Verplicht portiers bij u Renesse J Dorpsraad Fietspadenplan Flakkee opening The Concert Jazzkwartet 22 SCHOUWEN-DUIVELAND SEIZOENSOPENING Kerk en dorpsraad Sirjansland slaan handen ineen bij organisatie nieuwe activiteit: Orchideeëndag. r r Season 2013 VLISSINGEN De natuur laat zich niet dwingen. Dat maakt het juist ook spannend HOE EN WAT? Statenlaan e.o. Middelburg mmÊtÊmtBmmmÊÊÊÊÊmM^ÊÊÊmm Prijzen vanaf 107.100,- k.k. lÖkGarden Life Style Pres. Rooseveltlaari 745 BESTE TUINMEUBEL WINKELKETEN 2012! disco's in Mysterieus plant] e door Joeri Wisse RENESSE - Een tiental horecagele genheden in het centrum van Ren esse is vanaf deze zomer verplicht om een portier voor de deur te hebben. Met deze maatregel wil de gemeente Schouwen-Duiveland zorgen dat het rustiger wordt in het uitgaansgebied. De politie heeft afgelopen zomer verschillende incidenten gemeld in wat de gemeente het 'horeca- concentratiegebied' noemt. Door bij elke disco één of meerdere ho- recaportiers te plaatsen, kunnen opstootjes worden voorkomen en vechtpartijen snel in de kiem wor den gesmoord, is de gedachte. „De horecaportier wordt een gast heer die ook de orde moet hou den in een straal van 25 meter rond de deur", zegt Jacques Stra- ver van de gemeente. Volgens hem heeft een groot deel van de disco's en cafés al een beveiliger voor de deur staan. Zij zullen dus weinig merken van de maatregel. De nieuwe verplichting is dan ook vooral bedoeld om de 'harde' horecabedrijven die nog niet stan daard een portier hebben, hiertoe te verplichten. Volgens Straver kunnen de gedi plomeerde horecaportiers onder ling afspraken maken, die de vei ligheid ook ten goede komen. Zo kunnen bepaalde lieden die van wege uitspattingen niet langer in een bepaalde gelegenheid wel kom zijn, ook bij andere zaken de toegang worden ontzegd. De nieuwe regels gelden voor za ken in een gebied dat zich concen treert rondom De Zoom en een deel van de Hogezoom. De por tiers hoeven alleen op vooraf be noemde drukke dagen vanaf 23.00 uur tot een half uur na sluitings tijd bij de deur te staan. De ge meente gaat controleren of de ho reca zich aan de nieuwe regels houdt. Is dit niet het geval, dan kan de burgemeester in het uiter ste gevaheen zaak laten sluiten. Belanghebbenden kunnen tot 17 mei een officiële reactie indienen bij de gemeente. Daarna gaan de nieuwe regels voor portiers van kracht. door Esme Soesman sirjansland - Het zijn wat voort planting betreft mysterieuze en ingewikkelde plantjes. En ze ko men, mondiaal en landelijk ge zien, op niet zo heel veel plekken voor. Hoog tijd voor wat extra aan dacht voor de orchideeën van Dijkwater. Zaterdag 4 mei wordt daar het or- chideeënseizoen - voor het eerst - 'officieel' geopend. Als het goed is zijn daar tegen die tijd de eerste exemplaren te zien. „Dat brult de grond uit straks. Een lange stren ge winter wordt meestal teniet ge daan door een snel voorjaar", zegt boswachter Dirk Fluijt. „Maar het gaat niet altijd op hè? De natuur laat zich niet dwingen. Dat maakt het juist ook spannend", houdt Fluijt een slag om de arm. Vanaf begin mei houdt Staatsbos beheer jaarlijks op regelmatige ba sis orchideeënexcursies. De harle- kijnorchis, die zich altijd als eer ste laat zien, vertoont zich norma liter in de tweede helft van april. Na de harlekijnorchis (die op de Nederlandse Rode lijst van zeer zeldzame planten staat) is het nog niet afgelopen met de natuur- pracht in Dijkwater. Achtereenvol gens steken rietorchis, moeraswes- penorchis en bijenorchis (stuk voor stuk beschermde soorten) de kop op in het gebied tussen Sir jansland en Dreischor. Deze planten duiken niet zomaar op elke plek op, schetsen Fluijt en Adri Moelijker - mannen achter het initiatief van de seizoensope ning van de orchidee. Het fijne zaad kan zich weliswaar met ge mak over verre afstanden versprei den. „Maar hij leeft in symbiose met een bepaalde schimmel. Zon der die schimmel gebeurt er niets." Grondwaterstand, kalkge- halte, bodem en beheer zijn cru- Boswachter Dirk Fluijt Eén van de foto's die Kees en Nel Ringelberg in Dijkwater maakten. ciaal. „Het beheer luistert ver schrikkelijk nauw", wijst Fluijt op de noodzaak van een superschrale bodem. Bij zijn weten zijn er vier 'plekken van importantie' waar de planten massaal te vinden zijn. Naast Dijkwater en de Grevelin- gendam gaat het om de Zoete en Zoute Haard en Texel. Plukken van de schat heeft geen zin. De planten verschrompelen binnen de kortste keren. Ze foto graferen kan natuurlijk wel. Het echtpaar Kees en Nel Ringelberg uit Zierikzee heeft dat vorig jaar, met het oog op de opening van het orchideeënseizoen, uitvoerig gedaan. Hun foto's vormen de ba sis voor een film die Wim Kre- mer "heeft gemaakt en die wordt vertoond tijdens de opening. „Het is een moeilijke plant om te foto graferen. Hij is druk van kleur en vorm", blikt Nel op de klus terug. Dat de orchideeën van Dijkwater niet op elke straathoek zijn te vin den ervaart zij op de website Ne- derpix, waar natuurfotografen hun werk presenteren „Aan de fo to's die je daar terug ziet, merk je pas hoe zeldzaam deze planten zijn. Dat is toch bijzonder." De Zierikzeese is gepassioneerd amateurfotograaf met een voor keur voor landschap en macro. „Als je door zo'n lens kijkt gaat er een nieuwe wereld voor je open. Heel erg mooi." De opening van het orchideeënsei zoen zaterdag 4 mei begint in het verenigingsgebouw in Sirjansland. Daar gaat het programma om 13.00 uur van start. De film van Kremer is op DVD voor 2,50 euro te koop. Het is niet nodig om je op te ge ven voor deze activiteit. Dat geldt wel voor de excursies die Staatsbosbeheer vanaf begin mei in Dijkwater bij Sirjansland or ganiseert. Naast de vaste excursies kunnen groepen bij Staatsbosbeheer op af spraak terecht. Info via het VW Zierikzee: 0900-2020233. SIRJANSLAND - Het is een droom die Zierikzeeënaar Adri Moelijker al lange tijd koestert. „De kerkelij ke gemeente en de dorpsbewoners van Sirjansland samen te laten ge nieten van de natuur." Moelijker is (onder meer als kerk- rentmeester) nauw betrokken bij de Hervormde gemeente Sir. Om- DEN BOMMEL - Waterschap Hol landse Delta heeft een verbinding gemaakt tussen het fietspad Bos weg (parallelweg N59) en het fietspad van Den Bommel naar Ooltgensplaat. De verbinding is onderdeel van het Zuid-Hollands fietspadenplan en vormt een nieu we schakel in het 'Rondje Goe- ree-Overflakkee'. Wij nodigen u van harte uit verschillende appartementen woensdag I? april te komen bekijken tussen 16.00 en 17.30 uur! U kunt zich melden bij j.P H~T ijP Boreelstraat 18 te Middelburg M 6,1 van daaruit diverse andere appartementen bekijken. Voor I i MjeJP-" de deelnemende objecten: KIJKDAG 17 APRIL JeStek.nl scharendijke - Na het succes van dance event 'Closing the Season 2012' van de organisatie IslandVi- bes stond al vast dat daar dit jaar een vervolg op zou komen. Het dancefestijn 'Opening the Season 2013' staat dan ook voor vandaag op de agenda en wordt gehouden in grand café Westenwind in Scharendijke. Het evenement is bedoeld als spectaculaire opening van het toe ristenseizoen op 'Schouwen-Dui veland vakantie-eiland'. Achter de draaitafels staan bij toer beurt de dj's VanderWeyeden, Santos Suarez en Benjamin Scott. Zat. 13 april, grand café Westenwind, Scharendijke, 21.00 - 02.30 uur. veere - Jazzkwartet East of the Sun geeft morgenmiddag een con cert in museum De Schotse Hui zen aan de Kaai in Veere. Zange res Ingrid Borger, gitarist Peter Jongepier, contrabassist Jak van Waarde en violiste Nettie de Jon ge treden op terwijl de bezoekers van het museum rondkijken. Het concert begint om 15.00 uur. IKgfcTUINMEUBELEN Naast Albert Heijn XL f v/ww.gardenlifestyle.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 84