslist het Hof van Disci pline in de tuchtzaak tegen Mosz kowicz of hij advocaat mag blijven of niet, of dat hij zijn toga tijdelijk aan de kapstok moet hangen. De voorzitter van de rechtbank gisteren, Jacco Janssen, wenste Moszkowicz succes. moeilijke week Henk Kamp, Lodewijk Asscher en Mark Rutte tijdens het debat over het sociaal akkoord, foto Martijn Beekman/ANP door Michel Reijns DEN HAAG - De meeste partijen in de Tweede Kamer gaan er vanuit dat er na de zomer toch weer be sloten zal moeten worden over extra bezuinigingen voor volgend jaar. Slechts weinigen hebben het optimisme zoals premier Mark Rutte (WD) uitdraagt dat de eco nomische groei misschien vol doende kan aantrekken om extra bezuinigingen overbodig te ma ken. Het kabinet houdt hoe dan ook vast aan het terugbrengen van het begrotingstekort tot maxi maal 3 procent. Zonodig komt het bezuinigingspakket weer op tafel. Om een sociaal akkoord te kun nen bereiken, heeft het kabinet aan werkgevers en vakbonden be loofd het al geplande bezuini gingspakket van 4,3 miljard euro voor 2014 voorlopig in te trekken om in de zomer nieuwe voorspel lingen voor de economie en het begrotingstekort af te wachten. Ondanks aandringen wil het kabi net niet de komende weken al met oppositiepartijen onderhan delen over mogelijke bezuinigin gen. Verder dan tot augustus ver kennen, wil het kabinet tot ver bijstering van D66, CDA en Chris tenunie niet gaan. Volgens hen blijft hierdoor tot in augustus mist bestaan over wat mensen precies te wachten staat. Regeringspartijen WD en PvdA hebben geen meerderheid in de Eerste Kamer. Ze hebben ^e steun van de oppositie nodig. In het pakket van 4,3 miljard euro waren onder meer hogere belas tingen en een (vrijwillige) nullijn voor zorgpersoneel opgenomen. Die nullijn ligt nu ook op tafel bij de onderhandelingen tussen kabi net en sociale partners over ingre pen in de zorg. Het kabinet hoopt daarover binnen een week een ak koord te bereiken. Vakbond Abva- kabo heeft voor zaterdag duidelijk heid geëist voor de duizenden me dewerkers uit de thuiszorg voor wie ontslag dreigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3