'Oorlogsvondsten' beperkt tot lege granaathuls CDA wil belang plattelandsscholen via P10 onder aandacht brengen SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Benefietavond voor Schouwse RoPa-runners K(r)oningsmok voor kinderen Ttoeede ronde in forelviswedstrijd Infomiddag over hersenletsel Toptalenten in de Driekoningenkerk Boekenverkoop in de Jacobuskerk Zumba fitness in sporthal Onderdak WOENSDAG 17 APRIL 2013 NIEUWERKERK Op initiatief van de dorps raad Nieuwerkerk krijgen al le kinderen van de basis scholen in het Duivelandse dorp én de peuterspeelzaal een aandenken aan de troonswisseling in de vorm van een k(r)oningsmok. Vol gende week worden de ko ninklijke mokken aan de kinderen uitgereikt. KERKWERVE Zaterdag 20 april wordt op het terrein van Recreatie boerderij Van Langeraad in Kerkwerve de tweede ronde gehouden van het open Schouws kampioenschap fo relvissen. Stichting Peuter fonds trakteert leerlingen van de Beatrixschool in Zie- rikzee op een gratis visdag in Kerkwerve. DREISCHOR Bij manege Balans in Dreischor houden Vereni ging Cerebraal en de Stich ting Paardrijden Gehandi capten zaterdag 20 april een informatieve middag over Niet Aangeboren Hersenlet sel. Dat is letsel dat bijvoor beeld door een ongeluk of een beroerte is ontstaan. Aanvang 14.00 uur. Uit de sleuf die gegraven is om de kreukelberm aan te leggen, is niet alleen zand tevoorschijn gekomen.foto Dirk-Jan Gjeltema BRUINISSE - Kraanmachinist Wim van de Sluis (66) heeft al heel wat kilometers dijkbekleding aange legd. „Er zijn zelfs stukken dijk waarbij ik de paaltjes die in de ja ren zeventig in de grond drukte er nu weer uithaal", lacht hij. Werken aan de dijk is volgens hem een vak apart. „Je moet een beetje spelen met de omstandig heden, zo moet je trappetjes voor jezelf maken en rekening houden met de getijden. Als het hoog wa ter is, moet je ook nog wat te doen hebben", legt hij uit. Eigenlijk is Van de Sluis aan het RENESSE - Top-DJ's en live-arties ten werken zondag 21 april in café Helder in Renesse mee aan een benefiet-avond voor de Schou- wen-Duivelandrunners, een van de Schouwse teams die meedoet aan de RoParun ten bate van kin deren met kanker. De line-up van de Benefiet-avond: DJ Benjamin Scott, Ria Kramer, DJ Sanchez Denzei Prime, Mare Canto vs Duo Pharos, Frank Polak, Fred Diaz, Be nefiet Huisband, Jeelz, Marjon van Iwaarden, Albertina en DJ Santos Suarez. Kaarten zijn te krij gen bij Sport 2000, Coen Honig Optiek, Grand Café Helder en World of drinks. Aanvang 15 uur. rentenieren, maar toen hij door De Klerk Waterbouw werd ge vraagd wat grondwerk uit te voe ren, kon hij toch geen nee zeggen. „Het is gewoon leuk werken aan zo'n dijk", zegt hij. Bij het werk aan de Stoofpolder moet hij extra rekening houden met eventuele aanwezigheid van niet-gesprongen explosieven. Een gespecialiseerd bureau heeft het dijkvak van te voren in kaart ge bracht. Op de plekken waar meta len voorwerpen waren gedetec teerd, moest Van de Sluis extra voorzichtig graven. „Je merkt het snel genoeg als er iets bijzonders in je bak zit." Op een ongevaarlij ke lege granaathuls na, zijn er wei nig oorlogsvondsten boven water gekomen. Dat betekent niet dat bij het afgraven van de voet van de dijk alleen zand en slik naar bo ven kwam. De zeebodem zit vol met puin, stukken hout en wape- ningsstaal. Een deel is afkomstig van de oesterputten die er ooit la gen, ook is waarschijnlijk na de oorlog puin in het Zijpe gestort. Zodra de nieuwe kreukelberm is gestort, wordt alles wat uit de sleuven komt, teruggelegd. „We proberen de de perkoenpalen er zoveel mogelijk uit te halen, maar verder moeten we het zo laten. We kunnen helaas niet heel de Oosterschelde opschonen", zegt projectleider Ronald den Hoed. De plekken waar de kans op de vondst van oude explosieven het grootst is, zijn inmiddels onder begeleiding van een gespeciali seerd bureau uitgekamd. De kraanmachinisten werken echter nog wel onder een speciaal proto col. Zodra ze toch stuiten op een verdacht voorwerp, wordt er met een een deskundige bijgehaald. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Als de tien grootste plattelandsgemeenten met een ad vies komen over het basisonder wijs, kan staatssecretaris Sander Dekker daar niet meer omheen. Met die gedachte in het achter hoofd dient Daniël Joppe van het CDA volgende week een motie in. De motie van het CDA is een reac tie op een advies dat de Onder wijsraad in februari gaf aan de staatssecretaris van Onderwijs. Met name de suggestie dat scho len met minder dan 100 leerlin gen dicht zouden moeten om de kwaliteit te garanderen, deed met name in plattelandsgemeenten veel stof opwaaien. Voor de gemeente Schouwen-Dui- veland zou dit, uitgaand van de huidige leerlingenaantallen, bete kenen dat 15 van de 26 basisscho len niet aan de nieuwe norm zou den kunnen voldoen. Het CDA en de SP stelden daarop kritische vragen aan het gemeentebestuur. Onderwijswethouder Wim Stou ten liet echter weten dat hij niet van plan is om actie te onderne men richting het ministerie van Onderwijs en laat dit liever aan het onderwijsveld zelf over. Met die houding neemt CDA-frac- tievoorzitter Daniël Joppe geen ge noegen. Hij wil dat de P10, de club van tien grootste plattelands gemeenten in Nederland, met een eigen advies komt om de kwa liteit van het lager onderwijs op het platteland te versterken. „Daarbij kan de P10 aanhaken op de adviezen van de Onderwijs raad. Behalve de opheffingnorm, ging dat ook over het maken van ruimte voor experimenten en een pleidooi om regionale en lokale sa menwerking te bevorderen." Joppe dient de motie in bij de be handeling van de onderwijsvisie. De gemeenteraad moet zich hier eind deze maand over uitspreken. NOORDGOUWE Gitarist Hannelore Vander Eist, klarinettiste Madeleine Stevens en bespeler van de bajan (Russische accorde- doen) Joël Helmer treden za terdag 20 april op in de Drie koningenkerk in Noordgou- we. Op het programma staan werken van Bach, Mo zart en Rossini. Het concert begint om 20.00 uur. RENESSE De Jacobuskerk in Renesse staat zaterdag 20 april ge heel in het teken van een grote boekenmarkt Naar schatting ruim 4000 boeken liggen op een nieuwe eige naar te wachten. De op brengst is bestemd voor de PKN-kerk, kerkkoor Renes se en de eilandelijke voedsel- bank. Van 10 tot 14 uur. ZIERIKZEE Sportcentrum Onderdak in Zierikzee staat zaterdag 20 april in het teken van Zum ba fitness. Instructrice Zum- bla Lejla verzorgt sets met Salsa, Merengue, Cumbia, Regghaeton, Bellydance ne Samba. Er worden zo'n 200 deelnemers verwacht. Het evenement begint om 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47