Oorlogstaal Noord-Korea Voedt' rijken, maar armen hebben honger 6 BUITENLAND Justitie vervolgt ex-president Wulff Toespraak door moeder 'Newtown' Franse senaat voor homohuwelijk ra De mooiste busreizen voor de beste prijs! Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 I Vele opstapplaatsen! effeweg.nl WÊÊÊÊÊÈÊHÊÈM GRATIS BROCHURE 2013 JA, ik ontvang graag de nieuwe brochure: o Fietsreizen o Stedenreizen o Excursiereizen HANNOVER Oud-bondspresident Chris tian Wulff wordt vervolgd wegens corruptie. Dat maak ten de Duitse justitie giste ren bekend. Wulff trad in 2012 af na berichten over 'vriendendiensten' uit de tijd dat hij de regering van Nedersaksen leidde. Nooit eerder is een oud-bonds president aangeklaagd. WASHINGTON In zijn strijd voor strengere wapenwetgeving laat de Amerikaanse president Oba- ma zijn wekelijkse toe spraak dit weekeinde over aan de moeder van een scho lier die in december in New town werd doodgeschoten. Het is zelden dat een presi dent van de toespraak afziet. PARIJS De Franse senaat heeft giste ren ingestemd met de invoe ring van het homohuwelijk. Het wetsvoorstel komt in mei in de Franse Tweede Ka mer, waar de socialisten in de meerderheid zijn en de wet vrijwel zeker wordt aan genomen. De wet wordt dan medio dit jaar van kracht. door onze correspondent Bas Verbeek SEOUL - „Noord-Koreanen maken zich geen zorgen om oorlog. Ze maken zich zorgen of ze wel te eten hebben", weet Lee Jae-won, die in 2010 van Noord- naar Zuid- Korea vluchtte. Nu werkt hij bij Dai- lyNK, een nieuwsorganisatie die Noord-Koreaanse vluchtelingen helpt 'geheim' contact te onderhou den met het thuisland. De Noord-Koreaanse voedselvoor ziening is vooral afhankelijk van import uit China, Zuid-Korea en VN-voedselprogramma's. Lee (niet zijn echte naam): „Politieke spanningen hebben daar veel in vloed op. De prijs van rijst kan plotseling bijna verdubbelen. Mensen kunnen onmogelijk anti ciperen op deze factoren en wor den ontzettend nerveus omdat ze misschien die dag hun familie niet kunnen voeden." Oh Song-il (34), die eveneens in 2010 vluchtte en nu voor Radio Free Asia werkt, schildert de Noord-Koreanen af als 'berggei ten': ze zijn gewend te overleven in een omgeving die schaars aan voedselbronnen is. „Ieder jaar ma ken ze deze situatie mee als de mi litaire oefeningen van de VS plaatsvinden - momenteel valt de situatie nog te overzien." Kim Jong-un foto EPA In het land waar het leger priori teit nummer één is, zouden ook de laatste voedsel- en energievoor- raden worden opgeslokt door de militairen, mochten die gemobili seerd worden voor een oorlog. Volgens Oh zijn arme Noord- Koreanen bang voor harde optre dens van de autoriteiten in tijden van politieke spanningen. „Die be stelen burgers van hun voedsel voorraden." Lee Jae-won van DailyNK zegt dat het leger erg corrupt is. „Als er een training op stapel staat, ko men ze er vaak achter dat solda ten benzine en voedsel uit de op slag hebben gestolen om door te verkopen." De bewoners van het relatief rijke Pyongyang lijden amper onder de sterk wisselende voedselprijzen en rovende soldaten. En in tegen stelling tot de uitgehongerde plat telanders kan de bovenklasse het zich wél veroorloven bezig te zijn met politiek. Voor de camera's van de staats-tv melden zij vol vuur klaar te staan voor de strijd tegen de Amerikanen; en uiter aard dat ze vierkant achter hun lei der staan. In Noord-Korea bestaat een be kend gezegde dat zoveel betekent als 'woorden zijn vuistslagen', zegt Oh. „Het verbale gevecht komt voor Noord-Koreanen over alsof hun leider Kim Jong-un daadwerkelijk een vernederende klap heeft uitgedeeld aan de Ame rikanen." Terwijl de wereld dankzij geavan ceerde satellieten precies volgt wat het Noord-Koreaanse leger met zijn raketten doet, weet de be volking niets meer dan hetgeen Noord-Koreanen zijn gewend te overleven in een omgeving met schaarse voedselbronnen de staatsmedia melden. Alleen als de verwachte rakettest slaagt, zul len de media daarover trots uit pakken. „Noord-Koreanen weten hele maal niets van die aanstaande test", weet Lee via een van zijn bronnen. Zo lang ze leven, wor den vooral de hoofdstedelingen, de pilaren van het machtskartel van Kim Jong-un, gevoed met eu forische overwinningstaai. Met de recente reeks van dreige menten wil ook deze Kim zijn burgers ervan overtuigen dat hij hen beschermt tegen buitenland se agressie. Net als de verarmde bevolking en het corrupte leger zijn de bluffen de machtshebbers wel degelijk doodsbenauwd, weet Oh. „De agressieve houding komt vooral voort uit angst." Noord-Korea viert maandag zijn belangrijkste feestdag van het jaar: de verjaardag van de overle den, doch eeuwige president Kim Il-sung. Dat betekent feest in Pyongyang voor de goed gevoede hoofdstedelingen. Ondanks de felle Amerikaanse tegenreactie en de verketterde nucleaire programma's is er geen Amerikaanse soldaat te zien in Noord-Korea en dat is genoeg reden om de loftrompet te steken over de 'briljante kame raad Kim'. <0 >0*^ vanaf 4 daagse busreis - Vertrek: 24, 31 mei, 7 juni, 6, 20,27 sept, 11, 18, 25 okt, 1,15, 22, 29 nov, 6,13 dec Inclusief: 3 hotelovernachtingen 3x Engels ontbijtbuffet Overtocht via Eurotunnel of per boot Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Fietsreis Kroatië 11 daagse busreis - Vertrek: 24 mei, 13 sept, 4, 18 okt Inclusief: 10 hotelovernachtingen 10x ontbijt 10x diner Nederlands sprekende fietsbe- geleiding tijdens de gehele reis Fietsroutes Gebruik van fietshelm Gebruik zwembad Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Fietsreis Sauerland *ei,' 5 daagse busreis - Vertrek: 3 juni, 22 juli, 5 aug, 9, 30 sept Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4x ontbijtbuf fet 4x diner Nederlands sprekende fietsbe- geleiding tijdens de gehele reis Fietsroutes Gebruik van fietshelm Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Fietsreis Cöte d'Azur Ie?. ZJÊm 659,. 8 daagse busreis - Vertrek: 27 mei, 29 juli, 20 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner 4x lunchpakket Nederlands sprekende fietsbegeleiding tijdens de gehele reis Ervaren lokale gids tijdens de fietsdagen Gebruik van zwembad Gebruik van fietshelm Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief W1 excursie-en entreegelden en €18, reserveringskosten per boeking. KSffif Supervoordelig* busreizen Thüringen i Toscane: Pisa, Florence en Elba 8 daagse busreis - Vertrek: 24 mei, 13 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijtbuf fet 7x dinerbuffet Dagelijks een gevarieerd avondprogramma Gebruik van het zwembad Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Fietsreis Slovenië wé* Wé 10 daagse busreis - Vertrek: 13 mei, 3 juni, 2,23 sept Inclusief: 9 hotelovernachtingen 9x ontbijt 9x diner Stadswandeling Maribor o.l.v. een gids Nederlands sprekende fietsbegeleiding tijdens de gehele reis Fietsroutes Gebruik van fietshelm Gebruik zwembad en thermale baden Begeleiding door uw chauffeur/reislei der Vervoer per Comfort Class touringcar 11 daagse busreis - Vertrek: 7, 21 juni, 19 juli, 2,16, 30 aug, 20 sept, 4 okt Inclusief: 10 hotelovernachtingen 10x ont bijtbuffet 9x diner 1x Toscaans specialitei tendiner Welkomstdrankje Stadswandeling Florence o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Zwitserse Alpen met bus en trein vanai 679,. 10 daagse busreis - Vertrek: 3 juni, 22 juli, 19 aug, 2,23 sept, 14 okt Inclusief: 9 hotelovernachtingen 9x ontbijt 9x diner Stadsrondrit Brig met de Simplon Express Trein nostalgiewagen Brig - Disentis Treintje van Tasch naar Zermatt v.v. Begelei ding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Naam AdresPostcodePlaats Zonder postzegel opsturen naar. effeweg.nl, Antwoordnummer 778,7700 VC Nieuwleusen dhr/mevr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6