Om verder verpoederen tegen te gaan Splendid, Rigby en New Shining op Brouwersdam 'Zeerotica' nog een jaar te zien CULTUUR 31 Het Zeeuwse Eenakterfestival biedt een podium voor traditie en vernieuwing in het amateurtheater. De 27e editie is vanaf vrijdag in 't Spiegeltheater. AGENDA WOENSDAG 17 APRIL 2013 Caleidoscoop aan emoties RENESSE - Concert at Sea heeft nog drie acts toegevoegd aan het programma van dit jaar: Splendid, Rigby en The New Shining. De drie spelen op het tweede po dium, het Umojapodium, dat be stemd is voor veelbelovende acts. De achtste editie van Concert at Sea is vrijdag 28 en zaterdag 29 juni, wederom op de Brouwers- dam. Met Splendid,'Rigby en The New Shining is de programme ring compleet. Verder treden on der anderen Blof, Racoon, Guus Meeuwis, Kane en James Mor rison op. De kaartverkoop verloopt volgens de organisatie voorspoedig. De dagkaarten voor de zaterdag zijn inmiddels uitverkocht. VLISSINGEN - Het Muzeeum in Vlissingen heeft de succesvolle tentoonstelling Zeerotica, liefde en lust aan de kust verlengd tot 6 april 2014. De expositie toont onder meer zeemeerminnen, zinnenprikke lende zeevruchten en het intieme leven van ruig getatoeëerde zee bonken. Schilderijen, kunstobjec ten, foto's en een peepshow brengen een levenslustig verhaal over zee en passie en lust aan de kust. De tentoonstelling in het maritiem museum is verdeeld in vier thema's: 'Sensuele zee', 'De zeemeermin', 'Bloot in en aan zee' en 'Eros en. vissers'. MIDDELBURG - Veel eenlingen, overwegend eigen producties en een groot aantal jeugdige deelne mers. Die conclusies kunnen ge trokken worden na een blik op het programma voor het Eenakter festival. „Wij bieden met dit jaar lijks toneelfestijn een dwarsdoor snede van het Zeeuws ama teurtheater. Daar zien we de resul taten in terug van Theaterschool De Ambitie, de Jeugdtheater- school Zeeland en diverse master- classes", zegt voorzitter Daan van der Wekken van het Zeeuws Cen trum voor het Amateurtheater (ZCA). „Verder bieden we ook de winnaars van De Kunstbende en de Monologenwedstrijd Zuid- West Nederland graag ruimte op dit festival." Van der Wekken is blij met de di versiteit en de verjonging binnen het deelnemersveld. Opvallend daarin is onder meer de voorstel ling De Gevangene. Die is gemaakt door enkele deelnemers aan de masterclass van actrice en regis seuse Annemarie Prins en toneel schrijfster Sophie Kassies. Theater productiehuis Zeelandia organi seerde deze training vorig jaar voorafgaand en tijdens het Zee land Nazomerfestival in samen werking met het ZCA. „Ik vond het zó fascinerend daar te leren hoe ook tekst en geluiden onderdeel kunnen worden van een totale compositie, dat ik er mee door wilde gaan", vertelt Michèle Soudijn uit Renesse. „An nemarie Prins gaf me het advies inspiratie daarvoor te putten uit het Turkse epos Mensenlandschap pen van Nazim Hikmet." Samen met enkele andere deelne Meer agendanieuws vindt u op onze website. Middelburg Lezing Josha Zwaan over haar boek Zeevonk, De Drvkkery, 16.30 uur Lentelezing prof. dr. Geert Jan Biessels over 'Bloedvaten, hersenen en veroude ring', Raadzaal vm. stadhuis, 19.30 uur Vlissingen Sessie met zangeres Romy Coomans, Café Popeye, 22.00 uur. Puf en Pegel van Theatergroep Zierik is een van de voorstellingen bij het Eenakterfestival, foto Dirk-Jan Gjeltema mers aan die masterclass heeft Soudijn het initiatief uitgewerkt. Van der Wekken benadrukt dat dit festival voor de traditionele to neelverenigingen de kans biedt eens met wat ander repertoire te komen naast de avondvullende stukken die zij binnen de eigen gelederen opvoeren. Daarnaast staat deelname open voor ad-hoc- groepen en in beperkte mate voor clubs van buiten de provincie. Het festival biedt met zestien voorstellingen een caleidoscoop aan emoties.Direct na één of twee opvoeringen worden de voorstel lingen nabesproken door een vak jury onder leiding van toneeladvi seur Ron Lubbersen. De jury wordt dit keer gevormd door Her man Bolten en Luuk Eisema. PROCRAMMA ZCA-EENAKTERFESTIVAL (T SPIEGELTHEATER, MIDDELBURG) VRIJDAG 19 APRIL 20.00: Opening 20.10-20.30: Oscar en zijn moeder - Wilma Selen/Steffen Brinkhaus 20.35-20.55: Drie deelnemers Kunstbende 21.00-21.10: Happy Birthday - To neelvereniging Kunstvrienden 21.15-21.35: Jurybespreking 21.55-22.05: Deelnemer monolo genwedstrijd: Eva van den Broek. 22.10-22.30: Attitude - Toneelver eniging Heer Hendrik 22.30-22.50: Jurybespreking ZATERDAG 20 APRIL 14.00: Opening 14.05-14.45: Schaduwen - Toneel vereniging Helvetia 14.50-15.00: Deelnemer monolo genwedstrijd: Steven Riemslag 15.05-15.15: Deelnemer monolo genwedstrijd: Jelt Pekaar 15.15-15.35: Jurybespreking 15.35-15.55: Pauze 15.55-16.35: Ooit - Toneelvereni ging Duinart 16.40-17.00: De kwelling - TZN 17.00-17.20 uur: Jurybespreking 20.00: Opening 20.05-20.35: De Gevangene - Mo- tus Theatra 20.40-21.00: Tweestrijd -Toneelver eniging Variabel 21.00-21.20: Jurybespreking 21.20-21.40: Pauze 21.40-22.05: MisCom - Theater groep Intermezzo 22.10-22.40: Puf en Pegel, een wag gelende onderneming - Theater groep Zierik 22.40-23.00 uur: Jurybespreking 23.00 uur: Einde Op het weblog Zeélandgeboekt wor den nieuwe Zeeuwse boeken en tijd schriften gesignaleerd. Wekelijks wordt er één titel in de krant in de schijnwerpers gezet. door Jan van Damme Ze hadden lef, daar in Veere, vijfhonderd jaar ge leden. Terwijl in de mees te grote steden de grote gewestelij ke graven en gravinnen op sok kels tegen de stadhuisgevel wer den gezet - Brussel, Gent, Brugge, Middelburg - werden in Veere de lokale heren en vrouwen Van Bor- sele en Van Bourgondië in steen gehouwen en getoond. Waar over al elders de meeste beelden in de loop der eeuwen bij het grof vuil werden gezet, bleven de Veerse exemplaren gespaard. De afgelo pen jaren werden ze in Museum De Schotse Huizen geconsoli deerd, om verder verbrokkelen en verpoederen tegen te gaan. De af ronding van het project is nu ge boekstaafd: zeven heren en vrouwen verbeeld. De zestiende-eeuwse stad- huisbeelden van Veere. Veere bloeide aan het eind van de middeleeuwen en het begin van de nieuwe tijd, van 1450 tot 1550. Handelaars en schepen van over de hele wereld kwamen er. De stad had een prestigieus vesting werk - het vrijwel spoorloos ver dwenen kasteel Zandenberg, eea echte waterburcht. Daar verble ven de heren en vrouwen van de geslachten Van Borsele en Van Bourgondië-Beveren. Hun laatste rustplaats is nu een weiland. Maar in hun tijd behoorden ze tot de top van de adel. Grootheid en rijkdom moet je to nen. Thssen 1474 en 1477 werd het nog altijd op de markt te bewon deren gotische stadhuis gebouwd. Meteen met nissen en baldakij nen voor zeven standbeelden van de laatst regerende heren en vrou wen van Veere. Die werden in de jaren 1517-1520 geplaatst. Michiel Awijnsz uit Mechelen was de ma ker. Vier generaties - het echtpaar Hendrik II van Borsele en Janna van Halewijn, het echtpaar Wol- fert VI van Borsele en Charlotte van Bourbon-Montpensier, het echtpaar Anna van Borsele en Fi- lips van Bourgondië-Beveren, en Adolf van Bourgondië-Beveren. De beelden zijn nu geconsoli deerd en gestabiliseerd. Een hap py end, dus. Marloes Matthijssen heeft een mooi en interessant boekje afgeleverd. Hoogste tijd om in De Schotse Huizen her nieuwd kennis te maken met ze ven beelden, die toch maar even vijf eeuwen geschiedenis aan zich voorbij hebben zien trekken. Marloes Matthijssen: zeven heren en vrouwen verbeeld. De zestiende-eeuw se stadhuisbeelden van Veere - Uitga ve Museum De Schotse Huizen, 48 pa gina's, 10,- euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31