66 Info&advies uitkeringen? kpn Nu 3 maanden korting op Alles-in- één Standaard met Interactieve TV BEVELANDEN en THOLEN 27 Gemeenten kunnen mensen met een uitkering zinniger laten werken als vrijwilligers. Zoals bij ZUS Zeeland. Én de eerste 2 maanden Pluspakket met 45 extra zenders én Kidspakket gratis. kpn winkel kpn.com 0800 0115 Gratis spreekuur in #Goes. Tel. 0113-256856 Dieven op heterdaad betrapt in Mannee Prof Henderikx over ontstaan Scheldedelta Arjen Pouwer en Jan Cozijnsen in Kunstuus Maria de Fatima zing fado in De Vossekuil Ria Doodeman kijkt in de toekomst Oecumenische dienst in streektaal in Kerkje Vast belieg mmmm Internet WOENSDAG 17 APRIL 2013 is krom door de krapte door Claudia Sondervan Fietsherstel bij het Nijverheidsscentrum; er zijn zat vrijwilligersbanen te vinden die niet concurreren met de arbeidsmarkt foto Willem Mieras GOES - Een paar van de 4000 werknemers van het UWV die wegbezuinigd worden, kan ZUS Zeeland heel goed gebruiken. Hun expertise is wat het Zeeuws platform voor Uitkeringsgerechtig den Samen nodig heeft. Want nu er zo strak bezuinigd wordt, ra ken steeds meer zaken krom door krapte, zo merkt de advies- en be langengroep bij Klaverblad Zee land. Zeker waar het de mensen betreft die moeten terugvallen op een werkloosheidsuitkering, of bij stand, of een uitkering voor ziek te of arbeidsongeschiktheid. De negen vrijwilligers van ZUS Zee land hebben hun handen vol aan de vaak complexe zaken waar mensen die in de knoop raken met instanties mee aankomen. Ge middeld 15 mensen per maand kloppen er aan. „Wij zijn vaak de reddende engel, de laatste hoop. Het ware beter als mensen eerder bij ons aankwamen, maar ja: je loopt er niet mee te koop als je een uitkering nodig hebt", weet Anton Kamp, een van de vier con sulenten die wekelijks spreekuur houden in het Klaverbladpand aan de Van Hertumweg, vlakbij de spoorwegovergang. Elke don derdag tussen 13.00 en 16.30 uur ontvangen de consulenten men sen, meest minima. „Maar voor veel mensen is zelfs de reis naar Goes al te duur", merkt Kamp. Het wordt lastig voor mensen met minimale inkomens om hun recht te halen, merken ze bij ZUS Zeeland. Een second opinion bij een onafhankelijk arts voor een medische keuring kost nu hon derd, in plaats van vijftig euro; be zwaar maken betekent verschij nen op de hoorzitting die niet lan ger in Goes, maar helemaal in Bre da wordt gehouden. „Daar ben je een dag mee kwijt en de reiskos ten zijn vaak een bezwaar", ver telt Kamp. „Het probleem is, dat als wij als vrijwilligers die men sen naar Breda willen begeleiden, de provincie ons die reiskosten @infozuszeelandn op Twitter niet wil vergoeden - het is im mers buiten Zeeland. Binnenkort moeten we besluiten dat we dat niet meer doen. Een zwaar be sluit." MEE Zeeland kan veel van dat werk overnemen, maar doet dat alleen voor mensen met fysieke en of verstandelijke beperkingen. „Niet voor mensen met een psy chische aandoening, zoals een burn-out, of kankerpatiënten. Die worden geacht zichzelf te kunnen helpen", weet consulente Mieke Boender. Zfchzelf helpen is ook wat men sen op jacht naar ander werk moe ten doen. Reïntegratiebedrijven presteren slecht, merkt het plat form. Gemeenten snijden zich in de vingers als zij uitkeringsgerech tigden op straffe van inkomens verlies dwingen om werk te doen via sociale werkplaatsen als het Nijverheidscentrum. „Of voor pro jecten zoals de buurtbus, waar in de reguliere arbeidsmarkt men sen hun brood verdienen", be aamt consulente Mieke Boender. „Ik denk dat er genoeg vrijwilli- gerstaken zijn waar mensen met een uitkering zinnig werk in kun nen vinden wat ook goed staat op hun cv. Denk maar aan organisa ties als de onze. Maar ook in land- schapbeheer, organisatie- en on- dersteuningswerk bij festivals en evenementen of socialisering van de dieren bij dierenasiels. En dan blijft er nog heel veel werk over in de maatschappelijke liefdadig heid van bedrijven." GOES De eigenaar van een nieuw bouwwoning in de Goese wijk Mannee heeft maandagmiddag twee mannen betrapt die balk jes aan het stelen waren. Hij heeft de achtervolging ingezet. De politie heeft de twee op de Van Hertumweg aangehouden. KLOETINGE Direct na de jaarvergadering van Heemkundige Kring De Be- velanden, vrijdag 19 april, houdt prof. dr. Peter Hende rikx een lezing over de Schelde delta van 400 tot 1300. De bij eenkomst in Amicitia in Kloe- tinge begint op 19.30 uur. HEINKENSZAND Galerie 't Kunstuus in Hein- kenszand exposeert tot en met 11 mei schilderijen van Jan Co zijnsen en keramiek van Arjen Pouwer. 't Kunstuus is van woensdag tot en met zaterdag 's middags open. Op vrijdag ook 's avonds en op zaterdag ook 's ochtends. OUD-VOSSEMEER De Portugese zangeres Maria de Fatima komt vrijdag 19 april met haar band naar De Vosse kuil in Oud-Vossemeer. Daar brengt ze haar nieuwe pro gramma O vento mudou, De wind is gedraaid. Aanvang 20.15 uur. Entree 17 euro. RILLAND In het dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland komt mor gen, donderdag, het medium Ria Doodeman. Bezoekers krij gen bij de aanvang, om 19.30 uur, een kaart. Het medium voorspelt de toekomst van en kelen. Entree 7,50 euro. ELLEWOUTSDIJK 'Gin zocht kossentje op een ar de stoel' is het thema van de oe cumenische bijeenkomst in streektaal, zondag 21 april in 't Kerkje van Ellesdiek. Bas Rent meester doet de overdenking en Anja Kopmels zorgt voor muziek. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. doet 't gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57