Basis voor creatieve starters Veel te veel technische richtingen Laat de lts en de mts terugkeren voor de nieuwe koning ZEELAND 19 Benepen beleid volg de pzc op Facebook Oproep: stuur uw wens commentaar DINSDAG 16 APRIL 2013 GGN ZEELAND VERKOOP BIJ EXECUTIE Op 18 april 2013 om 09.30 uur zullen aan het adres Engelandweg 12 te Ritthem op het terrein van Verbrugge Zeeland Terminals B.V. ten laste van Arkans Limited 14 partijen houten vloerdelen Jatoba (totale oppervlakte ongeveer 1.541 m2) in het openbaar worden verkocht. De verkoop wordt gehouden bij opbod zonder opgeld en zonder btw. De toewijzing zal geschieden aan de meestbiedende waarbij de koopsom binnen 2 werkdagen nadien door overboeking op een daartoe bestemde bankrekening van de met de openbare verkoop belaste deurwaarder moet plaatsvinden. Kopers dienen zich uiterlijk om 08.30 uur te melden bij de centrale balie van Verbrugge Zeeland Terminals B.V. voornoemd, waarna tussen 09.00 en 09.30 uur bezichtiging van de zaken mogelijk is. GGN Zeeland 0118-3314700 Dam 2 4331 GJ Middelburg Westsingel 132 4461 DR Goes MIDDELBURG - De PZC besteedt de komende weken uitgebreid aandacht aan de naderende troonswisseling. In enkele speciale bijlagen en verhalen blikken we terug op de periode waarin Beatrix koningin was, maar we kijken ook voor uit naar het koningsschap van Willem-Alexander en Maxima. De redactie wil ook graag üw bij drage. Misschien heeft u bijzon dere herinneringen aan een ont moeting met koningin Beatrix, prins Willem-Alexander of Maxima, of bent u destijds bij de inhuldiging van koningin Bea trix geweest. Ook als u een advies of geluk wens mee wilt geven aan de aan staande koning en koningin: laat het ons weten! Schrijf uw per soonlijke verhaal op in maxi maal 300 woorden en stuur uw bijdrage uiterlijk maandag 22 april naar e-mailadres: verslaggeving@pzc.nl. Vergeet niet om uw naam en contactge gevens te vermelden. We zijn ook geïnteresseerd in foto's van ontmoetingen of bezoeken van de Oranjes. De redactie selec teert de meest bijzondere lezers- bijdragen en plaatst ze in één van de speciale bijlagen die op 27 april en 1 mei verschijnen. Minister van Onder wijs Jet Bussema- ker draait zonodig de geldkraan dicht van mbo-opleidin- gen die slecht passen bij de wensen van het regionale be drijfsleven. Uit de reacties van bedrijven valt echter op te ma ken dat er geen panklaar ant woord op de Zeeuwse arbeids markt is. Een onderwijsinstel ling moet dat trouwens niet willen geven. Want het doel van onderwijs is breder dan het leveren van goede werkne mers. Onderwijs is er niet in de eerste plaats voor de econo mie. Onderwijs moet eerst zo breed mogelijk talenten ont wikkelen. Pas laat, soms pas na de opleiding, leer je een vak echt. En waarom zou een kind in Zeeland moeten leren voor een baan in Zeeland? Dat is be nepen. Het is prima dat de minister op de rem gaat staan als iedereen dierverzorger wil worden. En het is ook goed dat scholen hel der voorlichten over geschatte kansen op de arbeidsmarkt. Maar alles wat Bussemaker méér wil, is pure bemoeizucht. door Frank Balkenende VLISSINGEN - Zeeland krijgt een broedplaats voor creatieve en inno vatieve ondernemers zoals video gamedesigners, foodstylists, inte rieurvormgevers en editors. Daar uit moet een nieuwe Zeeuwse be drijfstak ontstaan. Voor twintig bedrijfjes is plaats bij Dok4i op de Kenniswerf in Vlissingen. Creatieve beginnende ondernemers kunnen er vanaf 1 mei terecht. Zeven geïnteresseer de starters hebben zich al gemeld. Dok4i is vooral bekend om de huisvesting en begeleiding van technostarters, maar richt zich nu ook op creatieve beroepen. Om ze een dak boven het hoofd te geven en vooral ook samen te laten wer ken, is het pand op het terrein voormalige energiecentrale in Vlissingen uitgebreid. Juist krach tenbundeling en onderlinge uit wisseling en inspiratie leiden vaak tot groei van beginnende be drijfjes. De broedplaats biedt zo wel vaste (150 euro huur per maand) als flexwerkplekken (75 euro huur per maand). Hulp bij het vergaren van investeringska pitaal, is mogelijk. Stichting ZIG ZAG, Rabobank Innovatie Coöpe ratie, gemeente Vlissingen, Habi tat Project Ontwikkeling BV en Delta en ook Stichting Incubator Zeeland (de drijvende kracht ach ter het concept van Dok4i) steken samen 100.000 euro in de broed plaats. Met dat bedrag zijn de uit breiding, inrichting en het projec- team voor twee jaar afgedekt. gaat in de ban digen zijn kwetsbaar voor kwali teitsproblemen en inefficiënt, schrijft de minister in een brief aan de Tweede Kamer. Om een betere aansluiting op de arbeidsmarkt af te dwingen, wor den de scholen verplicht (aanko mende) studenten goed te infor meren over het perspectief. Later dit jaar wordt op de website van de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) van iedere school bekend gemaakt wat de jaarresultaten zijn en hoe het is gesteld met voortijdige schooluitval en de doorstroom. Slaagt een school er niet in een einde te maken aan 'een ondoelmatige situatie', dan wordt van overheidswege ingegre pen, kondigt Bussemaker aan, en wordt de opleiding geschrapt. Ze realiseert zich dat concentratie van een nu vaak nog te versnip perd opleidingenaanbod de keuze vrijheid voor studenten tussen in stellingen beperkt en dat dit ook kan leiden tot extra reistijd. Het rendement van een mbo-diploma op de arbeidsmarkt neemt even wel toe, aldus de minister. Directeur Hennie van Meerkerk van Scalda ziet in de aanpak van Bussemaker een bevestiging van het ingezette beleid op het Zeeuwse mbo-instituut. Het on- derswijsveld (vmbo, mbo en hbo) in Zeeland stemt in een speciale commissie met werkgevers vraag en aanbod op elkaar af. Ook wordt volgens Van Meerkerk goed gekeken naar het beschikba re aantal stageplaatsen bij bedrij ven. Zo is de toestroom voor de opleiding kinderopvang en media- vormgeving nu beperkt, omdat in die sectoren door bezuinigingen nauwelijks nog nieuw personeel nodig is. Van Meerkerk vindt ove rigens dat de minister iets te licht zinnig doet over de 'pretopleidin- gen'. „Ook daarvan vindt 97 pro cent binnen een jaar werk. Dus je- moet wel oppassen met dergelijke kwalificaties." Kap dat woud aan (185!) techni sche studierichtingen en rehabili teer de lts en de mts. Liever een scholier met een breed, maar ste vig kader dan een specialist op de vierkante centimeter. Dat advies geeft personeelsmanager Bram Huijs van Lamb Weston in Krui- ningen, producent van diepgevro ren aardappelproducten, het Zeeuwse techniekonderwijs mee. Lamb Weston heeft al jaren een eigen bedrijfsschool in huis, waar docenten van het Markiezaat Col lege in Bergen op Zoom lesgeven. „In een twee- of driejarige oplei ding leiden we mensen op tot ma chineoperators. Ze kunnen van vmbo opklimmen naar mbo- en soms hbo-niveau. Zonder die be drijfsschool komen we niet aan voldoende operators. In Zeeland vind je ze nauwelijks." www.facebook.com/De.PZC Zeeuwse bedrijven klagen over het woud aan techniekopleidingen. Daar moet de zaag in. foto Koen Suyk/ANP Volgens algemeen directeur Mar co Blaecke van metaalbedrijf Ontop in Middelburg bestaat er een kloof tussen onderwijs en ar beidsmarkt. Het bedrijf dat rook gasafvoeren maakt, moet alle zei len bijzetten om gekwalificeerd personeel binnen te halen. Dat komt mede door een overdaad aan technische opleidingen. „Breng die terug tot vier, vijf tech nische richtingen, waarbij studen ten zich in het laatste jaar kunnen specialiseren. Het vak leer je na melijk in de praktijk." Ontop lost de personele proble men nu op door de deuren wagen wijd open te zetten voor mbo- en hbo-stagiairs. Vervolgens pro beert Ontop die leerlingen ook binnen en buiten de poorten ver der op te leiden. Bij pieken moe ten echter mensen van de vesti ging in Polen worden ingevlogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55