PZC Media Dansen op TV 14&15 Nederland Langs bollenvelden naar Gooise hei 17 Griekenland Op de pedalen op Rhodos en Kos 19 EUVGENIA PARAKHINA Midden tussen campings, een druk strand, een zoutmeer en de twee belangrijke toeristencentra Cap d'Agde en Marseillan, ligt Le Bagnas. Op dat 600 hectare grote natuurgebied komen onder meer broedvogels uit de Nederlandse delta tijdens hun voorjaars- en herfsttrek even op adem. WAAR EN WAT Reizen Moeras tussen de drukke campings Een stettkluut in vlucht. Foto onder. Réserve naturelle de Bagnas. foto's Wilfco Voordouw door Wilko Voordouw Plotseling schiet er een vos met verschrikte blik voor de four- wheeldrive uit. Het dier volgt heel even het pad, daarna vlucht het in het dichte riet, naar een van de waterbekkens. „Vossen proberen de eieren of de kuikens van eenden of steltkluten te ver schalken. Het zal ze soms best lukken, an ders zagen we ze hier niet zo vaak", zegt de gids van het Zuid-Franse Réserve naturelle du Bagnas, ingeklemd tussen Cap d'Agde en Marseillan. We volgen een pad door een ruim 600 hec tare groot gebied. Het is sinds enkele jaren weer een echte wildernis. Het contrast met de omgeving is enorm. In de zomer verpo zen er duizenden badgasten op de stran den van de Middellandse Zee en de cam pings ten oosten en zuiden van het natuur gebied. Ten noorden ligt zoutwatermeer Bassin de Thau, waar onder meer mosselen en oesters worden gekweekt. In het westen liggen de wijngaarden. Dwars door de Bag nas liggen ook nog een belangrijke spoor lijn (tussen Montpellier en Béziers, rich ting Spaanse grens), een volle provinciale weg tussen Agde en Sète en het drukbeva ren Canal du Midi. Zeker hartje zomer is de rust in deze omgeving ver te zoeken. Maar desondanks gaat de natuur er zijn gang. Le Bagnas is een sanctuaire, een toevluchts oord. Er is rust en ruimte voor de natuur. „Het is een schakel op de migratieroute van menig vogel. Lepelaars bijvoorbeeld, die op Texel of in het Naardermeer broeden, hou den hier halt als ze op de heenweg zijn. Maar ook als ze terugkeren naar hun over- winteringsgebied", zegt Mylène Filleux, conservatrice in de Bagnas, in dienst van het Conservatoire du Littoral, een organisa tie die natuurgebieden aan de Franse kust beheert. „Er zijn natuurlijk mensen die ons liever zien gaan dan komen. Ze vinden die natuur maar loze ruimte, waar je als onder nemer betere dingen mee kunt doen. Daar reageren we op. We gaan in de komende ja ren het aanbod voor de toeristen uitbrei den. Ondernemers zien dan onze toege voegde waarde. Niet alleen voor bewoners, ook voor de toeristen. Die komen al regel matig bij ons langs om te vragen of ze het gebied in mogen. Nu bieden we mountain- biketochten, paardensafari's en rondritten per fourwheeldrive, maar dat gaan we steeds verder uitbreiden." In Le Bagnas 7 jarenlang door veel toeris ten beschouwd als een vooral 'waardeloos' stuk brak of zout moeras tussen twee bad plaatsen, waar vooral heel veel muggen van daan kwamen - is nu de tijd van het open stellen aangebroken. Wel heel voorzichtig, want het soms brakke, soms zoute en soms zoete watermilieu is kwetsbaar. Ooit was het hele gebied in handen van Sa- lins du Midi, die zout won door de Bagnas onder te laten lopen en het water te laten verdampen. Maar die zoutwinmethode ver loor het van het mijnzout. Le petit Bagnas (tussen het strand en de weg tussen Agde en Sète) loopt in de winter onder water. In het zoute, deels brakke milieu broeden de steltkluut en diverse - meeuwen en sterns. Verder groeien er unieke zoutminnende planten en fourageren er, vanwege de over vloed aan insecten, tientallen soorten zang vogels. Links van de weg naar Sète (Le Grand Bagnas) ligt het deel waar vroeger op ambachtelijke wijze zout werd gewon nen. Nu is het water in die bekkens min of meer zoet. Elk seizoen is het gebied anders, legt Fil leux uit. In de zomermaanden is het rustig. Dan zitten er eenden en allerlei soorten wa terhoeders. Uniek is wel dat de zeer zeldza me purperkoet er broedt en dat in het ge bied liefst negen soorten reigers leven. Ook strijken regelmatig flamingo's vanuit de Ca- margue neer. Steeds meer naburige wijnboeren en akker bouwers stappen over op biologische teelt. De resultaten daarvan zijn duidelijk. Want werden in de jaren zeventig de insecten nog bestreden met een middel als DDT, nu wordt er met biologische middelen ge werkt. Het gevolg is dat er inderdaad iets va ker een toerist gestoken wordt door een mug. Maar daar staat tegenover dat het mi lieu steeds gezonder is, de zwaluwen terug zijn en dat de cicades weer massaal zingen in de dennenbossen. reageren? reizen@depersdienst.nl Het natuurgebied Le Bagnas ligt hemels breed een kleine 1.000 kilometer van Utrecht. Om er te komen, zit je algauw 12 uur non-stop in de auto. Het natuur gebied Réserve Naturel le de Bagnas ligt inge klemd tussen Agde en Marseillan Plage, aan de zuidpunt van het meer van Thau in het departe ment Languedoc-Rous- sillon. Meer weten over het na tuurgebied of over een verblijf in de regio? Kijk dan op www.nl.capdag- de.com. Klik door op 'ontdekken' en dan op 'natuur en leefmilieu' om naar de pagina over Le Bagnas te gaan. Of kijk op de (Franstalige) site www.adena-bag- nas.com. FRANKRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53