PZC Justin Bieber, popfenomeen KIJKTIP ZATERDAG 20.00 UUR Het is dans wat de klok slaat bij RTL. Na Everbody dance start nu het jonge zusje van So you think you can dance. „Kinderen kennen geen angst." Televisie geeft dans een boost Media smeit van alles wat ik op het podium zie." Het nieuwe So you think you can dance: the next generation trapt morgen (zondag) af met vijf auditierondes. Daarna volgt de bootcamp en drie studioshows. Zes fina listen strijden op zondag 16 juni om een studiefonds van 10.000 euro. Daarvoor moeten ze flink aan de bak, maar dat kun nen ze tegenwoordig wel aan. „Toen ik net training begon te geven in Nederland, zeiden ouders voor de les: 'Eh, niet te hard aanpakken, hè? Ze moeten er vooral lól in hebben.' Maar dat begrijp ik natuur lijk! Wat niet wegneemt, dat je soms best een beetje hard voor jezelf mag zijn. En dat beseffen ouders nu ook meer." Vroeger, in moederland Rusland, deed ze niet anders: Parakhina had al op haar 15e een opleiding viool achter de rug en als at lete schopte ze het tot het Russische na tionale team. „Als school afgelopen was, had ik geen tijd om te spelen, ik moest naar de muziekschool en daarna naar de training. Soms vond ik dat jammer, maar ik heb zeker niet het gevoel dat ik ook maar iets heb gemist in mijn leven." Met dansen begon ze 'pas' op haar 14e, toen ze via een aerobicsles op een zomer kamp ontdekte hoeveel leuker en creatie ver het was dan de atletiek. Eenmaal op het conservatorium werd'dans haar pas sie. Via een uitwisselingsprogramma reis de ze naar Nederland, waar ze in 1994 in trok bij haar toenmalige geliefde. Ze leer de Peter Bosveld kennen, met wie ze later acht kampioenstitels in diverse discipli nes van de showdans behaalde, zowel tij dens Europese als wereldkampioenschap pen. Parakhina zag inmiddels heel wat talent in de verschillende dansshows aan zich voorbij trekken en is trots op het resul taat: „Als ik nu terugkijk naar alle men sen die we afleverden, ben ik supertrots. SYTYCD is echt hét instituut van de dans geworden. Het heeft de dans in Neder land beslist veranderd. Dansers zijn mul- ti-gedisciplineerder. Je ziet het ook in de musical en in het theater: als danser moet je veelzijdig zijn, meerdere stijlen beheer sen. Het maakt dansers veel interessanter en spannender. Als een danser maar één kunstje kan, heb je het snel gezien." So you think you can dance: the next generation. Vanaf zondag (morgen), RTL 5, 20.00 uur. Junior dance. Elke zaterdag, Nederland 3, 18.55 uur. reageren? media@depersdienst.nl mm H I 1 door Monique Brandt Euvgenia Parakhina, jurylid bij dansprogramma's op tv: „Als ik terugkijk naar alle mensen die we afleverden, ben ik supertrots." foto William Rutten Enkele jaren geleden was dans op televisie tamelijk zeld zaam. Behalve Dancing with the stars van RTL bracht de pu blieke omroep in de vroege middaguren of rond de ran den van de nacht nog wel eens een balletregistratie. En daarmee had je het wel gehad. Maar na de wat aarzelende start van So you think you can dance in 2008 zijn de kij kers definitief om. Het moederschip on der de dansprogramma's - editie zes is op komst - is een kijkcijferhit van jewelste. In het kielzog heeft met name RTL een ge heel nieuw tv-genre op de kaart gezet. Programma's als Everbody dance now, The ultimate dance battle en The best of dance trekken massaal kijkers. Nieuwste loot aan de stam is So you think you can dance: the next generation, waarin jonge dansers, van 9 tot 14 jaar, de kans krijgen indruk te maken op juryleden Dan Karaty, Jan Kooijman, Euvgenia Parakhina en Ish Ait Hamou. Voor Parakhina, meervoudig danskam- pioen, jurylid van het eerste uur en voor heen professioneel danspartner in alle RTL-edities van Dancing with the stars, staat één ding als een paal boven water: SYTYCD heeft de dans in Nederland een ware 'boost' bezorgd. „Het is echt de pio nier van de dansprogramma's. Dancing' with the stars was ook een knaller, maar meer een familieprogramma en niet echt bedoeld voor jonge mensen. SYTYCD heeft een enorme rol gespeeld in de snel le ontwikkeling van de dans in Neder land. Het niveau is de afgelopen jaren om- hooggeschóten." Parakhina weet waar ze over praat. Naast haar tv-activiteiten geeft ze nog dagelijks dansles, begeleidt ze wedstrijdparen of maakt ze shows met danspartner Peter Bosveld. „De komende weken nemen we in het weekeinde op en door de week geef ik gewoon elke dag les. Dat is mijn wereld, mijn achtergrond. Het houdt me scherp." Scherp is ze ook als jurylid, al is kinderen beoordelen wel even anders dan volwasse nen. „We wisten aanvankelijk niet wat we moesten verwachten. Maar na dag één werd al duidelijk dat we de kids onder schatten. Ze kunnen en durven veel ver der te gaan dan volwassenen! Kinderen kennen geen angst, trekken alles uit de kast om te tonen wat ze kunnen. In het begin dacht ik: hoe moet ik commentaar geven? Maar het gaat vanzelf: ik word vanzelf zachter, ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59