Geen verplichtingen voor deze schrijver cheap.nl dagactie 48% 5450 Werking poeptest onzeker door Italiaanse testbuizen BoeK nu uw zonvaKanTje! BINNENLAND 5 'Belastingaanslag weggemoffeld bij de Gay Krant' SoLmanTours interview Tommy Wieringa is de nieuwe columnist van deze krant. 3 dagen Zuid-Limburg entree casino! cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 per /toplocatie één superactie! za 13 april korting Verplicht les na antisemitisme Dankfeest Beatrix op 14 september ZATERDAG 13 APRIL 2013 door Nancy Ubert De beginzin is het belang rijkst. Spreekt Tommy Wier- inga (45). „De eerste zin baart de tweede, enzovoorts. Ik schrijf van zin naar zin. Al tijd." Zo werkt hij als colum nist vanaf vandaag ook voor deze krant. En zeg nou maar niet tegen hem dat het anders kan, want daar luistert de schrijver niet naar. „Ik ben anti-autoritair geboren." Hij wil geen slaaf zijn, maar ook geen meester. Toch laat hij zien dat hij de regie graag in han den heeft. De fotograaf wordt direct na de shoot de deur uitgewerkt en direct daarna bepaalt Wieringa: „Daar ga jij zitten. Tegenover me." Als dan voorzichtig wordt geïnformeerd naar zijn 'overwicht' luidt het antwoord: „Een zeke re dominantie is me niet vreemd, maar ver schilt per situatie. Ik kan ook volgend zijn, juist helemaal niet overheersend." Met een lach: „Hier in huis heb ik niks te vertellen." Het huis in Waterland, vlakbij Amsterdam, is er één om jaloers op te worden, met als mooiste design het speelgoed van dochters Hazel (3) en Zoë (1). „Iemand zei laatst tegen mij: 'Je zou al tijd een kind van anderhalf in huis moeten heb ben'. Daar ben ik het wel mee eens. Het is een overheerlijke leeftijd. De taal wordt gevormd, er ontstaan grapjes. Dat werkt heel aanstekelijk. Ik besta nu alleen nog maar bij de gratie van het verzorgen en in leven houden van anderen. Ik kook, doe de boodschappen. En haal en breng mijn verrukkelijke dochters." Ondertussen schrijft hij romans. Dat noemt hij niet, omdat we dit gewoon horen te weten. Hij is met zijn boek Caesarion (2009) deze week ge nomineerd voor de International Impac Dublin Award. Voor in het Engels vertaalde romans de grootste prijs, met een bedrag van 100.000 euro. Hij praat nu echter over zijn columns. „Actuali teiten. Dat is de bedoeling. Maar daarover heb ik wel onderhandeld. Ik word zenuwachtig van beperkingen. Nu heb ik meer speelruimte gekre gen. In mijn boek Ga niet naar zee staan 150 co lumns die ik uit achthonderd tot duizend stuk jes heb geselecteerd. Dat is absoluut een per soonlijk boek geworden, waarin alle actualitei ten zijn weggevallen. Want nieuws blijft niet in teressant. Als ik af en toe van zulke tijdloze stukjes kan maken, zou ik heel gelukkig zijn." Het vaste ritme van een columnist bezorgt hem een geluksgevoel: „Een roman is nooit af. Die sleep je maar met je mee. Net een gletsjer, je ziet de beweging niet. Zelfs als je bijna bij het eind bent, denk je nog steeds dat je een berg moet opeten. En als het dan eindelijk af is, voel je je ontheemd. Ie hebt meteen verdriet om wat voorbij is. Nee, dan de column. 'Hoera, het stuk je is afl' De volgende dag lees je het in de krant nog eens terug en dan overspoelt je een welda dig gevoel. Soms ga je mopperend het weekein de in omdat je een fout ontdekt of omdat een ander over hetzelfde onderwerp schreef en dat veel beter deed." Elke schrijver is als lezer begonnen. „Ik las met ongelofelijke bewondering, met honger naar dat literaire. Natuurlijk heb ik eerst heel veel rot zooi verwerkt. Maar met James Baldwin, Ga briel Garcia Marquez en Meir Shalev groeide mijn verlangen om erbij te horen. 'Als je dat toch eens zou kunnen', broeide het in me. Ik schreef vanaf mijn dertiende met een ongeloof lijk fanatisme." Rustiger: „Bewondering heeft toch een element van concurrentie in zich. 'Dat kan ik nooit'. Of juist: 'Kan ik dat, als ik mijn best doe, net zo goed. Net zo indringend. Net zo diep'. En dan die duivel die altijd de kop opsteekt." Hij fluis tert: „Doorstaat het de vergelijking?" Laat een schrijver als Tommy Wieringa zich lei den door angst? „Waarom niet. Het is een vorm van bewustzijn. Helden zijn mensen die hun angst kunnen beteugelen. In eerste instantie is een mens bang. Maar zelfs bij angst wil ik het gevoel hebben dat ik daar zelf voor kies. Ik wil geen verplichtingen anders dan aan mezelf." alleen vandaag boekbaar! varvTöfT I per persoon, per arrangement cf- 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis informatiepakket Limburg 1 x entree Holland Casino Bezoek Valkenburg en Maastricht ZZ Saillant Hotel Gulpen *Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Bij aankomst op vrijdag en zaterdag geldt er een toeslag van 15 p.p. BEST - Bij de Gay Krant werden be lastingaanslagen 'weggemoffeld' door een medewerkster. Er is daar om een grote belastingachter stand ontstaan, waardoor de ver lieslijdende Gay Krant nog sneller op het faillissement is afgeste vend. Curator Loes Gloudemans schreef dat gisteren in een verslag over de teloorgang van het blad en de zaken van Tweede Kamer lid Henk Krol (50PLUS). Ook zou deze medewerkster voor 4.000 eu ro hebben gefraudeerd. De fraude werd ontdekt in augus tus 2012. Tegelijk werd in een la een aantal ongeopende blauwe en veloppen gevonden. Krol heeft aangifte tegen de administratrice gedaan. De curator laat in het mid den of Krol voor augustus vorig jaar had moeten en kunnen we ten van de fraude en belastingaan slagen. ARNHEM Een van de Turkse scholieren die in februari in een NTR-pro- gramma discriminerende op merkingen maakte over Joden, heeft strafbare uitlatingen ge daan, aldus het Openbaar Mi nisterie. Toch krijgt de jongen geen taakstraf of boete, maar is hem een educatieve sanctie aangeboden. Hij zal zich samen met organisaties die zich bezig houden met bestrijding van an tisemitisme 'moeten verdiepen in deze materie'. DEN HAAG AMSTERDAM De speciale dankbetuiging voor koningin Beatrix is op 14 september in Rotterdam. Dan wordt de majesteit bedankt voor haar regeringsjaren. Het feest is binnen en buiten, met onder meer muziek en dans. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst laten weten. Het feest is bedoeld om alle Nederlanders 'in gezamenlijkheid' de kans te geven de vorstin te bedanken, 's Avonds is er een grote samen komst in Ahoy. De poeptest die gebruikt gaat worden voor het Nederlandse bevolkingsonderzoek naar darmkanker werkt mogelijk niet goed. De Gezondheidsraad vindt dat de werkzaamheid van het testbuisje niet voldoen de bewezen is. Nederlanders tussen de 55 en 75 jaar krijgen vanaf september de oproep hun ontlasting op te sturen voor controle. De over heid ging in zee met een Itali aanse fabrikant voor de leve ring van miljoenen testbuisjes. Volgens de Gezondheidsraad is de werking ervan niet bewe zen. Critici spraken eerder al over de 'Fyra onder de testbui zen', verwijzend naar het deba cle met de snelle Fyra-trein. Dit voorjaar nog vindt een pi- lot plaats voor het darmkanker onderzoek. De Gezondheids raad adviseert de minister voor de pilot een testbuis te gebrui ken waarvan de werking wel is bewezen of de 'FOBgold' nader te onderzoeken. Minister Edith Schippers van Volksgezondheid zei goed naar het advies van de Gezondheids raad te kijken. „We gaan rond de tafel om te bepalen hoe we verder gaan." Volgens het RIVM heeft de fabrikant inmid dels 2.500 poeptesten geleverd die zullen worden gebruikt bij de pilot. De testbuizen die van af september voor het bevol kingsonderzoek worden ge bruikt, zijn besteld. Beste prijs, goede reis! www.solmar.nl info@solmar.nl 10900-1911 Vraag onze brochure 2013 aan!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5