ii Ook in 2012 streken kerken en clubs Europees landbouwgeld op J Huwelijksgeweld COLUMNIST 4 BINNENLAND Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties incl. vele extra's Ais je de schoenen hebt gezien, kun je de rest wel zo'n beetje invullen €379 TOMMY WIERINGA door Annemieke van Dongen en Cyril Rosman BRUSSEL - In 2012 is een half mil joen euro Europese landbouwsub sidie naar kerken of stichtingen ter behoud van religieus erfgoed in Nederland gegaan. Ook is vorig jaar Europees landbouwgeld gege ven aan zeker twintig Nederland se sport- en hobbyclubs. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant naar de deze week gepubli ceerde database van Europese landbouwsubsidies over 2012. De ze krant meldde in februari dat in 2011 acht ton Europees landbouw geld naar kerken ging. Daar werd toen onder meer een mortuarium van gebouwd. Ook ging er geld naar polstokverspringclubs voor de aanleg van steigers. Het geld werd uitgekeerd voor de 'leefbaar heid van het platteland'. Staatsse cretaris Dijksma van Landbouw stelde naar aanleiding van de be richtgeving dat landbouwsubsi dies alleen nog naar boeren en agrarisch grondgebruik mogen. Het Europees Parlement wil een lijst waarop 'sectoren', zoals sport clubs en campings, staan die niet in aanmerking komen voor land bouwsubsidies. Het nieuwe be leid moet in 2014 ingaan. In 2012 werd onder meer 180.000 euro aan de protestantse kerkge meente in Zoutelande toegekend. Dat geld ging naar de restauratie van de Catharinakerk. „De provin- Subsidies voor de Catharina kerk in Zoutelande, de scou ting en hengelsportvereni ging Het Stekelbaarsje cie wees ons erop dat er een Euro pees potje was. Het subsidiebe drag is uiteindelijk lager gewor den omdat de aannemer het voor minder geld deed", zegt Piet de Buck van het college van kerkrent- meesters. Ook ging er landbouwgeld naar sport- en hobbyclubs: van 289.000 euro voor de scouting in Lelystad (voor een Belevenissen- bos) tot 6.700 euro voor ponyclub De Vrolijke Dravers (Boxmeer) en 339 euro voor hengelsportvereni ging Het Stekelbaarsje (Zederik). In totaal kreeg Nederland in 2012 975 miljoen euro Europese land bouwsubsidie. Daarvan ging 820 miljoen als inko menssteun naar agrariërs, 97 mil joen ging naar plattelandsbeleid. /binnenland Eerdere verhalen uit de serie. In de hoofdstad van de liefde demonstreren be gin dit jaar honderddui zenden mensen tegen het homohuwelijk. Een wonderlijke gelegenheidsallian tie: op de Champ-de-Mars lo pen moslims en katholieken mee, aangevoerd door een wat verweerde conservatieve comé dienne die zich Frigide Barjot noemt. Door het Franse homohuwe lijk kunnen nu ook mensen van gelijk geslacht kinderen adopteren: het verzet hierte gen brengt de meest.uiteenlo- pende gezindten op de been. Het is fijn protesteren: je bent niet tegen homo's, nee, je wilt alleen niet dat die arme kinder tjes door hen worden opge voed. Een paar maanden later krijgt de groeiende intolerantie te gen homo's een gezicht: df Ne derlander Wilfred de Bruijn wordt in Parijs gemolesteerd door een groepje jongeren. Ge lukkig hoort zijn Franse vriend ze nog roepen 'kijk, homo's!', zodat we het geweld kunnen adresseren. Dat is belangrijk, nu hebben we er iets aan. Wil lekeurig geweld - zomaar, om dat hij daar liep - had niet de zelfde publicitaire waarde ge had. Ook 'kijk, joden!' had de invalshoek van de discussie ge wijzigd (zij het niet wezenlijk veranderd). Het gezicht van Wilfred de Bruijn is een geschaafde en ge butste puinhoop, we hebben het allemaal kunnen zien. Uit eigen ervaring weet ik dat zo iets een zeer pijnlijke zaak is, die langdurig herstel vergt. De geestelijke verwerking duurt gemiddeld genomen nog een keer of wat zo lang. Sommige dingen herstellen nooit. Mijn neus kan ik nog altijd in elke gewenste richting laten wij zen. In Wachten op de barbaren schrijft lohn Coetzee: „Pijn is waarheid. Al het andere is aan twijfel onderhevig." Tolerantie is een welvaartsverschijnsel. Nu de welvaart afneemt, zien we het gezicht van de achterlig gende waarheid. In Parijs net zo goed als in Amsterdam. Ho mohaat en antisemitisme - al tijd weer die twee - zijn indica toren die ons vertellen hoe het ervoor staat met de moraal van een cultuur. Schoenen hebben tegen het ge zicht geschopt We zouden wil len weten wat voor schoenen het waren. Aan de schoenen kun je veel aflezen. Als je de schoenen hebt gezien, kun je de rest wel zo'n beetje invul len. De schoenen brachten de jon gens naar de kathedraal van Avignon, waar de bisschop preekte dat homo's indruisen tegen het plan Gods. De schoe nen stonden in een rekje op de gang van een moskee waar de imam zei dat homoseksualiteit een besmettelijke ziekte is. De bisschop zegt het, de imam zegt het; impliciet of expliciet sanctioneren de mannen gods het geweld. Altijd weer die reactionaire woestijngodsdien sten. Onverzoenlijk, tot in de eeu wen der eeuwen. 8-daagse busreis Tirol Inclusief Verblijf in Gasthof Brixnerwirt op basis van halfpension Grillavond of Tiroler avond Excursiepakket t.w.v. 40,- o.a. naar Ratterrberg, Innsbruck, de watervallen van Krimml, Zeil am See, de Swarovski Kristallwereld, St. johann, Kitzbühel en Kirchberg Reiscode: Vertrek van mei t/m okt. BE39288 12-daagse busreis Rondreis Polen Inclusief Verblijf in diverse middenklasse hotels op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 60,- o.a. naar Poznan, Gdynia, Sopot, Gdansk o.l.v. een gids, Warschau o.l.v. een gids, Krakau o.l.v. een gids, Wroclaw oJ.v. een gids, Auschwitz Reiscode: Vertrek van met t/m okt BE39271 Tommy Wieringa foto Hans van Weel Vraag nu gratis de brochure voor 2013 aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 WEGENER15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4