Vrijheid, blij heiden fitheid zijn de sleutelwoordeo^ij de Color Run. Op 14 juni is er eentje in Vlissingen. 24 ZEELAND COLOURS BY THE SEA door Roeland van Vliet Het zijn allemaal kunst werkjes, de mensen die bij een Color Run over de finish komen. En alle lopers samen, vormen een bonte, hossende massa. Vrijheid, blijheid en fitheid zijn de sleutelwoorden bij de uit de Verenigde Staten overwaaiende rage. „In een tijd van crisis kunnen de mensen zo'n evenement goed gebrui ken", zegt Anthony van den Berg, die het feestje naar Vlissingen haalt. „Want wie wordt er nou niet opgevrolijkt als-ie een paar keer een kleurendouche ondergaat?" Het fenomeen Color Run is nog piep jong. Pas op 28 januari 2012 was in de Amerikaanse staat Arizona, in de plaats Tempe, de eerste. Enkele honderden mensen deden er toen aan mee. Het idee kwam uit de koker van Travis Sny der, hardloper, triatleet en organisator van wedstrijden. De dertiger was tot- dan altijd bezig geweest zichzelf te ver beteren. Hij trainde hard en joeg per soonlijke records na. Tot hij inzag dat niet de eindtijd belangrijk was, maar het feit dat hij bewoog en er een gezon de levensstijl op nahield. Snyder is toen gaan werken aan een evenement waar bij zowel geoefende lopers als begin ners zich prettig voelen. Hij kwam uit bij de Color Run, waarbij de deelne mers 5 kilometer (hard)lopen en na el ke 1000 meter een andere kleur over zich heen gesproeid krijgen. Er is geen tijdwaarneming, zodat niemand zich ge haast hoeft te voelen. „Voor de onervaren loper is het een mooi evenement om in te stappen. Voor de geoefende atleet is het een gele genheid om even de zinnen te verzet ten. De Color Run is een happening en een kans voor mensen om samen lol te hebben", zei Snyder recent in de Wall Street Journal. Het vrolijke spel met de kleuren heeft de bedenker overgenomen van het alou de Hindoe-festival Holi. Dat wordt al ve le eeuwen gehouden in India en omge ving. Eén van de rituelen tijdens het lijkse lentefestijn is héBelkaar in- Jren met gekleurd poeder, feel hardloopevenementen draait |e laatste jaren niet meer (alleen) t zo snel mogelijk van A naar B 'Organisatoren verzinnen steeds weer iets nieuws, zoals met de Color Run. De ene keer zoeken ze het in het extreme. Zo zijn er evenementen met de meest uiteenlopende hindernissen en op de meest lastige ondergronden en je hebt vele varianten van ultralo pen, zoals 24 uursraces en wedstrijden van ver boven de 100 kilometer. De an dere keer bedenken ze iets ludieks. Denk aan de wedstrijden voor verklede of juist naakte mensen en voor vrou wen op hoge hakken of mannen in maatpakken. Bij de Color Run zijn er echter - in te genstelling tot vele andere hardloopeve nementen - geen drempels. Mensen van alle leeftijden kunnen deelnemen en ze mogen net zo lang over de 5 kilo meter doen als ze willen. De enige spel regel die er is: draag bij de start een wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52