L JVERTIGO A 'Actieve sporter moet in ons team passen' WERKEN 5 De particuliere belegger heeft het zwaar. Lage spaarrentes verleiden tot beleg gen, maar de koersen zwiepen op en neer. Veel particulieren hebben de beurs daarom verlaten en kiezen voor een goede nachtrust. Voor de volhouder met geduld zijn er kansen: „Blijf je piekeren over de risico's, doe het dan niet." De beurs is geen casino, beleggen geen sexy spelletje maar een serieuze zaak I ZATERDAG 13 APRIL 2013 hebzucht en angst GELDKWESTIES IOnze hypotheek staat 'onder wa termaar we zijn voorlopig niet van plan om te verhuizen. Moeten we toch in actie komen? Zolang u in uw huis blijft wonen en netjes de hypotheeklasten betaalt, is er op zich niet zo veel aan de hand. Toch zou u er voor kunnen kiezen de hypotheek door middel van extra aflossingen terug te brengen naar een bedrag dat gelijk of lager is dan de huidige waarde van het huis. Ten minste, als u maandelijks wat extra's kunt missen natuurlijk. De schuld moet toch een keer worden afbe taald en wellicht krijgt u onverhoopt te maken met werkloosheid, arbeids ongeschiktheid of een scheiding zo dat u onverwacht moet verhuizen. Hoe meer u dan heeft afgelost, des te lager de restschuld. 2 Mijn man heeft een nieuwe baan, zodat wij naar de andere kant van het land moeten verhuizen. Ik ben bang dat we achterblijven met een restschuld. Gelukkig is onze wo ning afgesloten onder NHG. Wordt on ze restschuld bijgepast? Helaas niet. De NHG biedt woningbe zitters alleen bescherming tegen een restschuld bij een gedwongen ver koop van de woning als gevolg van arbeidsongeschiktheid, werkloos heid, echtscheiding of het overlijden van de partner. De NHG is dus geen verzekering tegen restschuld en staat niet garant bij 'vrijwillige' ver koop van de woning. 3 Ik wil graag verhuizen. Dat doe ik echter alleen als ik niet achter blijf met een restschuld. Wat betekent het voor mijn hypotheek als ik ga ver huizen? Sinds 1 januari gelden strenge re regels voor het afsluiten van een hy potheek. Krijg ik daar dan ook mee te maken? Voor het oorspronkelijke hypotheek bedrag geldt gewoon nog het oude regime waaronder u de hypotheek heeft afgesloten. Is een gedeelte van de hypotheek aflossingsvrij, dan blijft de hypotheekrenteaftrek voor dat gedeelte dus gewoon bestaan. Koopt u een duurder huis, dan moet u voor het bedrag dat u extra leent, een annuïteitenhypotheek afsluiten om van de hypotheekrenteaftrek te blijven profiteren. Nadeel daarvan is dat dit na verloop van tijd leidt tot een lastenverzwaring, omdat u steeds meer heeft afgelost en dus minder rente kan aftrekken. door Robert Dölle illustratie De Persdienst Ineens leken Nederlandse particuliere beleggers weer Vertrouwen in de toekomst te hebben. De beleggingsba rometer van ING piekte in januari voor het eerst in an derhalf jaar tot 103. Een stand boven de 100 betekent dat optimisten de overhand hebben. In maart zakte de barometer weer net onder de 100, maar dat mag gezien de Cyprus-crisis nog best een mooi niveau heten. Zit er dan eindelijk weer muziek in beleggen? Warmen beleggers zich terecht aan de opmerking van de Duitse minister Wolfgang Schauble eind vorig jaar dat 'het ergste van de eurocrisis achter de rug is'? Of is het wishfull thinking, hebben we gewoon even genoeg van zwartgalligheid? ^e kiest de kleine, particuliere bel%ger hierin zijn positie? En massé vedieten zij de laatste jaren de beurseer, veelal met een die pe financiële schram. Ze waren na de internetbubble in 2000 juist weer schoorvoetend terugge keerd, geholpen door dalende transactiekosten en laagdrempeli ge beursbemiddelaars als Alex en Binck. Tot de schuldencrisis in 2008 de rendementen zwaar on deruit haalde. Het idee dat de kleine belegger onderhand wel uitgestorven zal zijn, klopt volgens Errol Keyner niet. De adjunct-directeur van de Vereniging van Effecten Bezitters (VEB) meent dat een miljoen Ne derlanders nog iets doet met effec ten of obligaties. „Een half mil joen belegt passief in aandelen fondsen. Zij laten hun geld lange tijd in het fonds zitten. Voor la ter." De andere half miljoen Ne derlanders is actiever en handelt met regelmaat. Maar je zult je geld maar gezet hebben op SNS, KPN of Imtech, drie fondsen waar het recent hele maal fout mee liep. Loop je als particulier niet veel te veel risico, heb je eigenlijk wel iets te zoeken op de beursvloer waar grote par tijen met krachtige computers high frequency trading bedrijven? Errol Keyner, VEB Dat ligt er maar aan, meent Key ner. „Als je niet kunt slapen, als je maar blijft piekeren over de risi co's, doe het dan niet. Blijf weg. Een gezonde nachtrust is ook veel waard, misschien wel meer dan een hoger banksaldo." De boodschap van Keyner en zijn VEB is simpel: heb geduld, ga niet voor winst op de korte termijn. Mijd hijgerig hengelen naar rende ment en ga alleen beleggen met geld dat je niet direct nodig hebt. Laat dat vervolgens jaren staan. „Studeer op bedrijven. Is de ba lans op orde, hebben ze een goe de product-marktcombinatie? Als dat zo is, dan komen die winsten wel," meent Keyner. Beleggen met een lange horizon kan wel eens heel noodzakelijk worden, denkt Keyner. Zorg, so ciale voorzieningen en de oude dag gaan ons meer geld kosten. Wie het gat wil vullen dat de te rugtredende overheid laat vallen, moet zelf aan de sl^ig met zijn geld. „Daarom, begin jong met je eigen pensioenpot. Zeker nu de ei gen woning ook geen garantie meer is voor een pensioenfunda ment." Keyner zegt dat de kleine man op de beurs zich niet moet laten im poneren door de immense reken kracht van de computers van de grote jongens. Die computers han delen in milli-secondes om kleine koersverschillen uit te baten. „Maak je niet druk om dit soort i-centtransacties. Hou vast aan je lange termijn, aan buy&hold. Ga niet veelvuldig wisselen." In dit licht bezien, vindt de VEB de lage transactiekosten geen heil zame zaak. Hoge kosten bescher men de belegger tegen zichzelf. „Voor de adhd-amateurbelegger is de rem eraf door de lage kosten. Maar reageren op iedere koersbe- weging is erg onverstandig. Op de lange termijn is de rustige buy&hold-belegger beter af." De waarschuwingen van de VEB zijn helder: de beurs is geen casi no, beleggen geen sexy spelletje maar een serieuze zaak. „Helaas", zegt Keyner berustend, „staan mensen niet voor serieuze zaken in de rij." Hij weet zeker dat de geschiede nis zich gaat herhalen. Zodra de beurs de stijgende lijn oppakt, laat hebzucht zich gelden en stap pen veel mensen opnieuw in. Tot de luchtbel weer knapt. „Beleggen is een constante zoek tocht naar de balans tussen heb zucht en angst. Sommige mensen leren dat nooit." Gewenste vaardigheden ervaring Je beril zeil een actieve "board'sporter en hebt mei voorkeur ervaring met wind- en kile surfen Je hebt een no- nonsens houding en gaat een uitdaging niet uit de weg sports SHOPMEDEWERKER VERTIGO SPORTS M/V Elke week belichten we hier een personeelsadvertentie die elders in deze krant staat. Vandaag spreken we met Boy Dirksen van Vertigo Sports. De advertentie staat op pagina 6 van dit katern door Piet Kleemans Het is een jong maar enthousiast be drijf. Vertigo Sports uit Kamperland affi cheert zichzelf als 'de ultieme specialist in active boardsports'. Het bedrijf ver koopt alles maar dan ook alles wat een mens nodig kan hebben voor hobby's als windsurfen, kitesurfen, Stand Up Paddling, golfsurfen en wakeboarden. Vertigo Sport doet meer dan alleen sportmateriaal verkopen, het bedrijf ver zorgt ook lessen voor zowel beginners als gevorderde sporters. De populariteit van het vorig jaar gestar te bedrijf groeit. „Het is al aardig druk en de zomer is in aantocht en dan wordt het nog drukker", aldus woord voerder van Vertigo Sports Boy Dirksen. Het bedrijf is daarom op zoek naar een medewerker voor de winkel en daarbij gaat de voorkeur uit naar een man of vrouw die niet alleen goed met klanten om kan gaan, communicatiefis en ken nis van zaken heeft, maar zelf ook actief aan boardsport doet. Dirksen: „Onze klanten zijn actieve sporters die weten wat ze zoeken. Een verkoper bij ons moet kennis van zaken hebben. Zowel van de materialen als van de sport. We willen graag iemand in ons team met er varing in kite- en windsurfen." Kandidaten die de Duitse taal machtig zijn, zijn in het voordeel. Want, legt Dirksen uit, er komen nogal wat ooster buren naar de winkel in Kamperland. De nieuwe medewerker gaat deel uitma ken van een klein maar hecht team. „Ge motiveerde mensen die samen iets moois van dit bedrijf willen maken", omschrijft Dirksen de mentaliteit, hij omschrijft de werkplek als 'plezierig'. In principe wordt er 40 uur per week ge werkt bij Vertigo Sports. „Soms meer en soms minder uren. Veertig uur is een gemiddelde. We vragen van de nieu we medewerker dat hij of zijn wat dat betreft flexibel is." Wie meer wil weten over de functie kan bellen met Boy Dirk sen (0113-851692). Vertigo Sports js de specialist in active boardsports als windsurfen, kitesurfen, suppen, golfsurfen, wakeboarden en snowboarden. Naast retail activiteiten richt Vertigo Sports zich op een ultieme beleving van de bovengenoemde sporten d.m.v. het aanbieden van lessen en activiteiten. Voor onze shop in Kamperland zijn wij op Zoek naar een ervaren Shopmedewerker met ervaring en kennis van active boardsports. Mmm vee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73