Ziekenhuis ADRZ lijkt wel wanhoop nabij Schooladvies groep 8 blijkt vaak te hoog Cregoriuscentrum Axel vreest forse huurverhoging voor verenigingen I I i 1 1 I 20 ZEEUWS-VLAANDEREN F ZorgSaam kan Midden-Zeeuwse broer positief duwtje in de rug geven. HONDENBELEID Hondenbezitters laten hun viervoeter niet meer met een gerust hart uit, nu de boa's in burgerkleding rondlopen. EP ANALYSE door Theo Giele VLISSINGEN - „Wij zitten te wach ten op een signaal van Vlissingen, Middelburg en de provincie dat ze ons plan zien zitten. Dan zul len bouwers en banken eerder zeggen: we doen het", zei de woordvoerder van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) za terdag in deze krant. Hij vervolgde: „In juni verwach ten we een overeenkomst te slui ten met één van de twee mogelij ke partijen. Dan speelt mee dat die mensen het vertrouwen moe ten hebben dat de gemeenten het plan omarmen. Er wordt nu erg veel naar elkaar gekeken. We vra gen ons af waarop het gebrek aan vertrouwen in de directie is geba seerd." De boodschap van de ADRZ- woordvoerder was niet mis te ver staan. Het ADRZ wil wel, maar wacht op duidelijkheid van ge meenten en de provincie over de bouw van het ziekenhuis op Wal cheren. Zou provinciaal bestuurder Kees van Beveren de krant woedend in de hoek hebben gesmeten toen hij dit las? Hij schoot 1 miljoen eu ro voor om een weg naar het nieuw te bouwen ziekenhuis aan te leggen. Hij kreeg hiervoor kri tiek te verduren, maar hield des ondanks voet bij stuk 'in het be lang van de gezondheidszorg'. Zou de Vlissingse wethouder Marin de Zwarte zich hebben ver slikt toen hij het citaat van Bos- scher onder ogen kreeg tijdens het ontbijt. De Zwarte, die tegen het hardnekkige Vlissingse senti ment in, besloot mee te werken aan de ADRZ-plannen en niet lan ger vast te houden aan de oude ziekenhuislocatie aan de Koude- kerkseweg. Zou het Middelburgse CDA-raads- lid Jan Zwemer hele lelijke woor den hebben gezegd toen hij las over 'omarmen en vertrouwen'? Zwemer, die voorstelde als ge MIDDELBURG - Zeeuwse basisscho len geven vaak hogere schooladvie zen aan groep 8-leerlingen dan de Cito-score aangeeft. Dat blijkt uit landelijke gegevens van 150.000 leerlingen die de Inspectie van het Onderwijs maandag publiceerde. Een kwart van de leerlingen uit groep 8 krijgt landelijk van de do cent een hoger advies dan op ba sis van Cito verwacht mag wor den. Eén op de tien leerlingen krijgt een lager. Ruim een derde van de Zeeuwse scholen geeft va ker dan het landelijk gemiddelde een hoog advies. Circa een kwart geeft relatief vaak een laag advies. meente geld te lenen aan het zie kenhuis om het project van de grond te krijgen. Hoeveel positieve signalen heeft het ADRZ nodig? Het was het ADRZ dat hamerde op het belang om haast te maken met alle proce dures voor wijziging van het be stemmingsplan. Eind 2012 zou dat rond moeten zijn. Het ziekenhuis verklaarde dat Middelburg en de provincie nog even de toegangs route moesten regelen en dan zou de aanvraag de deur uitgaan. Dat is in januari geregeld, maar de ambtenaren in Vlissingen wach ten elke dag nog vergeefs op post van het ADRZ. „Er wordt nu erg veel naar ons ge keken", klaagt het ADRZ. Naar wie zouden de Zeeuwen anders moeten kijken? Hoe je het ook wendt of keert, het ADRZ begon als monopolist aan de grote reor ganisatie van de ziekenhuiszorg in Midden-Zeeland, zonder dat het geld er was om die reorganisa tie uit te voeren. Dat kun je de po litiek niet verwijten. De verantwoordelijkheid voor de financiering van de nieuwbouw ligt bij het ADRZ. Daar is het plan voor een ziekenhuis op twee locaties (Goes en Middelburg) be dacht en als uitvoerbaar beoor deeld. Begin 2012 schreef de Raad van Bestuur dat over de financie ring 'verregaande overeenstem ming' was bereikt, waarna uitstel na uitstel volgde. De financiering is nog altijd niet rond. Zou hier de oorzaak liggen van het gebrek aan vertrouwen? De vergelijking met de Schouw burg-soap in Middelburg dringt zich op. Voor de Schouwburg kwam de redding in de persoon van de Zeeuws-Vlaamse theaterdi recteur Frans Lievens. Nu kijken Walcherse politici weer naar Zeeuws-Vlaanderen, naar Zorg Saam. Een ziekenhuis dat patiën ten boven de Westerschelde in middels goed weten te vinden. ZorgSaam kan het ADRZ dat posi tieve duwtje in de rug geven, dat de Midden-Zeeuwse broer nodig heeft. Als dat mag van concurren- tiewaakhond NMa. Zeeuws-Vlaamse onderne mer trad al op als reddende engel voor de theaters in Midden-Zeeland. 'Hetze tegen de door Raymond de Frel en Tom Scheele TERNEUZEN - Truus Schaut kijkt ons verschrikt aan. „Mag hij los", vraagt ze voorzichtig. We knik ken. Toch is ze nog niet helemaal zeker van haar zaak. Terwijl haar viervoeter over een grasveld aan de Otheense kreek in Terneuzen rent, richt ze zich nog eens tot ons. „Jullie gaan me nu toch geen boete geven, hè? Dit hele beleid zie ik als een hetze tegen honden bezitters." Stuur twee verslaggevers in bur gerkleding en zonder hond eens naar een geliefde uitlaatplek in de gemeente Terneuzen en je kunt erop rekenen dat je in de gaten wordt gehouden. Je weet immers maar nooit, het zouden net zo goed bijzonder opsporingsambte naren van de gemeente Terneu zen kunnen zijn. Die controleren namelijk sinds een paar weken in burgerkleding op het aanlijnen van honden en het opruimen van hondenpoep binnen de bebouw de kom. We beginnen ons 'controlerond je' bij het zuidelijke haventje aan de kreek om 16.00 uur, een mo ment dat veel honden worden uit gelaten. Heide Meertens ziet ons als een van de eersten aankomen. „Ik dacht nu krijg ik een boete," zegt ze. „Twee mannen die hier zonder hond rondlopen, dat is toch verdacht." Zelf loopt ze met vijf honden, waarvan een aange lijnd. „Ik voel me net een ouwe dief, ik kijk voortdurend om mij heen of ik niet word betrapt. Het is gewoon niet leuk meer. Het is verschrikkelijk jammer dat de honden ook hier een riem om moeten hebben. Zij hebben ook bewegingsruimte nodig, hier kun nen ze tenminste nog eens lekker rennen. De drollen op het gras of op de weg ruim ik netjes op, zoals het hoort." Een stukje verder laat Fiona van der Hooft haar honden uit. Ook zij heeft vijf honden, waarvan er een is aangelijnd. „Dat moet wel, want hij luistert niet goed," zegt ze. „Als ik ze vastlaat zijn ze thuis weer strontverve lend. Het is eigenlijk niet meer leuk zo. Op de zeedijk mag je ze Aan de Otheense kreek moeten honden lekker kunnen rennen en met el kaar kunnen stoeien, vinden veel hondenbezitters. nog wel loslaten, maar daar stikt het dan weer van de fietsers. Ik be taal zeshonderd euro hondenbe lasting, er mag best iets meer reke ning met hondenbezitters gehou den worden." Als we ter hoogte van de Amer- straat een grasveldje oversteken, moeten we ons best doen om niet in een hondendrol te stappen. Controleren heeft in dat opzicht dus wel zin; ook op velden die niet als uitlaatterrein zijn aange wezen wemelt het van de drollen. En dat is precies waarom de boa's sinds kort zo te werk gaan; in uni form konden ze maar zelden ie mand op heterdaad betrappen. Geen van de hondenbezitters weerspreekt overigens dat het fat soenlijk is om een drol op te rui men, maar er is een grens. Nel van Beek: „De honden doen hier toch niemand kwaad? Ik vind wel dat je de poep, als het enigszins kan, moet opruimen. Dat is maar een kleine moeite" zegt ze terwijl ze een gevuld poepzakje laat zien. Vooral het verplichte aanlijnen in dit parkachtige gebied stuit veel baasjes tegen de borst. „Het is ge woon niet leuk meer zo om je hond uit te laten", zegt Sjaak Braai, die met zijn aangelijnde hond komt aanfietsen. „De boetes zijn hoog. Vroeger liet ik mijn hond gewoon achter me aan ren nen. Nu loopt hij aangelijnd naast me. Je ziet dat hij dan gelijk geen kant meer op kan", zegt hij ter wijl hij zijn hond toch maar de riem afdoet. „Het zijn anderen die het weer voor de rest verknallen. Ik ruim de hondenpoep meestal op, maar sommigen doen dat dus niet." Truus Schaut heeft daar nog wel iets op aan te merken. „Er zijn hier ook amper vuilnisbakken waar je het zakje in kunt doen. Ruim je een drol op, dan kun je er eerst nog een hele tijd mee in je hand of jaszak lopen. Daar zou den ze iets aan moeten doen." Zo, we keren terug van een ener verende wandeling, waarmee we menig baasje hebben laten zwe ten. Conclusie: bijna allemaal la ten aan de kreek hun honden lek ker rennen. Zelfs als er twee ver slaggevers in aantocht zijn. De Inspectie zal onderzoek doen naar de kwaliteit van de adviezen. Volgens de Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO) is de kwaliteit niet af te meten aan de uitslagen van de toets. „Het schooladvies is de optelsom van een reeks toets momenten en indrukken van de leerkracht en kan dus niet moeite loos worden beoordeeld op basis van een eenmalige eindtoets", stelt de VOO. De Cito-toets, die elk jaar in februari door zo'n 85 procent van de leerlingen wordt gemaakt, verandert vanaf 2013. Zo wordt de toets pas in april of mei afgenomen, om het advies van de docent zwaarder te laten wegen. door Harmen van der Werf AXEL - Het Gregoriuscentrum in Axel vreest de huur voor onder meer muziekverenigingen fors te moeten verhogen, als de gemeente Terneuzen vasthoudt aan de bunde ling van ouderenactiviteiten in cul tureel centrum De Halle. Om de kwaliteit van welzijnsvoorzienin gen in Axel in de toekomst op peil te houden, is volgens wethouder Cees Liefting concentratie echter hard nodig. Liefting en zijn collega-wethou der Co van Schaik spraken maan dagmiddag met een delegatie van het Gregoriuscentrum-bestuur en Rudi van Acker, penningmeester van katholieke ouderenbond KBO Axel. De laatste had ruim 500 handtekeningen bij zich 'voor be houd van activiteiten in het Gre goriuscentrum'. In Axel vinden door Aan Z - dus de gemeente - gesubsidieerde ou derenactiviteiten op drie locaties plaats; het 'katholieke' Gregorius centrum, in De Halle (algemeen) en Het Trefpunt (protestants). De gemeente wil een einde maken aan deze versnippering. Liefting: „Bij concentratie kun je meer bie den, dat is bijvoorbeeld in Philip pine wel gebleken." Het Gregoriuscentrum ziet de toe komst somber in, als inkomsten uit ouderenactiviteiten vervallen. Zeker nu de stichting voor de af weging staat het gebouw van de rk-kerk te kopen. Liefting deed een handreiking. Het is lastig om biljarters ruimte te geven in De Halle. Die zouden in Gregorius kunnen blijven. Het bestuur be loofde met die boodschap op nieuw de financiële balans op te maken. De gemeente zal ook nog praten met Het Trefpunt. Later dit jaar is het eindoordeel aan de Terneuzense gemeenteraad, voor al over een 'toekomstbestendige verbouwing' van De Halle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56