6 GEZOND In Nederland gebruiken maar liefst 1,2 miljoen mensen antide pressiva. Ongeveer de helft van deze gebruikers, vooral mensen met terugkerende depressies, slikken deze pillen jarenlang, soms zelfs levenslang. Kan dat ook anders, is de kernvraag van een grootschalig landelijk onderzoek. PROFESSOR DR. CLAUDI BOCKTING (1969) Werkgever: RUG Functie: adjunct-hoogleraar Depressie: etiolo- gie, recidivering en chroniciteit bij de Facul teit Gedrags- en Maatschappijwetenschap pen. Tevens werkzaam als klinisch psycho loog. Opleiding: cum laude afgestudeerd in de psy chologie aan de Universiteit van Amsterdam. In 2006 gepromoveerd aan diezelfde univer siteit in de medische wetenschappen op het proefschrift The rhythm of depression'. Proefpersonen deze studie: 276. Bockting richt zich in haar onderzoek onder meer op potentieel beïnvloedbare factoren die een stoornis veroorzaken en/of in stand houden, waaronder interventies die de kans op terugval verminderden bij depressie (zie www.doorbreek-depressie.nlZe richt zich ook op de ontwikkeling en evaluatie van nieuwe psychologische behandelmethoden. Doorbreek de depressie door Anne Salomons Claudi Bockting.foto's PR Een depressie is al zeer ingrij pend in een mensenleven. Maar als je daar dan uiteinde lijk van hersteld bent, blijkt ook nog eens dat je een grote kans hebt dat de depressie te rugkomt De kans op zo'n terug val is tenminste 50 procent na de eerste epi sode van depressie. Na de tweede episode is dat 70 procent en na de derde keer is de zekerheid dat je er weer last van krijgt op gelopen tot 90 procent. Daarom is het van groot belang dat de behandeling van een depressie niet alleen gericht is op herstel maar juist ook op het voorkomen van terug val. Bovendien is depressie een stoornis die de samenleving veel geld kost. Zo zijn al leen al de jaarlijkse kosten van het antide- pressivagebruik zo'n 121 miljoen euro. Re den temeer om onderzoek te doen naar eventuele alternatieven voor of aanvullin gen op langdurig medicijngebruik. De Rijksuniversiteit Groningen (RUG) on derzoekt, samen met universiteiten en in stellingen over het hele land, de invloed van een psychologische training op het al dan niet voorkomen van een depressie ve terugval. De training is een preventieve, kortdurende therapie, gericht op vaardighe den om snel een dreigende terugval te her kennen en zelf te leren aanpakken. Daar naast wordt ook heel nadrukkelijk gekeken naar het gebruik van antidepressiva. „Moge lijk kan een specifieke groep mensen beter de antidepressiva afbouwen met behulp van een psychologische training. Voor an dere mensen kan het juist beter zijn langer door te slikken in combinatie met een pre ventieve training en voor anderen is een training mogelijk niet nodig", aldus professor dr. Claudi Bockting, ad junct-hoogleraar Klinische Psycho logie van de RUG. „We kijken dus niet alleen naar wat voor een grote groep het beste is maar ook naar wat het beste werkt voor wie." De korte preventieve training - acht keer in acht weken- om een terugval in een de pressie te voorkomen, richt zich onder an dere op het onderzoeken en zo mogelijk aanpassen van leefregels met behulp van fantasie en dagdromen. Een voorbeeld hier van is een oefening in het leren herkennen wanneer het misgaat en het beter letten op positieve ervaringen. Bockting: „Dan moet je opschrijven wanneer je positieve gevoe lens of herinneringen hebt. De herhaling hiervan maakt dat je de positieve gedach ten beter inprent. Globale denkpatronen als 'uiteindelijk laat iedereen me toch in de steek' zijn vaak restanten uit moeilijke pe riodes in je leven die werken als hinderlij ke pop-ups en die veel negatieve gedach ten oproepen, dit maakt je kwetsbaar voor depressies. Het is belangrijk te kijken of je dit kunt bijstellen, bijvoorbeeld door mid del van dagdromen, door te fantaseren over leefregels die je juist een prettig gevoel ge ven. Niet om je los te weken van de reali teit, maar als middel om het pad van nega tieve gedachten te verlaten." Ook wordt gekeken of die training beter werkt in combinatie met de voortzetting van medicatie of dat de training in plaats van medicatie kan worden gegeven. Dit zou overigens het medicatiegebruik kun nen reduceren en een kostenbesparing kun nen opleveren. Mensen krijgen antidepressiva voorgeschre ven die ze soms jarenlang slikken, maar niemand weet het effect van dat almaar doorslikken. Bockting: „Daar is geen onder zoek naar gedaan en misschien is het wel heel schadelijk." Vaak willen mensen ook proberen te stoppen met het slikken van antidepressiva, maar dat is volgens de ad junct-hoogleraar niet zonder risico. „Wan neer je gestopt bent en de klachten komen terug kan het zijn dat de pillen die je eerst hielpen daarna niet meer werken. Boven dien krijgen mensen soms, hoewel de pil len niet als verslavend te boek staan, ont trekkingsverschijnselen (afkickverschijnse len red.), die kunnen lijken op een terugval in depressie." Eerder onderzoek toont aan dat zo'n 70 pro cent van de antidepressivagebruikers de pil len niet op juiste wijze slikt, wat ook de kans op een terugkeer van de depressie ver groot. Bockting: „Mensen slikken soms een te lage doses en heel onregelmatig of ze stoppen veel te vroeg. Dat kan slecht voor ze zijn, psychisch en mogelijk ook fysiek. Maar ook hier is te weinig onderzoek naar gedaan. Het is heel goed om mensen met pillen te helpen, maar wat zijn de conse quenties is wat Bockting zich afvraagt. „En wat maakt dat een deel van de mensen zo'n moeite heeft ermee te stoppen?" Hoewel er veel onbeantwoorde vragen zijn omtrent de schadelijkheid en ontwennings verschijnselen van antidepressiva, hebben huisartsen jarenlang ook bij lichte depres sieve klachten, antidepressiva voorschre ven. „Maar daar komt nu waarschijnlijk ver andering in", aldus Bockting. „Bij een lich te depressie wordt nu door de richtlijnen van huisarts een behandeling aanbevolen zonder medicijnen." Hoe herken je een depressieve terugval en hoe kun je dit eventueel voorkomen? Bock ting: „Wanneer je eerder depressief bent ge weest, is het handig om op te schrijven wat bij jou de signalen waren dat het misging en wie in jouw omgeving kan helpen om je er op te wijzen dat die signalen er weer zijn. De eerste tekenen van terugval kun nen zijn dat je slecht slaapt en (leuke) af spraken afzegt. Het is belangrijk om jezelf te dwingen om toch naar zo'n afspraak te gaan ook al heb je er geen zin in. Je terug trekken is niet goed voor je. En sporten is ook prima, vooral hardlopen. Drie keer in de week op een vaste tijd gaan hardlopen of wandelen, werkt heel goed." Ondanks grote belangstelling voor deze studie is er nog ruimte voor deelname. Gezocht wordt naar patiënten die hersteld zijn van depressies in het verleden maar nog wel steeds een antide pressivum gebruiken. Zij kunnen zich aanmel den via doorbreekdepressie@gmail.com. www.doorbreek-depressie.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl reageren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38