Limburg en Zeeland willen samen EU-geld voor biobased binnenhalen I I Marit Krijger wint nieuwsquiz t 20 ZEELAND Ongelijkheid ZIEKENHUISZORG ZorgSaam als de redder van de ziekenhuiszorg op Walcheren: van je concurrent moet je het hebben. zaterdag WINNARES Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? Etècmó www.skinjewelry.nl Die directie zit er nu eenmaal, dus daar moet je het mee doen Maikel Harte De crisis slaat hard om zich heen, inmid dels zijn er meer dan zeshonderddui zend mensen werkloos in Ne derland: een record. En ook het aantal faillissementen bereikte het eerste kwartaal van dit jaar een recordhoogte. En het einde lijkt nog niet in zicht Ook niet in onze provincie. Zo maakte webwarenhuis Neckermann in Sint Jansteen deze week be kend dat er nog eens 47 voltijds- banen verdwijnen. Deze ont slagronde volgt op die van eind vorig jaar toen al 172 medewer kers de wacht werd aangezegd. Volgens een woordvoerster van het bedrijf betreft het zo'n hon derd medewerkers die getrof fen worden door een nieuwe re organisatieronde. De gemeen ten Hulst, Sluis en Terneuzen hebben inmiddels 40.000,- uitgetrokken voor de begelei ding van ontslagen Necker- mann-medewerkers. Ook krij gen ze voorrang bij het Werk- servicepunt. Soortgelijke hulp zag je eerder al na de faillisse menten van Zalco en Therm- phos, waarbij naast gemeenten ook de provincie de portemon nee trok om de gedupeerde werknemers zo snel mogelijk weer aan de slag te krijgen. Dat lijkt nobel, maar kloppen doet het niet, want waarom krijgen ontslagen medewerkers van die bedrijven via de gemeenten en de provincie wél hulp en zelfs voorrang om een nieuwe baan te vinden en andere ont slagenen niet? Komt het omdat het aantal ontslagen dat tege lijk valt veel groter is en dat de media haalt, terwijl al die ande re mensen bij die ene werkge ver alleen zijn, of slechts met een paar? Het zou geen verschil mogen maken. Een ontslag komt in de regel voor iedereen keihard aan en iedereen ver dient alle steun daarbij. En van de overheid in ieder geval gelij ke steun. Het onderscheid dat nu wordt gemaakt wekt wre vel, deze week nog bij een cliënt die rechtsbijstand bij me zocht, omdat hij werd ontsla gen. Hij zat in zak en as: „En dan krijgen die van Necker mann nog voorrang ook, dat moest toch niet nog mogen? Schrijf dat maar eens op zater dag." Bij dezen, want hij heeft gelijk. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Bel: 0118 - 57 24 27 AANGEENBRUG www.aangeenbrugelectro.nl www.dotreporeerikzelfweLnl-T-- GRATIS SAMPLES! GRATIS BEZORGING VANAF 30.00 - i«n»~ your beauty products online Slecht imago zit ADRZ dwars door Maurits Sep VLISSINGEN - Patiënten die klagen over de kwaliteit van de zorg en liever naar Terneuzen gaan. Perso neel dat mort over het beleid. Poli tici die hun vertrouwen in de di rectie kwijt zijn en ook met ande re ziekenhuizen willen praten over de zorg op Walcheren. Finan ciers die aarzelen over investeren in nieuwbouw vanwege de crisis én vanwege de netelige positie waarin het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis zich bevindt. Een con current die wil helpen bij de op lossing van de problemen. Het slechte imago zit het ADRZ op alle fronten dwars. Toch houdt de directie de moed erin. In juni wordt een overeen komst gesloten met één van twee mogelijke bouwers van een nieuw ziekenhuis in de Mortiere bij Middelburg, stelt woordvoer der Dick Bosscher van het ADRZ. De bouw begint in 2014, het zie kenhuis gaat open in 2016. Dat heeft de ziekenhuisdirectie ook verteld in een gesprek dat dinsdag plaatsvond met burge meester, wethouders en raadsle den van Vlissingen. Dat was be doeld om de grote zorgen bij de politiek weg te nemen. Terwijl steeds meer medische zorg ver dwijnt van Vlissingen naar Goes, is er nog geen zekerheid dat de nieuwbouw doorgaat. En het ADRZ heeft ook geen plan achter de hand als dat niet lukt. Twee politieke partijen hadden daarom al aangekondigd dat zij donderdag (eergisteren) een mo tie zouden indienen waarin direc tie en beleid van het ADRZ scherp zouden worden veroor deeld. De motie van GroenLinks om het vertrouwen in de directie op te zeggen, haalde het niet. Als je dat doet, dan kun je ook niet meer met de directie praten en daar schiet je helemaal niks mee op, besefte de gemeenteraad. „Die directie zit er nu eenmaal, dus daar moet je het mee doen", stel de Pim Kraan van de Lokale Partij Vlissingen cynisch vast. De motie die de LPV zelf indien de, werd - na aanpassing door de PvdA - wel unaniem aangeno men. Daarin draagt de raad het college op om samen met Middel burg, Veere en de provincie te on derzoeken welke mogelijkheden er zijn om op Walcheren een goed ziekenhuis met goede zorg open te houden. 'Met het ADRZ of een andere partij' zijn de drei gende laatste woorden. Die 'andere partij' zou ZorgSaam kunnen zijn, opperde Kraan, die al contact had gehad met iemand van het Zeeuws-Vlaamse zieken huis. Dat zou bereid zijn mee te helpen bij de instandhouding van Pim Kraan, Lokale Partij Vlissingen GOES - Marit Krijger uit 's-Heer Abtskerke heeft - na loting - de nieuwsquiz van de PZC-glossy Geniet gewonnen. Met het insturen van de juiste oplossing, 'koningsdag' heeft ze een iPad verdiend. Die is beschikbaar gesteld door foto Versdhoore. Krijger kreeg haar iPad vrijdagmiddag overhandigd bij Verschoore in Goes, foto Willem Mieras door Frank Balkenende MIDDELBURG - Zeeland zal samen met Limburg in Brussel aanklop pen voor bijdragen aan de vergroe ning van met name de industrie. Dat is afgesproken tijdens een werkbezoek van Provinciale Sta ten aan Limburg, zegt de Zeeuw se commissaris van de koningin Han Polman. „Er is enthousiasme om gezamenlijk op te trekken richting Europa." De vergroening van de economie - de biobased economy - is een speerpunt in het Zeeuwse beleid. Samen met West-Brabant, Vlaanderen en een stukje Zuid-Holland vormt Zee land een cluster. Dat is volgens di recteur Wim Sederel van de over koepelende Stichting Biobased Delta (de Zeeuwse koepel) te klein om een vuist te maken in Brussel. Limburg, Noord-Brabant en het liefst ook het Roergebied moeten erbij om een greep in de vleespotten van de EU te doen. De chemie heeft zelfs amper structuurfondsen. Omschakeling van op olie gebaseerde productie naar biogrondstoffen kost veel geld. Subsidies zijn nodig om pro jecten van de grond te krijgen. De Statenleden zagen in Limburg het goede voorbeeld. De Chemelot de zorg op Walcheren. ZorgSaam bevestigt dat ze wil meedenken, meehelpen en mis schien zelf meebetalen aan goede zorg op Walcheren, maar wacht nu eerst af wat de Walcherse over heden gaan doen. Het ADRZ op zijn beurt 'staat altijd open voor een gesprek', zegt Bosscher. „De motie gaat uit van behoud van zie kenhuiszorg mét het ADRZ. dat willen wij ook. Daarna staat er 'of met een andere partij', maar dat is nu niet aan de orde." Op directieniveau is recent niet gesproken door het ADRZ met ZorgSaam over financiële samen werking, zegt Bosscher. „Met an dere vormen van samenwerking, zoals het uitwisselen van specia listen en het verdelen van zorg, kun je al heel ver komen." De Vlissingse politiek laat zich in tussen niet makkelijk geruststel len en blijft in het openbaar haar zorgen uitspreken. Wat ook weer nadelig is voor het ADRZ, merkte de Partij Souburg-Ritthem don derdagavond op. „Elke discussie die wij voeren maakt het moeilijk voor het ziekenhuis om een geld schieter te vinden", waarschuwde Alex Achterhuis. Voortdurende kritiek op de directie schaadt ook het vertrouwen van mogelijke fi nanciers in die directie. „Klopt helemaal", reageert Bos scher. „Wij zitten inderdaad te wachten op een signaal van Vlis singen, Middelburg en de provin cie dat ze ons plan zien zitten en dat ze ermee aan de slag gaan. Dan zijn bouwers en banken eer der geneigd te zeggen: we doen het. In juni verwachten we een overeenkomst te sluiten met één van twee mogelijke partijen. Dan speelt mee dat die mensen het vertrouwen moeten hebben dat de gemeenten het plan omarmen. Er wordt nu erg veel naar elkaar gekeken. We vragen ons af waar op het gebrek aan vertrouwen in de directie is gebaseerd." Campus bij Geleen ontwikkelt zich van een consortium van DSM, provincie Limburg en Maas tricht University naar een Euregio- nale vestigingsplaats voor bedrij ven en onderwijs- en onderzoeks organisaties in geavanceerde che mie. De nadruk ligt op hoogwaar dige (biogebaseerde) materialen voor de elektronicasector, de auto mobielindustrie en de medische industrie, en biotechnologie en biosynthese. DSM en de provin cie investeren er 180 miljoen euro in. De provincie kan er zoveel geld in pompen dankzij de ver koop van haar aandelen in ener giebedrijf Essent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 82