Al blijft Torentijd open, het werk van de 200 gevangenbewaarders verandert drastisch. De Tweede Ka mer hoort vandaag betrokkenen. si 28 ZEELAND GEVANGENISWEZEN door Jeffrey Kutterink Het is bijna lunchtijd. Bewaarders rijden met etenskarren naar de af delingen. In het midden van de in een kruis gebouwde gevange nis zijn alle afdelingen goed te overzien. Gevangenbewaarder Marco van der Meule: „Wat men sen ook op hun kerfstok hebben, vroeg of laat ko men ze terug in de maatschappij. Dan zoeken ze een huis, gaan ze werken en winkelen ze in de Lan ge Delft. Wij vinden het belangrijk om ze goed te begeleiden. De regering draait onze werkwijze de nek om. Dan zal de kans op recidive weer toe kun nen nemen." De lucht is zwaar, wat bedompt. In de houtwerk plaats timmeren en zagen gevangenen aan nieuwe meubels. Die bevallen kennelijk goed, want vorige maand nog is er een dressoir afgeleverd voor de werkkamer van staatssecretaris Fred Teeven van Vei ligheid en Justitie. Anderen maken schoon of wer ken in de gezamenlijke keuken. Degene die 'vrij' hebben, verbeteren hun conditie in de fitnesszaal of volgen trainingen om hun problemen op te lossen of gedrag te veranderen. Ze hebben een druk pro gramma, verzekeren gevangenbewaarders Marco van der Meule en René Scherphuis. Lopend door de gevangenis spreken ze hun zorgen uit over de kabi netsplannen. Torentijd blijft open, maar hun werk gaat op de schop. De Tweede Kamer praat vandaag de hele dag met onder andere gevangenbewaarders. „Het plan om de helft van de gedetineerden met zijn tweeën op een cel te zetten is niet uitvoerbaar", denkt Van der Meule. Van de 177 gevangenen in To rentijd zitten er zo'n 30 met zijn tweeën in een cel van 10 vierkante meter. „Het is nu al moeilijk om de juiste mensen bij elkaar te zoeken. Gedetineerden met een psychiatrische of gedragsstoornis kunnen niet met een ander samen. Evenals zedendelinquen ten en gedetineerden die verdacht worden van zwa re geweldsdelicten." Straks wordt daar minder nauw naar gekeken, vreest Scherphuis. „Na u", zegt René als hij met een elektronische sleutel een deur openklikt die in De Nederlandsche Bank niet zou misstaan. De vraag wat er erg aan is, laat de twee Torentijders abrupt stilstaan. „Niet voor niets zijn vijf cellen die geschikt waren om er twee gevangenen in te zetten weer omgebouwd", vervolgt Scherphuis. „De werk druk was voor ons niet haalbaar. Vergis je niet. Het is niet alleen dat we tegen Jantje zeggen dat hij zijn spullen moet pakken en moet verkassen. We zeg gen ook tegen hem dat hij op één cel gaat zitten met een volslagen onbekende." Wijzend naar Marco. „Je kent hem niet. En dan zeg ik: je gaat nu met hem 24 uur per dag op op 10 vier kante meter zitten. Slik je dat zomaar? Je hebt je ei gen problemen, je eigen zaak loopt, met alle stress van dien. En dan ineens word je geconfronteerd met de problemen van die ander. Dat geeft wrijving en dat moeten wij oplossen. Dat is een uitdaging. We willen geen verhuizers worden, maar gedeti neerden begeleiden naar hun terugkeer in de maat schappij. Dat kost veel tijd." Wat opvalt is dat de celdeuren openstaan op de afde lingen waar mensen voor langere tijd zijn opgeslo ten. Zo kunnen gevangenen met elkaar praten en een potje tafeltennissen. Het kabinet wil mensen juist meer achter gesloten deuren zetten. Een gruwel voor Van der Meule en Scherphuis, ver tellen ze als ze een lege cel open doen. „Als een ge detineerde binnenkomt, bepalen we wat op orde moet zijn als iemand weer naar buiten gaat. Een mentor moet de gelegenheid en tijd krijgen om ie mand te begeleiden. Afgelopen jaren is fors geïnves teerd in een nieuwe werkwijze. Gaan de plannen door, dan neemt het contact met gedetineerden af. Dat gaat ten koste van de begeleiding." Ook zal de werkdruk toenemen, onderstreept Van der Meule. „Want als de deur opengaat komt er zo veel spanning en emotie vrij, dat wij hard moeten werken om mensen tot bedaren te brengen." In de hufter-proof ingerichte cel wordt duidelijk wat de twee bedoelen. Er is niets. Helemaal niets. Wie aanspraak wil, kan op een bel drukken. „Som mige doen dat tig keer op een dag om te vragen hoe laat het is. De maatschappij is daar heel hard in hè. Mensen hebben wat misdaan, dus moeten ze hard Gevangenbewaarders René Scherphuis (links) en Marco van der Meule van Torentijd. foto Lex de meester Kans op recidive

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28