Zeeland, sprak, kwam en overwon, Den Haag heeft geluisterd ZEELAND 29 DONDERDAG 18 APRIL 2013 neemt toe worden gestraft. Sluit ze maar op. Liefst op water en brood. In Nederland zitten slechts enkele tientallen levenslang. Dus alle anderen komen vroeg of laat te rug in de maatschappij. In Zeeland zijn dat er elk jaar zo'n vijf- a zeshonderd. Die zoeken een huis, gaan werken en winkelen. Laat ons er nou aan wer ken dat mensen op een goede manier terugkomen. Natuurlijk kunnen we mensen opsluiten, negeren en in hun sop gaar laten koken. Maar ik denk niet dat dat de juiste insteek is. De regering draait onze werkwijze de nek om." Over het idee om mensen met een enkelband de straat op te sturen, zijn de Torentijders kritisch. Het is nog onduidelijk voor wie het gaat gelden en on der welke voorwaarden. Er zijn delinquenten waar bij het goed zou kunnen, denken ze. Van der Meule: „Iemand heeft een boete, wil die uit principe niet betalen en krijgt verhoging op verhoging. Als hij hem niet meer kan betalen, moet hij een x aantal da gen zitten. Dan is er geen gevaar voor de samenle ving en kan ik me een enkelband voorstellen." Het verhaal dat mensen met een biertje op de bank kunnen gaan zitten, klopt niet, denken de twee be waarders. Maar of ze allemaal aan het werk kunnen, wagen ze te betwijfelen. Van der Meule: „Dat wordt lastig gezien de hoge werkloosheid op dit moment. Is er geen werk, dan krijgt degene een uitkering. Die betaalt de gemeente, niet justitie. Je kunt je af vragen of dat een bezuiniging oplevert." Eenmaal buiten valt de frisse buitenlucht op. „We hopen dat de Kamer de plannen kan wijzigen. De gevangenis staat niet op zichzelf, maar is een onder deel om iemand terug te krijgen in de maatschap pij, zodanig dat die weer normaal functioneert." Nog steeds overheerst de opluchting: Torentijd blijft open. „We heb ben er met zijn allen voor gevochten en in Den Haag hebben ze geluisterd. Zeeland, sprak, kwam en overwon. Zee land, bedankt." Grote bezuinigingen op gevange nissen 'kopt' het televisieprogram ma Nieuwsuur op 21 november 2012. Uit een vertrouwelijk plan blijkt dat het kabinet elf gevange nissen wil sluiten, waaronder To rentijd. De schrik slaat het perso neel van de Middelburgse gevan genis om het hart. Directeur Peter Baaijens probeert de volgende dag tijdens een personeelsbijeen komst de rust te bewaren. „Er is nog niets zeker." Maar iedereen voelt het aan zijn water: actie is nodig, anders hou den we het niet droog. Dezelfde dag nog ontstaat een actiecomité, ondersteund door de onderne- mingsraad. „We hebben de tijd ge nomen goed uit te denken wat te doen", blikt OR-voorzitter Marco van der Meule terug. „We hebben besloten het in drie stappen aan te pakken: eerst het eigen perso neel mobiliseren, dan Zeeland overtuigen en daarna pas naar Den Haag." De paniek onder het personeel is groot. „Drie mensen hebben een andere baan gezocht en zijn ver trokken. Ze wilden de uitkomst niet afwachten." Terwijl de directie een eigen weg bewandelt en contact zoekt met commissaris van de koningin Kar- la Peijs, gaat het personeel met een pamflet alle gemeenteraden af. „De gemeenteraad van Middel burg nam uit zichzelf een motie aan om Torentijd open te hou den", weet OR-secretaris René Scherphuis nog. „Daarmee kon den we bij alle andere gemeenten aankloppen. Soms kwamen we met 20-30 man binnen. Ie zag ze soms denken: wow, wat gebeurt hier? Alle gemeenten namen soortgelijke moties aan. Elke keer weer ontstond euforie. Er was een gevoel van saamhorigheid." Daarna komt de brede lobby naar Den Haag op gang. Van der Meu le: „We zijn niet gaan schelden op of gaan schoppen tegen de plan nen. We hebben geprobeerd dui delijk te maken waarom het essen tieel is dat Torentijd open moet blijven." In de Tweede Kamer wordt een petitie aangeboden. Achter de schermen doet een zware lobby (van onder andere de Zeeuwse lobbyist) haar werk. Inmiddels staat heel Zeeland achter de pro testactie. Niet alleen politici, maar onder andere ook de Zeeuw se meesters (advocatuur), Open baar Ministerie, bedrijven, onder wijs en maatschappelijke instellin gen spreken hun steun uit. „De ve le reacties op onze Eacebook-pagi- na en op de website van de PZC hebben ons heel veel gesteun ge geven", zegt Scherphuis. Tot het laatst toe blijft het span nend. Pas op 22 maart, de dag dat het kabinet de plannen bekend maakt, krijgt ook directeur Baa ijens het goede nieuws te horen: Torentijd blijft open. Een afdeling gaat dicht, maar de zeven mensen die er werken, worden intern her plaatst. „Onder de 200 personeels leden was een grote ontlading." Toch realiseert de ondernemings raad zich dat de banen van veel collega's elders in het land op de tocht staan. Van der Meule: „Ik zie ook wel in dat we geen 3700 mensen van baan naar baan gaan begeleiden. We ondersteunen ze zoveel mogelijk, maar wij krijgen hier geen mensen zover dat ze ac tie gaan voeren. Wij hebben drie maanden lang actie gevoerd. Toen hebben zij achterover gezeten. Het is nu aan ons om pas op de plaats te maken. Nu is het wach ten op het definitieve besluit en hoe het beleid eruit gaat zien. Want dat zal ons werk drastisch - gaan veranderen." Zeeuws meisje achter de tralies stond symbool tijdens de protestactie, foto Chantal Sukel-Van Ommeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29