Mbo levert waar zorg om vraagt Gat tussen school en de horeca ABN Amro grijpt in bij vliepcholen om grote instroom te beperken Minister Jet Bussemaker wil af van Vage mbo-opleidingen' die weinig perspectief bieden. MIDDELBAAR BEROEPSONDERWIJS 18 ZEELAND Uitleggen brieven dinsdag ADRZ Voedselfraude Ongelijkheid Marleen Blommaert In de zorg bestaan geen pretstu- dies, zegt hoofd personeel en orga nisatie Willem van der Grinten van zorgorganisatie SVRZ. „Het mbo, Scalda in ons geval, levert waar wij om vragen. We hebben nauw contact. Minister Bussema- ker maakt de discussie over de pretstudies in het mbo te groot. Zo'n brief aan de Kamer is over dreven." Van der Grinten vindt het over heidsbeleid inconsistent. „Er moesten meer vrouwen gaan wer ken. Daarvoor is de kinderopvang opgetuigd en zijn er mbo'ers voor opgeleid. Nu wordt er fors bezui nigd op de kinderopvang. Wij scholen nu een deel van die men sen om voor een baan in de oude renzorg. Daar wordt vervolgens van gezegd dat die omscholingen te veel geld kosten. Sja..." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Pretstudie door Frank Balkenende en Marcel Modde MIDDELBURG - Het middelbaar be roepsonderwijs (mbo) moet beter worden afgestemd op de regiona le arbeidsmarkt. Om dat te stimu leren, stelt minister Jet Bussema ker (PvdA) landelijk 250 miljoen euro beschikbaar voor de scholen. Bussemaker hoopt zo ook een streep te zetten door 'pretoplei- dingen' die nauwelijks een kans geven op een baan in die sector. Bijna de helft van de 8100 oplei dingen die de 69 mbo's aanbie den telt minder dan achttien deel nemers. Dergelijke kleine oplei- Lucy is uw moeder niet. Klopt, zult u denken. Uw moeder is daarente gen een curieuze bron aap ergens uit Zuid-Affika. En overigens was ze ook nog eens een vegetariër. Ik zal het uitleg gen. Alle kranten openden er hun websites mee gisteren, de Australopithecus sediba. De cu rieuze bronaap zou onze stam ouder zijn. Ik lees en bekijk het plaatje, kleine hersenen, lange graaiarmen en een enorme borstkas. Ik kijk en denk: zou zomaar eens waar kunnen zijn. Sommigen van dit soort apen schrijven zelfs wiskundeboe- ken merk ik diezelfde dag nog. Bij het oefenen met formules en vergelijkingen mag ik de vol gende opdracht uitleggen aan mijn jongste dochter: 'Vul een getal in, klopt dat? Nee, vul nog een getal in. Klopt het nog niet? Ga net zo lang door tot je het juiste getal vindt.' Tja 'wiskun de by trial and error', tikje cu rieus. Daarna mag ik uitleggen dat wanneer je nul foto's bestelt, je 3 euro moet betalen. Ga d'r maar aanstaan. Wiskunde nieu we stijl of ultrakapitalisme? Be lasting op niet-consumeren? Even later gaat de telefoon, mijn oudste dochter die mor gen op een A4'tje moet uitleg gen waarom we sterrenstof zijn. Of ik dat even helder uit een kan zetten. Het eerlijke ant woord is: Nee. Begin maar poë tisch, zeg ik. Wat?, klinkt het verstoord aan de andere kant van de lijn. Ja 'We are Stardust, we are golden', weet je wel? Nee natuurlijk weet ze dat niet, Woodstock, Crosby, Stills, Nash and Young is bijna een halve eeuw geleden. Ongeveer net zo oud als het heelal in haar bele ving. Zoek maar op, zeg ik. Maar de feiten dan MAM?! Ik stuur je wel een link voor de feiten, zeg ik. Kort daarop krijg ik het resultaat per mail. Het is een wel zeer losse stijloefening geworden waarin 'the origin of men' op hilarische wijze behan deld wordt. Klontjes in oersoep >Planeten >Binnenste aarde >Vulkaan >Uitbarsting >Aarde >Wortel >Eten >Kind: luidt ongeveer de samenvatting. Naast een boel uitleggen is het ook een boel lachen met de apen. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ik vraag me af wanneer er eens ie mand opstaat die sterk genoeg is om een einde te maken aan geld- verspillende ziekenhuizen en het belang van mensen voorop stelt. Het lijkt er op dat gebouwen be langrijker zijn. Het is onvoorstel baar hoe met mensen wordt om gegaan. Is er dan niemand capabel genoeg om dit circus een halt toe te roepen? Of zijn wij met z'n allen te moe geworden of gewoon bang. Ik vraag me af: wat doet de OR in dit ziekenhuis. Laat die dit allemaal gebeuren? Mientje Aley Coudorpseweg 22, Driewegen Nu de beerput eindelijk open gaat, blijkt dat van 50 miljoen kilo vlees de veiligheid niet gegaran deerd is. De voedselprijzen blij ven stijgen en het gesjoemel gaat door. Schande! De gevolgen van ja renlang bezuinigen op de NVWA? Naar mijn mening wordt het tijd voor een systeem met doorlopende voedselcontrole. Nu wordt alleen steekproefsgewijs ge controleerd. Het gesjoemel begint al bij de levende have: overvolle veewagens, verminkingen, kreu pele en zwangere dieren. Dieren verdrinken in de eigen urine na dagenlang transport. Jaarlijks ver dwijnen duizenden paarden, maar ook ezels in het grijze cir cuit. Door vervalsingen is identifi catie niet meer mogelijk. Dage lijks worden vele honderden slachtpaarden na dagenlange wre de transporten uit onder meer Oost-Europa vervoerd naar slach terijen. Er dient een einde te ko men aan duistere voedselpraktij- ken en het wegkwijnen van mil joenen landbouwdieren die gede gradeerd zijn tot een product. C. Minneboo J.D.P. de Smitstraat 31, Oost-Souburg Als ex-Hoechst/Thermphosser, lid van de FNV (beide al meer dan 40 jaar!) en nu uitkeringsge rechtigde van UWV, moet ik even kwijt dat ook ik van de zogenoem de hulp heb gelezen! Echter, nie mand benadert mij hierover. Ook hiér wordt dus onderscheid ge maakt! Aan een bijna 63-jarige werkloze valt blijkbaar niets meer te sleutelen? Zelfs de werkcoach heeft pas na 24 april 2013 tijd voor mij. Dat is drie maanden na het ontslag! Wel blijft de verplichting om vier keer per vier weken te sol liciteren, alles digitaal. Ben maar een computercursus gaan volgen! Om nog maar te zwijgen over de verplichte ingang van een nu toch wel schamel prépensioentje! Zelfs geen hulp bij het indienen van een claim bij de curatoren, dus., lieve, gezellige en bourgondische Zeeuws-Vlaamse lotgenoten, het is aan deze kant echt geen roze- geur en maneschijn! Rob Moelaart Arnelaan 4, Middelburg door Frans van den Berg SCHIPHOL - ABN Amro grijpt in bij de vliegscholen in Nederland. Per school wordt nog maar één lening aan een nieuwe student gegeven, nadat de school twee afgestudeer den aan een baan als vlieger heeft geholpen. Op deze manier willen de bank en de vliegscholen de instroom van nieuwe studenten beperken en de uitstroom naar de arbeids markt vergroten. De bank heeft deze macht omdat zij de enige bank in Nederland is die leningen verstrekt aan aspirant-piloten. Tij dens de tweejarige opleiding mag een schuld van maximaal 120.000 euro worden opgebouwd. Maar momenteel zitten duizend afgestudeerde piloten werkloos thuis. Hun schuld loopt alleen maar verder op door rentelasten. Daar komt bij dat steeds meer af gestudeerden daarna ook nog eens zelf opdraaien voor de oplei ding van een specifiek type toe stel. Die type rating kost nog eens 30.000 tot 60.000 euro. De laatste jaren is er vaak sprake van tijdelij ke laag betaalde contracten, waar mee de studieschuld niet kleiner wordt. Vandaar dat de bank nu een rem zet op de aanname, zo laat staatssecretaris Mansfeld (In frastructuur en Milieu) aan de Tweede Kamer weten. Zij is zelf niet van plan in te grijpen bij de Nederlandse vliegscholen. Mede ook door betere voorlichting van de scholen en de pilotenbond VNV, moeten studenten zich vol gens haar realiseren dat de ar beidsmarkt uiterst beroerd is. Al leen internationaal zijn er nog mogelijkheden zoals in het Verre Oosten of bij maatschappijen als Emirates. Bij KLM wordt al jaren vrijwel nie mand aangenomen. De KLM- school nam vroeger jaarlijks 180 studenten aan. Mbo-school Scalda moet nog een tandje bijzetten om de Zeeuwse horeca van vakbekwaam, gemoti veerd personeel te voorzien. Fi nancieel manager Anne Christel van der Ploeg van de Amadore Groep: „We merken dat de school eraan sleurt, maar op dit moment is het gemiddelde niveau te laag. Onze ervaring is dat stagiairs door de bank genomen vaardighe den tekortkomen. Bij keukenper- soneel praat je bijvoorbeeld over snijtechniek. In de bediening gaat het om lopen met een dienblad, het indelen van tafels en etiquet te. De goede daargelaten, missen we nogal eens motivatie. Mis schien komt dat ook omdat bij ons iedereen de mouwen op stroopt als het druk is. Daar moe ten veel stagiairs aan wennen. Ho reca is een vak. Het gat tussen school en bedrijf is nog te groot."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54