Veel twijfel over capaciteit Maduro Twitterende Turkse pianist veroordeeld voor godslastering BUITENLAND 7 Nicolas Maduro, kroonprins van de overleden Chavez, heeft de verkiezingen in Venezuela gewonnen Henrique Capriles eist een hertelling omdat er onregelmatigheden zouden zijn geconstateerd Veel AKP-aanhangers zijn blij met de veroordeling van Say DINSDAG 16 APRIL 2013 door onze correspondent Jan-Albert Hootsen CARACAS - Eerst was er het ver wachtingsvolle getrommel op pot ten en pannen, vlak voor de uitslag van de verkiezingen bekend werd gemaakt. Toen volgde een wed strijdje schreeuwen tussen aanhan gers van Nicolas Maduro en Henri que Capriles. En toen Maduro de winnaar bleek, de kakofonie van toeterende auto's, vuurwerk en so cialistische marsliederen. Nadat in de vroege ochtend van maandag het eerste stof van de verkiezingsstrijd echter was neer- gedwarreld, dompelde Caracas zich in stilte. Het is de vertwij felde stilte over een verkiezings uitslag die het land diep verdeelt en met een ernstig verzwakte re gering opzadelt. Zondag won interim-president Nicolas Maduro, kroonprins van de vorige maand overleden socia list Hugo Chavez, de presidents verkiezingen in Venezuela. De stembusgang was een referen dum over de 'Bolivariaanse Revo lutie', Hugo Chavez' socialistische politiek van onteigeningen, han delsrestricties en door miljarden oliedollars betaalde sociale pro gramma's. Maduro's overwinning brengt, in ieder geval op papier, vooral meer van hetzelfde. Want hij heeft be loofd de politiek van zijn voorgan ger integraal over te nemen. De sociale programma's blijven dus bestaan. Goedkope olie zal naar bevriende linkse regimes als Cu ba en Nicaragua blijven stromen en aan de beperkingen op geldwis- selingen en buitenlandse handel wordt niet getornd. Wél belooft Maduro de grootscha lige corruptie aan te pakken, het' elektriciteitsnetwerk grondig on der handen te nemen en het mini mumloon met bijna de helft te verhogen. Het verschil met oppositieleider Henrique Capriles Radonski was miniem, met 235.000 stemmen slechts 1,6 procent. Capriles accep teert zijn nederlaag niet en eist een hertelling, omdat er zondag meer dan drieduizend onregelma tigheden zouden zijn geconsta teerd. Volgens Capriles en consorten overtraden de chavistas, de aan hangers van Chavez' en Maduro's socialistische PSUV-partij, op gro te schaal de kieswet door vlakbij stemlokalen propaganda uit te de len. Ook reden er zondag tiental len aan de PSIIV gelieerde motor bendes rond, die bij stemlokalen in oppositiegezinde wijken kie zers probeerden te intimideren. In zijn triomfantelijke en wat ve nijnige overwinningstoespraak toonde Maduro zich bereid die hertelling te accepteren. Het is vooralsnog echter onduidelijk wanneer die gaat plaatsvinden. Kiesraad CNE, waarvan vijf van de zes leden op de hand van de re gering zijn, heeft zich nog niet over de kwestie uitgelaten. Maduro lijkt een echter Pyr rusoverwinning te hebben ge haald. Niet alleen weigert de helft van het electoraat hem voorlopig als legitiem staatshoofd te erken nen, ook onder de eigen aanhang heeft hij in korte tijd veel aan ge wicht verloren. Twee weken geleden liep de inte rim-president in de meeste peilin gen immers nog zo'n 20 procent voor op Capriles, en twijfelden weinigen aan een monsterzege. In de tien dagen die de kortste ver kiezingscampagne uit de Venezo laanse geschiedenis duurde, lijkt Maduro echter een grote hoeveel heid politiek kapitaal te hebben verspeeld. Zijn gebrek aan charisma en zijn soms bizarre uitspraken (zo be weerde hij onder andere bezocht te zijn door de in een vogeltje ge reïncarneerde geest van Chavez) lijken zelfs de meest geharde cha vistas aan het twijfelen te hebben gebracht over zijn leiderschapsca paciteiten. Een Israëlische soldaat plaatst een vlag op een graf van de militaire begraaf- Tplaats °P de Olijfberg bij Jeruzalem. Enkele uren daarna begon in Israël de jaar- ClCl jijkse herdenking van gevallen soldaten en slachtoffers van terreur. De plech- lrf- tigheid duurt een etmaal. Volgens het ministerie van Defensie zijn in Israël Hd LLtril-K. L 23.085 soldaten gesneuveld in oorlogen, foto Jim Hollander/EPA door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Hij geeft concerten over de hele wereld, is atheïst en hij twittert. Geen ongevaarlijke combinatie in Turkije. Pianist Fazil Say is gisteren door een rechtbank in Istanbul veroordeeld tot een cel straf van tien maanden voorwaar delijk, voor het beledigen van de is lam. Say werd onder meer bestraft voor het retweeten van een aantal dicht regels van de elfde eeuwse Perzi sche dichter Omar Khayyam, die de islamitische hemel bespotte. Iro nisch detail: in 1998 zat premier Recep Tayyip Erdogan - toen nog burgemeester van Istanbul - zelf vier maanden vast voor het voor dragen van een islamitisch ge dicht. In een andere tweet bespot de pianist een muezzin, ofwel ge bedsoproeper. „De muezzin is elke avond binnen 22 seconden klaar met het avondgebed. Waarom zo veel haast? Een liefde? Een raki-ta- fel?", vroeg Say zich af, verwijzend naar de sterke anijsdrank. Godslastering, oordeelt de recht bank. De pianist moet wanneer hij de komende vijf naar nóg een keer zulke uitspraken doet, zijn straf uitzetten. Say laat op zijn Facebook-pagina weten dat hij te leurgesteld is. „Dat ik gestraft word zonder ergens schuldig aan te zijn, is vooral triest voor de vrij heid van meningsuiting en religie in Turkije." De uitspraak van de rechter is groot nieuws in Turkije. Volgens veel tegenstanders van de regeren de islamitische AKP het zoveelste bewijs van groeiende islamisering. Was vroeger het bekritiseren van Atatürk en het leger vragen om problemen, nu is dat de islam en de AKP. „Veel AKP-aanhangers zijn blij met de veroordeling van Say, onge acht wat dit betekent voor het ima go van Turkije in het buitenland. Zijn internationale faam zegt een groot deel van de conservatieve be volking helemaal niets", oordeelt Semih Idiz, columnist van de krant Hurriyet. Kritisch schrijven over de islam is in Turkije niet zonder gevaren, weet ook de Armeens Turkse jour nalist Sevan Nisanyan. Ook hij wordt vervolgd voor godslastering. Hij schreef op zijn weblog een stuk over de profeet Mohammed waarin hij volgens de aanklager de religieuze waarden van de samen leving beledigt. Eind vorig jaar werd een talkshow waarin de schrijver te gast was, al beboet door de' Turkse televisie- en radioraad. Volgens de televisie waakhond gingen de uitspraken van Sevan Nisanyan veel te ver. Hurriyet-columnist Semih Idiz De vrijheid van meningsuiting en persvrijheid in Turkije staan mo menteel zwaar onder druk. Met meer dan zeventig journalisten in de gevangenis - meer dan in Chi na en Iran - staat Turkije wereld wijd aan kop. Tegen ruim vierdui zend journalisten lopen rechtsza ken en de zelfcensuur onder ver slaggevers is wijdverspreid. Colum nisten die zich te kritisch uiten over de regering worden ontsla gen. En niet alleen de pérs wordt in Turkije de mond gesnoerd. Ook mensenrechtenactivisten, advoca ten, studenten en academici die zich al te kritisch uitlaten, moeten op hun tellen passen, stelt Amnes ty International in een rapport dat eind vorige maand verscheen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7