Corporatie ziet gevaar eenzijdige Psyient is slachtoffer buurten J 11 'Stop uit ons warme bad getrokken' Rilland saai? Misschien, maar de info-avond Antisaai-Rilland niet Vliegtuigen oefenen noodlanding in Zeeland I 1 1 20 BEVELANDEN en THOLEN nu gevddr i i /y» Sterk teruglopende subsidies en schrappen persoongebonden budget doen patiëntenvereniging de das om. EF door Emile Calon VLISSINGEN - De volkshuisvestings plannen van het kabinet kunnen lei den tot de vorming van probleem wijken, waarschuwen directeur Jan van Beekhuizen van de Vlissingse woningcorporatie l'Escaut en voor zitter Hans Schaap van de gelijkna mige huurdersvereniging. Volgens het kabinet zijn wonin gen van corporaties bedoeld voor mensen met een inkomen tot 34.000 euro. Mensen die meer verdienen, komen niet meer in aanmerking voor zo'n huis. En mensen die nu meer verdienen en in een woning van een corpo ratie zitten, de zogenoemde scheefwoners, moeten volgens het kabinet meer huur betalen. Van Beekhuizen en Schaap vre zen dat daardoor de wijken van de corporatie een heel eenzijdig samengestelde bevolking krijgen van de minst draagkrachtigen. Zij waarschuwen dat de kans bestaat dat corporatiewijken uitgroeien tot probleemwijken. Want, zegt Schaap, in een wijk met een mix van inwoners, treedt eerder cor rectie op. „Dat laat de politiek nu los en dat komt de leefbaarheid niet ten goede." Van Beekhuizen: „Een wijk heeft evenwicht nodig. Als er een gezonde mix van bewo ners is, vinden er minder ontspo ringen plaats." Schaap voorziet ook dat het nog tijden kan duren voordat de scheefwoners verhuizen. Hij kent genoeg mensen die nu naar volle tevredenheid al jarenlang in een woning van de corporatie wonen. Zij hebben veelal hun woning aan hun wensen aangepast zodat die woning 'past als een handschoen'. „Daar komt nog eens bij dat zij vaak al heel lang in een wijk wo nen, daar hun vrienden en kennis sen hebben en er daarom niet aan denken om te verhuizen." Van Beekhuizen is fel tegen de hogere huur voor scheefwoners. „Ik zou niet weten waarom ik zulke men sen uit onze huizen weg moet ja gen. Moet ik ze straffen omdat ze carrière hebben gemaakt?" Hij schat in dat tien procent van zijn huurders 'scheef woont'. door Luc Oggel 'S-GRAVENPOLDER - De bezuinigin gen op de zorg hebben een nieuw slachtoffer gemaakt. Patiëntenbe langenorganisatie Psyiënt in 's-Gra- venpolder kan het financieel niet meer rondbreien en moet zichzelf noodgedwongen opheffen. „Het is een drama, zegt directeur en oprichter Adri Walhout. Be langrijkste oorzaak voor de ingrij pende beslissing zijn de sterk te ruglopende subsidies en het feit dat zorgvragers geen persoonsge bonden budget (pgb) meer kun nen aanvragen. Per 1 januari vol gend jaar zal dat ook gelden voor mensen die aan het zogeheten 10-uurs-criterium voldoen. „Dat is de doodsteek", zegt Walhout. „We hebben tot het laatst toe ge zocht naar alternatieven, maar we wilden onze identiteit niet te grabbel gooien. Het is een hard ge lag, qua inhoud en concept is het goud." Personeel en zorgvragers reageer den emotioneel op het besluit. „Eén van hen zei: 'het is net alsof onze hele familie is overleden'. Dat is wel treffend verwoord." Psyiënt is bijna dertien jaar gele den opgericht als organisatie voor psychiatrische patiënten en heeft een eigen zorg-, werk-, leer- en reïntegatiebedrijf onder de naam Fruit- en Natuurhoeve. De doel stelling van de vereniging is het (helpen) verbeteren van de kwali teit van leven en zorg van (ex-)GGZ-cliënten en hun directe omgeving. Deze doelstelling \vordt in het bijzonder en con creet ingevuld door jaarrond een volledig werkweekprogramma (10 dagdelen per week) aan te bieden aan mensen behorend tot de doel groep. Dat gebeurt in nauwe sa menwerking met onder meer Emergis en Eleos en komt met na me ten goede aan de inwoners van de gemeenten Middelburg, Goes, Borsele en Reimerswaal. De Zolang bestaat patiën tenbelangenvereniging Psyiënt volgende maand. werk-, zorg-, leer- en re-integra- tie-activiteiten zijn onderge bracht in een jaarwerkprogram ma fruitteelt en een jaarprogram ma natuurbeheer, waarbij fruitte lers en natuurbeheerders zoals de Vereniging Natuurmonumenten, opdrachtgevers zijn. Psyiënt heeft op dit moment 25 zorgvragers, tien vrijwilligers en twaalf personeelsleden. Walhout: „We willen de zorgvragers een zo goed mogelijk alternatief bieden, maar dan kom je al snel uit bij een zorgboerderij." Volgens Wal hout is het zonder goede dagbeste dingscultuur 'dweilen met de kraan open'. „Maar juist daar is dus geen geld meer voor." Ook aankloppen bij de gemeenten in het kader van de Wet maatschap pelijke ondersteuning (WMO) heeft volgens Walhout geen zin. „Gemeenten hebben ook geen geld." Op 30 juni, als alle lopende zaken zijn afgerond, valt het doek definitief voor Psyiënt. door Frank van Cooten De opheffing van Psyiënt en de daaraan gekoppelde Fruithoeve is keihard aan gekomen bij personeelsleden en cliënten. Zoals bij Henk-Jan. „Geld brengt geen geluk, maar geen geld brengt alleen ongeluk", was het eni ge dat hij maandagmorgen kon uit brengen. Het personeel is donderdag op de hoogte gebracht van de aanstaan de sluiting. De cliënten zijn maan dagmorgen geïnformeerd. „De grond is onder mijn voeten ver dwenen. Dit is een keiharde dek sel op de neus", zegt Arjan. „Ik ben zwaar depressief geweest en kon niet meer pratén. Door Psyiënt ben ik weer helemaal op gebloeid. Ik sta zelfs weer inge schreven voor een woning. Psyiënt is een medicijn dat echt werkt en dat wordt ons door de bezuinigingen afgenomen." Lodewijk denkt er net zo over. „Ik ben wat depressief geweest maar Psyiënt heeft me geholpen struc turen vast te houden en op de been te blijven. Als ik Psyiënt niet had gehad, was ik waarschijnlijk veel verder af gegleden. Nu kan ik straks weer aan het reguliere ar beidsproces gaan deelnemen. Dat kost de maatschappij dus minder geld." Lodewijk wijst op een lan delijk onderzoek waarin staat dat iedere geïnvesteerde euro in Psyiënt 2,25 euro aan maatschap pelijk kapitaal oplevert. Dit staat echter in schril contrast tot de keiharde financiële gege vens, weten Wim Elenbaas en Adri Walhout. Door het wegval len van de Persoonsgebonden Budgetten (PGB's) zit Psyiënt diep in de rode cijfers. „Sluiting is een van de moeilijkste besluiten die ik in mijn leven heb moeten nemen", zegt Walhout. „We heb ben veel PGB's weliswaar omge zet in Zorg in Natura maar daar zitten prutbudgetten aan vast. Die tarieven zijn gebaseerd op het ma ken van een mooie strandwande ling en worden alleen uitgekeerd aan de cliënten die daadwerkelijk aanwezig zijn. Elke euro op brengst kost ons 2,20 euro. Van morgen zijn heel wat traantjes ge laten toen ik ons besluit vertelde." Psyiënt en De Fruithoeve blij ven nog tot eind juni draaien. Dan is het einde oe fening. „We konden het niet ma ken de deur direct op slot te draaien. Dat zou ontaarden in chaos", aldus Wim Elenbaas. „Als er iemand is die het ziet zitten de zaak over te nemen, zouden we dat geweldig vinden." Die kans is echter klein, weet Walhout. „Als het rendabel te exploiteren zou zijn geweest, hadden we zeker in vesteerders gevonden." De tijd tot eind juni wordt ge bruikt om alternatieve dagbeste dingslocaties voor de cliënten te zoeken. Gedacht wordt aan bij voorbeeld De Kersenkooi in Kats en Meerwaarde met locaties in Middelburg en Goes. „We probe ren de mensen zo veel mogelijk te plaatsen bij activiteiten die dicht bij ons staan", zegt Walhout. Medewerkers Joyce Lauer en Jo hanna de Wolf kregen het nieuws samen met de andere personeels leden donderdagmiddag te horen. „Voor ons was het allemaal schrik ken. Het kwam als een donder slag bij heldere hemel. Het-voelt alsof de stop uit ons warme bad wordt getrokken", zegt Johanna de Wolf. Medewerkers vrezen dat sommige cliënten straks nergens meer terecht kunnen. De kans is groot dat zij terugvallen in hun oude ziektebeeld. „De mensen die geen familie meer hebben om op terug te vallen, raken tussen kaai en schip." door Nadia Berkelder RILLAND - Wat een bijeenkomst had moeten worden om te inventa riseren wat er gedaan kan worden voor de jeugd, ontwikkelde zich maandag tot een grote verbroede ringsavond in Rilland. Alle organisa ties die zich met jeugd bezighou den gaan binnenkort rond de tafel om afspraken te maken. Antisaai-Rilland, een stichting in oprichting had iedereen in het dorp uitgenodigd om te praten over activiteiten voor jongeren van acht tot twaalf jaar. Voor die groep is weinig te doen op Ril land, zei Dan Friede van de stich ting. „We horen dat daar wel be hoefte aan is." Helemaal niet, zeiden de (oudere) jongeren die aanwezig waren in het dorpshuis. Juist voor de oude re jeugd is er weinig „Ik vond het altijd chili op Rilland tot ik twaalf was. Je kon voetballen, vissen, bui ten spelen." En een ander: „Klei nere kinderen mogen altijd overal spelen, wij worden altijd wegge stuurd. Wij willen graag een plek waar niemand onze rust ver stoort." Rilland heeft De Kist, maar die is voor jeugd tot een jaar of zestien en alleen op zaterdag. Er is een knutselclub, maar dat vindt niet iedereen leuk. En er is een heuse hangplek, maar daar hangen wel héél oudere jongeren, klaagde de groep jeugd. „Die sturen ons ook weg." Vrijwilligers die bij andere jeugd- activiteiten in het dorp betrokken zijn, zoals Koninginnedag, knut selclub De Plakvingers, De Kist en het Sinterklaasfeest, riepen An tisaai-Rilland op tot samenwer king. „We kunnen beter met zijn allen één stichting vormen. Jullie veroorzaken versnippering." De agenda werd getrokken voor een gezamenlijke bijeenkomst. Die vindt begin mei plaats. door Nadia Berkelder GOES - De luchtmacht heeft maan dagmiddag geoefend op het ma ken van noodlandingen boven Zee land. Eén van de manoeuvres vond plaats boven de binnenstad van Goes. Normaal gesproken oefenen pilo ten boven een weiland of een ak ker, zegt woordvoerster Wendy Ryan van de luchtmachtbasis Woensdrecht. „Het ging maandag om twee toestellen van het type Pilatus PC7. Leerlingen die de vliegopleiding op Woensdrecht volgen, moeten een 'practiced for ced landing' (een noodlanding, red.) oefenen. Stel dat je motor uit valt: hoe zet je dan je vliegtuig aan de grond. Om dat te oefenen zetten piloten de motor in zijn vrij, dalen tot de toegestane vlieg hoogte en vliegen weer verder." Op het feit dat één van die ma noeuvres boven het centrum van Goes werd uitgevoerd, geeft Ryan geen inhoudelijke reactie. „We voeren die oefeningen altijd uit waar het veilig is, boven weilan den bijvoorbeeld. We zullen nooit de omgeving in gevaar brengen." Iedereen die een vliegt opleiding bij defensie volgt, moet dergelijke oefeningen doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48