I Logus-De Hoop ZEEUWS VLAAIttDEREN 34 SPORT De kanshebbers op een rijtje De Marathon Zeeuws-Vlaanderen beleeft het eerste lustrum. Er gaat een recordaantal deelnemers van start. MARATHON PZC jansnel sdmr /A VIJF MARATHONTIPS MAMMOET ü?ulst HULST De Smet door Maurice Steketee hulst - De verwachting is dat de jubileumeditie van de Marathon Zeeuws-Vlaanderen gewonnen zal worden door een Belg of een Utrechter. Of wordt het mis schien toch nog een Zeeuw? Tot een week geleden ging bijna ieder een er vanuit dat de rappe Belg Jordi Van Guyse de grootste kans hebber zou zijn voor de zege. De inwoner van Stekene, die vaak zijn gezicht laat zien bij Zeeuws-Vlaamse trimloopjes, maakt zaterdag zijn debuut op de marathon. Op basis van zijn halve marathontijd was hij de grote fa voriet. Was inderdaad. Maandag maakte Rik Wolswinkel zijn komst naar Zeeuws-Vlaande- ren wereldkundig. Op een 'huwe lijksaanzoek per twitter' van de organisatie antwoordde hij: „Ja, ik wil." Door de deelname van de Woudenberger heeft Van Guyse er een geduchte concurrent bij. Wolswinkel won in 2011 tot ver rassing van velea de Kustmara- thon. Zijn persoonlijk record liep hij in de marathon van Utrecht: 2.38,48 uur. Hij is naar eigen zeg gen wel minder goed getraind. En dan is er nog Sébastièn Schlet- terer. De Middelburger heeft nog altijd het parkoersrecord in han den. Vorige week informeerde hij bij de organisatie of hij nog mee kon doen. Dat mag. Schletterer liep zondag, na een korte voorbe reiding, de marathon van Rotter dam en noteerde een knappe tijd: 2.37,21 uur. Als hij op tijd hersteld is, zal hij zaterdag starten, zo liet hij eerder weten. Bij de vrouwen zal de strijd ver- moedelijk gaan tussen Elisa Rijk, Ingrid IJsebaert en Veerle Hof man. De laatste komt uit Sint Ni klaas, de eerste twee uit Zeeuws-Vlaanderen. Rijk won vo rig jaar de vrouwenwedstrijd. Mo menteel traint ze voor Alpe d'Hu- Zes. In juni wil de huisarts de Al pencol drie keer oprennen voor de KWF Kankerbestrijding. De voormalige Schoondijkse hoopt haar titel te prolongeren. „Maar of dat er in zit? Ik heb het een en an der vernomen over m'n concur rentes. Ik vrees dat ik de tijden waar zij op weggaan nog even een paar jaar uit mijn hoofd moet zetten." Rijk verwacht vooral veel van Ingrid IJsebaert. De Hulsterse loopt een thuiswedstrijd en heeft zich de afgelopen tijd gericht op trailrunning, waarbij ze lange af standen door de natuur rent. 'Het eerste jaar schoot ik regelmatig wakker* door René van Stee De Logus De Hoop Marathon Zeeuws- Vlaanderen is niet alleen vanwege het eerste lustrum een bijzondere editie. Voor het eerst wordt er gefinisht op de Grote Markt in Hulst. Daartoe werd de route Hulst-Terneuzen omge draaid in Terneuzen-Hulst. „In derdaad een gewaagde zet, maar het succes staat al bij voorbaat vast", zegt voorzitter Arnold Boonman van het organisatieco mité. De cijfers geven de preses gelijk. Het aantal inschrijvingen van ruim vijfhonderd atleten en atle tes was nooit hoger dan dit jaar. Tezamen met de deelnemers aan de aflossingsmarathon, de afwach- tingslopen over vijf en tien kilo meter alsmede de Kidsrun zijn er zaterdag meer dan 1100 lopers en loopsters actief. „Ook dat aantal is vooraf nooit gehaald. Inclusief de daginschrijvingen, vestigen we on getwijfeld een record." Boonman denkt dat de grote toe loop met name toe te schrijven is aan het feit dat de marathon ster ker leeft in de gemeente Hulst dan in de gemeente Terneuzen. „Wat daarvan de precieze reden is, weet ik niet. Wel staat vast dat het aantal inschrijvers vanuit de omgeving van Hulst ditmaal veel groter is dan uit Terneuzen. Wat ook een rol speelt is dat veel lo pers het verzoek deden om de looprichting eens om te keren. En dat bleek vrij eenvoudig te rege len. Vandaar dat we daarin zijn meegegaan", vertelt Boonman. Er is ook al nagedacht over de nabije toekomst Zoals het er nu naar uit ziet wordt de looprichting elk jaar omgekeerd. Daardoor staat in 2014 het traject Hulst-Terneuzen weer op het programma. Arnold Boonman op de Markt van Hulst, foto Peter Nicolai Het opzetten van de Marathon Zeeuws-Vlaanderen was in 2009 evenzeer een gewaagd plan. Het aanbod van andere aantrekkelijke loopevenementen was ook toen al reusachtig. Er moest zodoende voor worden gewaakt dat de mara thon een saaie ronde rond de kerk zou worden. „Daar doe je nie mand een plezier mee. Of je moet streven naar toptijden op een rechttoe-rechtaan-parkoers. Wij wilden het anders doen. Daarom hebben we ingezet op een evene ment dat niet te massaal zou wor den en met een route van A naar B, waardoor er een gevarieerd par koers met onderweg veel natuur schoon en onverharde paden kon worden uitgezet. Het is duidelijk dat we de juiste formule hebben gekozen. De eerste edities kwa men de deelnemers vooral uit Zeeland en Vlaanderen. Tegen woordig komen er veel meer uit het hele land." De waardering on der deelnemers, sponsors, vrijwil ligers en het publiek is groot, merkt Boonman. „Het evenement 'stond' meteen. Daar durven wij ons best voor op de borst te klop pen. Ondertussen is er zo veel er varing opgebouwd, dat we ons ei genlijk nergens meer zorgen over' maken. En daarmee ligt meteen gemakzucht op de loer. We moe ten niet routinematig gaan hande len, want dat is de dood in de pot. Het zit 'm vaak in de details. Zo als de kilometerbordjes. In het be gin waren dit witte geplastificeer de vellen papier met de kilometer aanduiding erop. Tegenwoordig worden ook prominent ons logo en dat van de sponsor vermeld." Boonman erkent dat hij in de dagen voorafgaand aan de eerste editie, toen hij nog eindverantwoordelijke was voor de veiligheid van het par koers, niet echt zeker was van zijn zaak. „Ik schoot toen 's nachts regelmatig wakker. Zo van: is dat ene stukje bospad wel goed afgezet? Staan er op die en die ro tonde wel genoeg verkeersregel aars? Achteraf maakte ik me zor gen om niks. Maar je wilt dat alles perfect loopt." In de eerste vier edities van de Ma rathon Zeeuws-Vlaanderen is er eigenlijk één ingrijpende verande ring doorgevoerd. De doortocht in Axel is verruild voor een alter natief richting Schapenbout via het onverharde pad langs de Axel- se Kreek. De reden daarvan was de geringe animo in Axel, terwijl het enthousiasme in Schapen bout daarentegen heel groot is. „Dit zorgde ook weer voor de toe voeging van een mooi onverhard stuk." Aangezien zaterdag tien van de laatste vijftien kilometer van de route onverhard zijn, verwacht Boonman niet dat er een parkoers- record wordt gelopen. „Het zwaar tepunt ligt duidelijk aan het ein de. De lopers zullen hun race iets beter moeten indelen. Voor de kanshebbers op de zege hoeft dit trouwens geen probleem te zijn. En als er een westenwind waait, hebben ze wind mee. Ook de tem peratuur lijkt zaterdag bijna ide aal (tussen de twaalf en veertien graden). Voor hetzelfde geld wordt er dus wel een prima tijd gelopen." Zaterdag is de omgekeerde route op details aangepast. Een bijzonderheid is dat de deelnemers in de slotfase van de wedstrijd dwars door de Stads- molen op de Hulster wallen kun nen lopen. „Een aardigheidje, meer niet. En ook niet risicovol. De mensen lopen geen donker gat binnen. En als ze rond de mo len willen lopen, kan dat ook. Maar ik heb al gehoord dat deelne mers aan de aflossingsmarathon op die plek verzamelen en geza menlijk door de molen richting de finish lopen." De finish op de Grote Markt in Hulst moet zorgen voor een groot feest. Toch is er ook een moment van bezinning. Met als aanleiding de bomaanslagen van maandag tij dens de marathon van Boston, waarbij drie dodelijke slachtoffers en meer dan honderd (zwaarge wonden vielen te betreuren. Boonman wil daar niet al te lang bij stil blijven staan. „Maar we moeten het wel een plekje geven. Uit respect voor de slachtoffers." ledereen die zaterdag van start gaat heeft de afgelopen maanden waarschijnlijk volop getraind. Toch kun je tijdens de marathon natuur lijk altijd tegen een blessure aanlo pen. Vijf tips om leed te voorko men: 1. Zolang het nog boven de tien graden is, kun je het best in een korte broek of driekwartbroek ren nen, mits je zorgt dat je lijf goed warm blijft. 2. Drink voldoende, om kramp te gen te gaan. 3. Gebruik naadloze sokken, om blaren te voorkomen. 4. Eet de laatste dagen voedsel waarin veel koolhydraten zitten, zoals pasta. 5. Pas op met gelvoeding. Dit werkt uitstekend, maar je moet er wel mee getraind hebben. I I I I Stichting Marathon Zeeuws-Vlaanderen wenst alle deelnemers, sponsoren, vrijwilligers en toeschouwers aan de LOG US-De Hoop marathon een prachtige dag toe zaterdag 20 april Programma: 10:30 Start KIKA-KIDSRUN, Markt Terneuzen (daginschrijving) 11:00 Start marathon voor mannen en vrouwen, Markt Terneuzen 11:20 Start estafette marathon, Markt Terneuzen 11:30 Start KIKA-KIDSRUN, Grote Markt Hulst (daginschrijving) 11:40 Verwachte doorkomst eerste marathonloper Schapenbout 12:00 Start 5 km en 10 km, Grote Markt Hulst (daginschrijving) 12:30 Doorkomst atleten Heikant 13:20 Verwachte finish eerste marathonloper, Grote Markt Hulst 16:30 Verwachte finish laatste marathonloper, Grote Markt Hulst 17.00 Afsluiting LOGUS-De Hoop marathon Zeeuws-Vlaanderen Voor meer informatie verwijzen wij u naar de website www.marathonzvl.nl Media Sponsor Topsponsor FLEXIBEL BOUWEH Subsidieverstrekkers Provincie Zeeland Sponsoren Janssen Hulst Regio Bank* letsel^P verht rhafen Cegeléc^ HORECA ICL Industrial PRODUCTS yderdi 1|É accountants de Zeeuwse ver?«k«r togen ZEELAND SUPPLY I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36