i I L Nachtelijke sms van Burgernet wekt schrik Vrijgesproken vriend Tristan 'opgelucht' Overleg oldtimers mislukt IN HET NIEUWS 3 NS: vervanger van Fyra moet vaker rijden DINSDAG 16 APRIL 2013 digitaal troosten foto Getty Images/bewerking De Persdienst cb GRONINGEN - Duizenden inwoners van Groningen en Drenthe zijn in de nacht van zondag op maandag om kwart voor drie gewekt door een sms van Burgernet wegens een schoolinbraak in Meeden, bij Veen- dam. Bij de politie zijn veel klach ten binnengekomen van deelne mers die de reden voor zo'n nachte lijk alarm overdreven vinden. De alarmering was zinnig, zei een politiewoordvoerder maandag. De bijd e inbraak gebruikte auto was nogal opvallend en kon met Bur gernet sneller worden opge spoord. Dat velen wakker zijn ge piept, komt omdat zij niet weten dat ze Burgernet 's nachts kun nen uitschakelen. De auto en de inbrekers zijn overigens niet ge vonden. Volgens Chava Cohen van Burgernet Noord-Nederland is de alarmering in principe 24 uur per dag inzetbaar. Wel wordt 'nachts kritischer gekeken naar de reden. „Bij een gestolen fiets doen we het niet." Maar bij in braak was er een reële kans op aanhouding. „Al begrijpen wij ook dat mensen ervan kunnen schrikken en zich afvragen wat er aan de hand is." Burgernet telt in het noorden van het land 115.000 deelnemers. De gewraakte sms be reikte bijna zesduizend mensen. ALPHEN A/D RIJN - De jongeman die bijna twee jaar gold als de tweede verdachte van het schietdrama in Alphen aan den Rijn, is 'opgelucht' dat het Openbaar Ministerie hem niet vervolgt. „Het is nogal wat om met de grootste moordzaak in ver band gebracht te worden", zei zijn advocaat Job Knoester maandag. Volgens Knoester kon de man toch redelijk normaal leven. Dat kwam mede doordat zijn identi teit nooit aan het licht kwam. „Maar hij heeft veel druk ge voeld." Het OM wilde de 'tweede ver dachte' vervolgen omdat hij zou hebben afgeweten van de plan- .nen van Tristan, maar niet naar de politie stapte. Eerder stelde Knoester dat volgens hem op geen enkele manier uit het dos sier bleek dat zijn cliënt wist dat Van der Vlis een serieus plan had. Overigens mogen twee slachtof fers van het schietdrama eind mei verschillende getuigen horen, on der wie de cliënt van Knoester. Eerder zei de advocaat dat de jon geman in zijn ogen niet opgeroe pen kan worden, omdat alleen bij hem en het OM bekend is wie hij is. „De identiteit is nooit naar bui ten gebracht. Wat mij betreft is hij nog steeds niet oproepbaar." UTRECHT - De NS hebben bij spoor- beheerder ProRail ruimte op het spoor aangevraagd om volgend jaar zestien treinen te laten rijden tussen Amsterdam en Brussel. Die moeten over gewoon spoor rijden en niet over de hogesnelheidslijn. Dat meldde maandag een woord voerder van het spoorbedrijf. „Nu rijdt er acht keer per dag een intercity tussen Den Haag HS en Brussel, maar onze reizigers vin den dat te weinig", aldus de woordvoerder. „Om te voorko men dat we in de dienstregeling van 2014 met die frequentie blij ven zitten, hebben we nu alvast ruimte op het spoor moeten aan vragen." De Tweede Kamer en staatssecretaris Wilma Mansveld (Spoor) stelden eerder dat zij liefst zo snel mogelijk zien dat er meer treinen tussen rijden. De NS lieten begin deze maand weten te werken aan een volwaar dig alternatief voor de uitgevallen Fyra V250. Daarbij wordt bekeken of er dubbeldekkers op het snelle spoor kunnen rijden of dat er bin nenlandse Fyra's (de V160) omge bouwd kunnen worden. Tech nisch onderzoek moet uitwijzen of de V250 op termijn weer inzet baar zal zijn. Mocht dat zo zijn, dan kunnen alle Fyra's worden in gezet of een deel daarvan. Afhan kelijk van de uitkomst, wordt een definitieve oplossing gezocht. DEN HAAG - Het 'oldtimersoverleg' tussen staatssecretaris Frans Wee kers (Financiën) en vijf branchever enigingen die eigenaren van oldti mers vertegenwoordigen, is mis lukt. De verenigingen, waaronder de ANWB en de Bovag, wilden de leeftijdsgrens voor vrijstelling van motorrijtuigenbelasting verhogen. Het overleg mislukte volgens de woordvoerster van Weekers om dat het alternatief te duur was. Het voorstel van Weekers moest de schatkist 153 miljoen euro ople veren. Het alternatief van de brancheverenigingen zou Wee kers 126 miljoen per jaar kosten. Weekers stuurt nu een brief met zeven varianten naar de Tweede Kamer. In het regeerakkoord spraken WD en PvdA af om de belasting vrijstelling te laten vervallen. De Tweede Kamer vreesde echter dat veel mensen dan gedwongen wer den hun 'cultureel erfgoed', waar ze vaak maar weinig kilometers mee rijden, te verkopen. De Ka mer vroeg Weekers daarom met alternatieven te komen. De Koninklijke Nederlanse Auto mobielclub (KNAC), waarin de ol dtimerorganisaties zijn verenigd, reageert teleurgesteld. De allian tie maakt zich zorgen over de schade, die door bezitters, hande laars en restaurateurs van klassie kers wordt geleden. De organisa ties wilden de leeftijdsgrens voor benzineauto's vanaf 1 januari 2014 verhogen naar 30 jaar en die voor diesel- en lpg-auto's naar 40 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3