WERKEN 3 WAT KOST HET EN WAT LEVERT HET OP? ZATERDAG 13 APRIL 2013 is werken meegenieten De baas kan niet tegen negatieve kritiek, verpak die kritiek daarom op een vriendelijke manier Omgaan met je baas, daar promo veert Jana Niemann 18 april op aan de Rijksuniversiteit Groningen. Het viel Niemann tijdens haar stages bij HR coaches op hoe vaak mensen vertelden dat ze moeite hadden om hun leidinggevende te zeggen waar het op staat. „Dat is heel jammer, want als een manager niet weet wat er fout gaat, kan hij er ook niets aan doen. Het blijkt ook dat bazen het las tig vinden om hun medewerkers te vragen om eerlijke feedback. Ook dat is zonde, want feedback is belangrijk voor de manier waarop je functio neert in je werk." Omdat het geven en ontvangen van feedback van be lang is voor de manier waarop men sen presteren binnen organisaties, be sloot Niemann nader onderzoek te doen. Juist omdat het zo belangrijk is dat de baas wel weet wat er aan de hand is en hoe het beter kan, raadt Niemann aan negatieve feedback op indirecte wijze te geven aan mensen met macht. „Doe het op een aardige manier, kleed het in, frame je feed back minder bot. Dan reageren men sen met macht veel positiever. Ik weet dat dit lastig is voor Nederlan ders die graag direct reageren. Je be reikt meer bij je baas als je je kritiek aardig inkleedt. Anders ligt de feed back te zwaar op de maag en bereik je er alleen mee dat je baas boos wordt." Om dat proces te verbeteren is het verstandig om te investeren in trainingen waarin mensen leren om goed om te gaan met het geven en ontvangen van feedback. „Het contact met de ouders is erg belangrijk. In zicht in hoe een kind zich thuis gedraagt helpt ons het kind beter te begrijpen en positief in zijn ontwikkeling te sturen", vertelt Marjolein. „De ouders kennen hun kinderen het beste en voor een kind is het ook belangrijk dat het ziet dat je de ouders begroet", vult Pleuni-Marie aan. Om achterstanden vast te stellen kan ge bruikgemaakt worden van het ohtwikkelings- volgmodel 'KIIK-registratie'. „Bij Kibeo gebrui ken we ook de kinderportretjes. Dat is een kor te observatie die we voor de verjaardag van het kindje maken en met de ouders doornemen", zegt Marjolein. Daarnaast wordt met het Voor- en Vroegschoolse Educactie (WE) programma de ontwikkeling op allerlei gebieden gestimu leerd. Als er een achterstand gesignaleerd wordt, kan een intensiever traject ingegaan wor den. Naast inzicht in de ontwikkeling en het ge drag van kinderen heeft de pedagogisch mede werker ook een goed beeld op kinderziektes. Dat je van kinderen houdt is vanzelfsprekend. Pleuni-Marie de Haan (links) en Marjolein Nieuw- dorp vinden werken in de kinderopvang een heer lijk beroep: „Kinderen zijn eerlijk en elk kind is uniek." foto Mechteld Jansen )e kunt jezelf ook goed inleven in wat ze bezig houdt en wat ze leuk vinden. Je bent meerdere uren per dag met kinderen bezig, ook als ze druk zijn, lawaai maken of veel aandacht en ver zorging nodig hebben. Je kunt je dus goed aan de kinderen aanpassen. Je hebt goede contac tuele eigenschappen, kunt plannen en organise ren. „Administratief kun je ook het een en an der, zoals de breng- en haaltijden nauwgezet noteren en de ontwikkeling van het kind bij houden", geeft Pleuni-Marie aan. Marjolein: „Het is een heerlijk beroep. Kinderen zijn eer lijk en elk kind is uniek." Pleuni-Marie: „Vooral de ontwikkeling van baby tot vierjarige is prachtig. Je ziet ze gaan lopen en praten en wij mogen daar van de ouders van meegenieten." De opleidingskosten: schooljaar 2013-2014 (mbo): 1.090,00 euro (lesgeld BOL) per schooljaar. Een leerling die op 1 augustus jonger is dan 18 jaar, betaalt geen lesgeld. Bijkomende kosten mbo niveau 3 in het eerste leerjaar voor inschrijfkosten, lesma teriaal e.d. zijn voor het schooljaar 2012-2013: ca. 533,17 euro. Als pedagogisch medewerker kinderop vang kun je werken op een kinderdagver blijf, buitenschoolse opvang, peuterspeel zaal of in de gastouderopvang. Er zijn ook functies voor pedagogisch medewerkers in bedrijfsopvang, jeugdzorg en ziekenhui zen. Via bijscholing kun je doorgroeien tot assistent leidinggevende of leidingge vende. Indicatie van het minimum startsalaris is 1.773,00 euro per maand (bron: cao kin deropvang 2010-2011 Baankans tot 2016: redelijk (bron: mbostart.nl). Door bezuinigingen van de overheid op de bijdrage in de kinderop vang loopt het arbeidsperspectief terug. In de regio zijn er momenteel drie vacatu res (bron: Nationale Vacaturebank, Mon sterboard en www.werkinkinderop- vang.nl). Groot tekort aan technisch personeel en weinig aanbod Er is een tekort aan technisch perso neel. Dat ziet Jobbird.com, een van de vacaturebanken van Nederland. Op basis van de databasegegevens van de vacaturebank zijn er grote ver schillen te zien in vraag en aanbod van technische medewerkers. Bijna 30 procent van alle openstaande va catures in Nederland valt in de cate gorie techniek. Terwijl van de kandi daten maar 13 procent in diezelfde categorie valt. Van de 47.000 vacatu res die op dit moment op Job- bird.com staan, vallen er 13.840 in de categorie techniek en industrie. Dat is 29,44 procent van het totaal. Van alle 53.800 kandidaten die zijn in geschreven bij de vacaturebank, val len er maar 7.070 in de categorie techniek en industrie, 13,14 procent. foto Lex van Lieshout/ ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71