'Grooming' is strafbaar mits het concreet is geworden Hoe is het om pedofiel te zijn? VERDIEPING 11 AANTAL MISLEIDE TIENERS DONDERDAG 18 APRIL 2013 Vraag tijdens een chatsessie 1 Om het online inpalmen van minderjarigen - tot 16 jaar - beter aan te kunnen pakken, is op januari 2010 artikel 248e aan het Wetboek van Strafrecht toegevoegd. Daarin wordt het voorstellen van een ontmoeting voor seks met een minderja rige 'via een geautomatiseerd werk of met gebruikmaking van een communi catiedienst' strafbaar gesteld. Met een maximum celstraf van twee jaar. Maar online kinderlokken blijkt erg las tig te bewijzen, erkent ook de politie. Onzedelijke taal tegenover een minderja rige uitslaan is in principe niet strafbaar. Er moet bewijsbaar sprake zijn van het voorstellen van een fysieke ontmoeting of het vervaardigen van kinderporno. In sommige gevallen kan iemand wel ver oordeeld worden voor chantage of het verspreiden van kinderporno. De beheerders van spelletjes als Habbo Hotel zeggen in te grijpen zodra iemand als ongepaste gebruiker gemeld wordt, maar kunnen naar eigen zeggen niet alle chatgesprekken scannen. In een uiterst geval kunnen ze eigenlijk alleen iemand van hun site verbannen. Als een foto al (massaal) verspreid is via Twitter is het heel moeilijk om dat ongedaan te ma ken. Sommige games hebben een waar- schuwingsknop, waarmee gebruikers di rect een incident kunnen melden en in contact kunnen komen met de politie. Volgens de politie beseffen jongeren vaak nog steeds niet al te goed dat wat ze online zetten. Bijvoorbeeld dat die pi kante strandfoto nog in lengte van da gen op internet blijft circuleren. Wat ouders en kinderen zelf kunnen doen? Volgens de zedenrechercheurs helpt het al om met je kind de afspraak te maken dat hij/zij alleen maar vrienden in hun netwerk en chatboxen toe laten die ze uit het echte leven kennen én die meer- dere-foto's op hun profiel hebben staan, waaraan je kunt zien dat het om een be staande persoon gaat en niet iemand die een nepprofiel heeft aangemaakt met van internet geplukte foto's. Hoeveel kinderen jaarlijks slachtoffer wor den van online grooming, is niet precies te achterhalen, laat een woordvoerster van de Nationaal Rapporteur Mensenhan del en Seksueel Geweld weten. Actuele cijfers zijn er volgens haar niet. Wel maakte de eerste Rapportage Kinder pornografie melding van het aantal geval len van kinderpornografie dat van 2008 tot en met 2010 bij het speciaal opgerich te Meldpunt Cybercrime binnen is geko men. In 2008 waren het er 536, in 2010 401. In de drie opgenomen jaren zijn in totaal 1.367 meldingen over kinderpornografie geregistreerd. Volgens het Meldpunt Cy bercrime hebben die 'grotendeels betrek king op grooming-gerelateerde zaken'. Grooming - het beminnen van iemand met als doel misbruik - hoeft niet altijd online te gebeuren, het kan ook in huise lijke kring voorkomen: familieleden die vriendschapsrelaties met minderjarige ge zinsleden aangaan, waaruit zich een steeds verdergaande seksuele relatie ont wikkelt verhaal melden. Actief sturen op het doen van aangifte is uit den boze. „Als een meisje op het bureau komt, moe ten we ook zo voorzichtig handelen. Alleen heb je in dat geval het voordeel dat je de ge laatsuitdrukking van een meisje kunt zien. Op basis daarvan kun je de zaak beter op waarde schatten", beaamt zedenrecher- cheur Antoinette de Haan. Zij en haar collega Van Dijken hebben de taak om tijdens het chatten 'privé' te gaan zodra de vragen die de tiener stelt erop dui den dat er meer aan de hand is. Waar het eerste uur maar mondjesmaat serieuze vra gen binnenkomen, meldt zich tijdens het tweede deel van de sessie wel degelijk een aantal chatters dat claimt lastig te worden gevallen. De een maakt melding van gênan te foto's die nog steeds op het web circule ren en als chantagemiddel gebruikt wor den. Een ander vertelt een verhaal dat meer duidt op incest. Het enige wat de rechercheurs kunnen doen, is informatie verstrekken over wat de mogelijkheden maar ook de gevolgen kunnen zijn van het doen van een aangifte. Dat deze vorm van communicatie tussen politie en doelgroep ook andere lieden kan aantrekken, bewijst de aanwezigheid van iemand die toegeeft dat hij 'gevoelens voor kinderen heeft'. Waar het gesprek aanvan kelijk lijkt uit te draaien op een oververhit te discussie tussen de pedofiel en de overi ge chatters, mondt de conversatie uiteinde lijk uit in een vraag-antwoordsessie. „Hoe is het om pedofiel te zijn?", vraagt een ingelogde jongere. „Ik vind kids sowie so gewoon fijn. Maar het is onzin om te denken dat ik dat praktisch uit in seksuele omgang met kinderen", antwoordt de 'kin derliefhebber', die zelfs nog advies geeft aan de tieners. „De praktijk wijst uit dat er pedofielen zijn die handig gebruik maken van internet, bijvoorbeeld van Face- book-profielen waarop allerlei persoonlijke info staat. Oppassen is het devies!" Of het niet een risico vormt, dat dit soort fi guren alle conversaties openlijk kan volgen en zich in een gesprek kan mengen? Re- cherchekundige Thessa Kranendonk, aan Dit soort online-spreekuren moet volgens haar niet gezien worden als een manier om po tentiële slachtoffers of daders binnen te hengelen of meldin gen te verzamelen. Het is vooral een vraag baak en manier om een drempel te over winnen waardoor er misschien alsnog aan gifte wordt gedaan, zegt ze. „Dit is hun ma nier van communiceren, we hopen dat ze - al was het maar uit nieuwsgierigheid - toch alerter worden bij hun gebruik van in ternet." De sessies worden niettemin twee maanden bewaard. Voor de zekerheid. „Als er rare dingen voorbij komen, zullen we daarop aanslaan." wezig als moderator, zegt dat voortdurend in de gaten te houden: „Dit is geen forum voor discussies over pedofilie. Dat hebben we hem ook te verstaan gegeven. Aan de andere kant zag je dat hij op een gegeven moment gewoon vragen beantwoordde. Hoe vaak krijgen jongeren de kans om vra gen aan zo iemand te stellen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11