PZC 44 Driekwart van onze klanten schaft dankzij verkoop van oud goud iets leuks aan Tussen hebzucht en angst 4 5 DE PARTICULIERE BELEGGER Goud is kostbaar. Altijd al geweest, natuurlijk. Maar in deze onzekere tijd zijn beleggers er erg happig op. Opkopers zien daar geld in en overschreeuwen elkaar vanuit allerlei opzichtige winkeltjes: 'De beste prijs voor je oude ring'. Maar niet elke opportune handelaar in dit edel metaal is even betrouwbaar. BUURVROUW MET DE RING VAN OMA Geld&werk door Sandra van Maanen ud goud is geld waard. En dus bestaat er een levendige handel waar bij het voor de leek niet altijd duidelijk is of de opkoper het stem pel 'betrouwbaar' ver dient. Gouden sieraden en munten in een envelop stoppen, op de post doen en bidden dat de waarde eerlijk bepaald wordt en de opbrengst op je rekening verschijnt, hoeft niet meer. Op steeds meer plaatsen duiken opkopers op. Soms gevestigd in een keurig winkel pand, maar net zo makkelijk in een smoezelig optrekje. Van een transparan te markt is geen sprake. Goed opletten dus, voordat je het familiekapitaal of de zorgvuldig opgebouwde muntverzame ling bij een opkoper inlevert. Hoe dat in zijn werk gaat? Het Goudwis selkantoor bijvoorbeeld neemt in meer dan vijftig Nederlandse steden en dor pen oud goud in, ook wel sloopgoud ge noemd. Vanuit vaste panden of een van de mobiele kantoren krijgen ruim hon derd medewerkers van het Goudwissel kantoor dagelijks sieraden en munten aangeboden. „Het is een prima tijd om goud in te wisselen", vertelt Johan de Ruiter, algemeen directeur van het be drijf. „Ten opzichte van tien jaar geleden is de goudprijs verviervoudigd. De kilo prijs schommelt continu. Vandaag is die 40.000 euro per kilo, morgen kan deze zomaar lager of hoger zijn. Feit blijft dat je voor sloopgoud op dit moment fors meer ontvangt dan enkele jaren gele den. Een collier of ketting die twintig, dertig jaar geleden is aangeschaft, kan vandaag zelfs meer opbrengen dan de prijs die er destijds voor is betaald. Voor ringen geldt dat niet. Dat zijn vaak spe ciale ontwerpen, waarin edelstenen zijn verwerkt. De aanschafwaarde daarvan hangt meer samen met tijd en moeite dan het gewicht in goud." De huidige goudprijs en de recessie die steeds meer Nederlanders raakt, vormen een prikkel sloopgoud in te leveren. Plaatsen met een rijkere bevolking verto nen geen piek. In grote steden wordt steeds vaker goud ingeleverd. „Mensen kunnen het geld goed gebruiken. Van sieraden die jaren bewaard maar nooit gedragen werden, wordt makkelijker af stand gedaan. Voor wie echt in de schul den zit, draagt een opbrengst van 200 eu ro niet veel bij. Grote problemen wor den daarmee niet opgelost. Onze doel groep bestaat voor driekwart uit klanten die dankzij het inleveren van oud goud iets leuks aanschaffen. De meesten heb ben al een bestemming in gedachten. Soms willen ze het oude goud liever niet meer in huis hebben." Verbazing kan De Ruiter niet onder drukken, als hij ziet met welk gemak op kopers zich manifesteren en klanten trekken. Soms met slechts een balie mid den in een druk winkelcentrum. „Totaal onverantwoord, voor zowel klant als me dewerkers. Wil je tussen winkelend pu bliek 500 euro in je hand gedrukt krij gen? Leg je je sieraden zomaar op een ba lie? Ik zou het niet doen." Eerlijkheid van de partij waarmee je in Johan de Ruiter zee gaat, staat voorop. Dat vereist oriën tatie vooraf, bijvoorbeeld via internet. Kiezen voor een bedrijf met ervaring en geschiedenis biedt meer zekerheid dan zomaar bij een willekeurige opkoper bin nenstappen. Wellicht is de handelaar ook nog lid van een vakvereniging die hem, als het nodig is, op de vingers tikt. Minstens zo belangrijk is privacy. In een goed beveiligde winkel, binnen een afge schermde ruimte, is het prettiger de waarde van persoonlijke bezittingen te laten bepalen. Winkels waar je zonder aan te bellen binnenstapt, behoren niet tot de categorie veilig. Camera's en de verplichting tot legitimatie moeten stan daard zijn, vindt De Ruiter. „Die maatre gelen zorgen er bovendien voor dat aan bieders van gestolen goud, professionele bendes vaak, liever een ander circuit zoe ken. Overigens verdwijnt die buit meest al direct naar het buitenland." Een ervaren opkoper of taxateur ziet niet alleen het keurmerk en het gewicht van een sieraad, maar schat bijvoorbeeld ook bijzondere munten in het bijzijn van de eigenaar op waarde. Zo levert een gouden tientje uit 1842 aan een col lier niet de goudprijs in gewicht (een paar gram) op, maar telt de verzamel- waarde van de unieke munt. En die kan zomaar oplopen tot 5.000 euro. Sloopgoud wordt in 99 procent van de gevallen omgesmolten tot goudklomp jes. Die zijn aantrekkelijk voor beleggers die graag investeren in de zekerheid van goud. Opkopers die samenwerken met beleggers bieden doorgaans een betere prijs dankzij de continue vraag. Trouwens, niet alleen sloopgoud levert flink wat op. Ook zilver doet het nu goed. Met een kiloprijs van 700 euro loont het schalen, kandelaars of oud zil veren bestek in te leveren. reageren? geld@depersdienst.nl Sloopgoud als compleet sieraad doorverkopen wordt bijna nooit gedaan. De kans dat de buur vrouw opeens pronkt met de armband van je overleden oma, ziet menig consument niet zit ten. De markt voor tweede hands sieraden is in de Neder landse cultuur beperkt, tenzij het antieke, zeer bijzondere stuk ken betreft. Ringen met stenen bijvoorbeeld leveren bij de opko per sowieso relatief weinig op. „Een sieraad blijft emotie, per soonlijk bezit met een verhaal. Ook al ben je erop uitgekeken. Het idee dat een ander ermee wegloopt, is gênant. Soms twij felt een klant: wel of niet een dierbare armband inleveren? In zo'n geval adviseren wij er nog een nachtje over te slapen. Om veiligheidsredenen wordt goud namelijk direct afgestort en afge voerd. Terughalen van sieraden is niet te doen", stelt De Ruiter. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69