REIZEN 17 Bijna tegen de Turkse kust aangeplakt, liggen de Griekse eilanden Rhodos en Kos. Op beide eilanden van de Dodekanesos kun je prima fietsen. Het ruige Rhodos is vooral terrein voor de ware mountainbiker. Fietseiland Kos lijkt juist gemaakt voor de ontspannen terrasjesfietsers: lekker trappen en happen. WAAR EN WAT De beste fietstijd is in het voorjaar. Verschillen de vliegmaatschappijen verzorgen vluchten naar de Griekse eilanden. Corendon vliegt vanaf eind april tot begin okto ber vanaf luchthaven Schiphol op Rhodos en Kos. Een combinatietick et (heenweg naar Rho dos en terugweg vanaf Kos) is mogelijk. Voor I ZATERDAG 13 APRIL 2013 Voor mountainbikers en 'terrasjesfietsers' tekst en foto's Bert Sitters De Griekse eilanden lenen zich prima voor een fietsva kantie. Al kan de inspan ning die je moet leveren per eiland best verschillen. We beginnen onze fiets tocht door de eilanden groep Dodekanesos in de stad Rhodos, op de noordpunt van het gelijknamige eiland. Ons vervoermiddel: een gehuurde moun tainbike. Peddelend door de stad zien we de lange en veelzijdige geschiedenis van het eiland, gepresenteerd in een notendop. De ruïne van de akropolis op de heuvel staat voor de Griekse oudheid. De ommuur de oude stad dateert uit de middeleeuwen en aan de haven domineren Italiaanse ge bouwen uit de tijd dat de Italianen er aan de macht waren. Pas in 1948 kwam de eeu wenoude wens van de bewoners van Rho dos in vervulling: aansluiting bij Grieken land. We volgen de kust in zuidelijke richting. Bij Faliraki verlaten we de hotels aan het strand en gaan landinwaards naar Kaly- thies. Van de kust af betekent: klimmen! Maar we krijgen er veel voor terug. Al snel zijn we alleen tussen de geiten onder de pijnbomen. Het voorjaar doet een bloemen pracht ontluiken, een cocktail aan blqesem- geuren begroet ons. Ons beeld van een dor en droog eiland klopt niet. Langzaam zien we de skyline aan de kust achter ons ver dwijnen. In de dorpen op Rhodos lijkt de tijd te hebben stilgestaan. De mannen zit ten op stoelen, onder de kruin van een dik ke boom op het dorpsplein. De weduwen in het zwart maken sjokkend hun dagelijk se gang naar de winkel. De gezichten van deze dames lijken net zo gerimpeld als de stronken van de olijfbomen onderweg. In het zicht van de bergtop Profitis geeft onze hoogtemeter ruim 700 meter boven de zeespiegel aan. Bij het zien van een wit chalet met muren van vakwerk, wanen we ons in de Italiaanse Alpen. Het hotel Elafos serveert koffie en appeltaart, die ons uitste kend smaakt. We vervolgen onze weg, over het ene slin gerende bergweggetje na het andere. En da len uiteindelijk af naar het witte stadje LinT dos, dat prachtig afsteekt tegen de diepblau we zee op de achtergrond. Om de akropolis van Athena Lindia, een van de beziens waardigheden van het stadje, te bezoeken, staat ons weer een klim te wachten. We krijgen een ritje per ezel aangeboden, maar kiezen er voor te voet over de ruwe keien te gaan. Het uitzicht blijkt de inspanning meer dan waard. In de verte zien we het vasteland van Turkije. De catamaran die ons naar het meer noor delijk gelegen eiland Kos brengt, vertrekt vanuit de haven van de stad Rhodos. Het snelle vaartuig manoeuvreert vloeiend tus sen het Griekse eiland Simi en de tentakels van de TXirkse kust door. Bij het afmeren aan de kade van Kos-stad valt onmiddellijk de meute fietsers op. Kos is een echt fietseiland. Voor de vakantiegan gers zijn meer dan 10.000 huurfietsen be schikbaar. De fietspaden in Kos-stad breng en ons naar het Eleftherias-plein, dat herin nert aan de diverse episodes in de roerige meer informatie zie: www.corendon.com Rederij Dodekanisos on derhoudt verbindingen tussen de eilanden en Turkije met snelle cata marans. Fietsen kunnen mee aan boord: www.12ne.gr Op beide eilanden zijn volop plekken waar je met kruiden en knoflook de neus binnen. Op een terrasje bestellen we inktvis met aubergines. Dit is genieten. We voelen ons als 'God in Griekenland'. Na de lunch vervolgen we onze weg. Het geasfalteerde pad langs de kust houdt op, maar een gravelpaadje voert ons langs de zoutmeren, waar roze flamingo's statig rondstappen. Als je wilt, kun je hier volop rondfietsen zonder hoogteverschil te hoe ven overbruggen. Maar omdat wij wel van wat extra inspanning houden, kiezen we toch voor een klimmetje en fietsen naar de dorpjes Pyli, Zia en Asfendiou, in het hart van het eiland. Een niet al te jong ogend echtpaar haalt ons fluitend in, allebei een brede grijns op het gezicht. „Dat is nu het voordeel van een e-bike", roepen ze ons pla gerig toe. Ach, het duurt misschien wat langer, maar ook op eigen kracht kom je uiteindelijk bo ven. En dan heb je dat drankje op het ter ras in Asfendiou pas echt verdiend. fietsen kunt huren. Op Rhodos huurden wij mountainbikes bij www.sdbikes.gr Op Kos huurden wij on ze rijwielen via www.mo- to-harley.nl. Dat adres heeft ook Nederlandse fietsen en modellen als e-bikes, tandems en kind eraanhangers in de aan bieding. GRIEKENLAND Athene Kos; J Rhodos Foto boven: Kos is een echt fietseiland. Voor vakantiegangers zijn er duizenden fietsen. Grote foto: Het witte stadje Lindos steekt prachtig af tegen de diepblauwe zee. geschiedenis van deze eilandengroep. De voormalige moskee van Defterdar stamt uit de TXirkse tijd; het Panelenion aan de overkant is gebouwd als kantoor van de Ita liaanse fascistische partij. De moskee is nu een trendy grand café. Omgeven door tientallen andere fietsers verlaten we de stad langs de vlakke noord kust. TXirkije ligt zo dichtbij, dat we er van af een van de rustige strandjes langs de rou te bijna naar toe zouden kunnen zwem men. Het is lunchtijd en uit de keukens van de strandterrassen van Tigaki dringen heerlijke geuren van gebakken vis reageren? reizen@depersdienst.nl Ankara TURKIJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57