Über-Europeaan Frans Timmermans is nu bijna een halfjaar minister van Buiten landse Zaken. Zijn droombaan. 10 VERDIEPING BUITENLANDS BELEID Sommigen denken misschien dat hij een eurofiel in schaapskleren is, maar dat klopt niet Na de voor de PvdA onverwacht goed verlopen verkiezingen van september 2012 werd Frans Timmermans ineens minister van Buitenlandse Zaken, foto Evert-Jan Daniels/ANP Belezen en tikje belerend door Niels Klaassen Frans Timmermans schuwt de confrontatie niet. In debatten in de Tweede Kamer laat de PvdA-minister van Buiten landse Zaken niet snel iets lo pen. Als Kamerleden naar zijn smaak al te bizarre stellingen poneren of laten blijken dat ze ergens geen kaas van hebben gegeten, gaat Timmer mans er stevig in. Soms op de toon van een vermoeide schoolmeester. Ook op zijn drukbezochte Facebookpagina mengt de minister 2.0 zich graag in discussies. Zo zet te Timmermans onlangs een foto van een Egyptisch marktje op de pagina - ene Ruud Poppelaars meldde zich al snel onder de commentatoren: 'Dat ze hier allemaal tijd voor hebben wat een hoop kitsch bij elkaar nu weer aan het werk Tim mermans.' Even later antwoordt de minis ter: „U bent een redelijk onbeleefde hork, hè, meneer Poppelaars?" En nu leeft de katholieke zuiderling zijn droom. Tamelijk plotseling, want na jaren in Kamer en kabinet deed de geboren Maas trichtenaar tot de verkiezingen van vorig jaar vooral hard zijn best om politiek Den Haag te verlaten. Na een paar mislukte solli citaties en de opmars van de PvdA in de laatste weken voor de verkiezingen is hij nu minister van Buitenlandse Zaken. 'Zijn' Buitenlandse Zaken. Daar waar hij in 1987 begon als ambtenaar en in 2007 terug keerde als staatssecretaris. Het zal gevoeld hebben als thuiskomen toen Timmermans begin november het ministerie binnenstap te in het voetspoor van zijn idool, de oud-PvdA-minister van Buitenlandse Za ken en de gevierde diplomaat Max van der Stoel, voor wie hij lang werkte. Ook op het ministerie heerste opluchting. Want na Uri Rosenthals ministerschap was er behoefte aan meer vrijheid en ruim te voor de ambtenaren. Toen Timmermans snel na zijn aantreden de medewerkers van 'buza' de hemel in prees en zijn ambassa deurs aanmoedigde te gaan twitteren, was de stemming 'er mag weer wat'. Maar er moet tegelijk ook heel wat. Om te beginnen fors bezuinigen: 100 miljoen eu ro op het wereldwijde postennet. In juni wordt duidelijk hoe precies. Ondertussen moet een nieuwe Mensen- rechtennota worden opgesteld en op tal van grote dossiers als de EU, Afrika en Is raël dient een koers gezocht te worden die door de hele coalitie gedragen wordt. Geen sinecure, want qua buitenlands beleid is de PvdA tegenover de WD als de dominee versus de koopman. Daarom zal aan WD-zijde even gevloekt zijn toen Tim mermans in beeld kwam voor de post. WD-Kamerlid Mark Verheijen (woord voerder Europese Zaken): „Sommigen den ken misschien dat hij een eurofiel in schaapskleren is, maar dat klopt niet. Tim mermans is realistisch en voelt de sfeer in Nederland aardig aari." Bovendien kennen weinigen hun dossiers zo goed, zegt SP'er Harry van Bommel. „Hij weet precies waarover hij praat." Maar er zijn ook valkuilen, waarschuwt Van Bommel. „IJdelheid." Als telg uit een mijnwerkersgeslacht is Tim mermans het toonbeeld van de sociaalde mocratische verheffingsgedachte: universi tair geschoold, spreekt vloeiend zeven ta len (plat-Heerlens niet meegerekend), leest veel en weet veel. Van Bommel: „Maar dat wil Frans soms al te graag etaleren." Vaak citeert Timmermans voorgangers of voorbeelden als Van der Stoel of de Duitse bondskanselier Willy Brandt. Dan doceert hij tijdens een debat uitgebreid over de deli cate dans op het politieke wereldtoneel, waarbij voortdurend spanning is tussen wens en werkelijkheid. Dat je 'hoffelijk moet zijn in de vorm, maar hard op in houd'. Óf over 'de almaar hamerende vuist op tafel' die niet effectief is. Het klinkt als impliciete kritiek op het vori ge kabinet, toen Nederland in het buiten land wel eens het imago kreeg van een al leen maar 'nee, nee, nee' schreeuwend, ver wend kind, met de rug naar de rest. Niet bepaald de boodschap die Timmermans wil verkondigen. In Brussel klinkt enthousiasme over het nieuwe Nederlandse gezicht en gelufd in Mark Verheijen, WD het buitenland, zegt oud-minister Ben Bot (CDA, Buitenlandse Zaken). „De dossiers kent hij goed, vindt men daar. Dat herin ner ik me overigens ook nog uit mijn tijd als minister; als Kamerlid maakte hij me in de debatten het leven flink zuur." Ook zijn talenkennis is een grote plus. „Mi nisters van andere landen spreken ook niet allemaal even goed hun talen. Doe je dat wel, dan val je op." De patiënt is herstellende, stelt Bot: het buitenlandbeleid begint weer ergens op te lijken na het dipje van Rutte-I. „Hiervoor muntten we niet uit in helderheid, lever den kritiek op van alles en nog wat." De toon die Timmermans kiest, de open houding en het enthousiasme geven hoop. „Maar tegelijk trekken we ons terug uit Af ghanistan en sluiten we enorm veel posten in het buitenland. Dan moet je wel dubbel zo hard lopen om dat te compenseren." Er liggen zeker bedreigingen op de loer, denken Bót en SP'er Van Bommel. De eer ste ziet het buitenlandbeleid als onderge schoven kind in het kabinet ('de bezuini gingen zijn te veel fors') eri vreest voor het belang van goede internationale betrekkin gen. „De relaties moet je voortdurend on derhouden, een smsje naar een wereldlei der of een kort bezoek is niet genoeg." Onze reputatie in het buitenland is sterk, stelt Bot, maar ook van meer afhankelijk dan de prestaties van een enkel kabinets lid. „Het is vaak op eieren lopen, almaar masseren, herhalen van standpunten in ve le varianten." Die souplesse mist Nederland soms, vindt Bot. Van Bommel vreest voor een minister die te veel naar de pijpen danst van de WD. „Je zag het met de ophoging van de VN-status voor Palestina (waarbij Neder land zich onthield van stemming, red.) Daar liep hij echt aan de hand van de WD."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10