Industrie in Europa moet aan het werk De Europese industrie dreigt achterop te raken in de wereld. Het tij kan echter nog gekeerd worden met een nieuwe industriële revolutie. SPECTRUM 9 door Lambert van Nistelrooij e industrie in Eu ropa staat onder druk door de eco nomische crisis. Veel fabrieken worden met slui ting bedreigd. NedCar werd gered. Zalco en Thermp- hos in Zeeland niet. Ford en Arcelor Mittal bij onze zuiderburen ook niet. De Europese industrie vertegenwoor digt nog maar 16 procent van het geza menlijk bbp. De industriële output is 10 procent lager dan voor de start van de crisis. Nu al zijn er in de EU drie miljoen banen verloren gegaan. Deze neerwaartse spiraal moet door broken worden. De Europese econo mie kan niet overleven zonder sterke industrie. Maatregelen zoals het verho gen van de importtarieven worden dikwijls als oplossing genoemd. Maar of dat gunstig is voor handelsland Ne derland? Betere marktvoorwaarden buiten Europa krijg je niet door de dij ken op te trekken. Ook zal protectio nisme onze economie niet blijvend doen opleven. In plaats daarvan moeten we de EU klaarstomen voor de uitdagingen van .de 21ste eeuw. Dat betekent dat we on ze industrie grondig moeten herzien, want er is meer aan de hand dan en kel een economische crisis. Het indus triële landschap verandert wereld wijd. Het laatste decennium hebben nieuwe technieken ons leven veran derd. Bedrijven uit Azië en La tijns-Amerika hebben zich op de markt gemeld. Nieuwe materialen en innovatieve producten zijn voor ieder een te koop. Werknemers worden overal beter opgeleid dan ooit. Een nieuwe industriële revolutie moet ervoor zorgen dat we de crisis in Europa in kansen omzetten en nieu we ontwikkelingen op wereldniveau positief uitpakken voor het bedrijfsle ven. Daarvoor zijn vier elementen noodzakelijk: investeringen in innova tie, een pioniersgeest, toegang tot fi nanciering en slimme specialisatie. Innovatie en ondernemerschap vor men de sleutel tot groei. Bedrijfsle ven, kennisinstellingen en overheden moeten een gezamenlijke inspanning leveren om de trend van dalende in vesteringen in onderzoek en innova tie te keren. Landen als China, Zuid- Korea en India doen dat ook. Zij rich ten zich nu vooral op de productie, maar ook zij zijn bezig slimme kop pen en kennisintensieve bedrijven binnen te halen. De EU legt de ko mende jaren miljarden klaar om inno vatie aan te jagen. Het is aan de grote re bedrijven om mee te doen, door ook zelf meer te investeren in onder zoek. Daarbij hoort ook nauwe samen werking met universiteiten. Dat leidt niet alleen tot meer en beter tech nisch opgeleid personeel, maar boven al tot het omzetten van kennis in pro ducten. Onze wetenschappelijke know how moet leiden tot industriële voordelen. Een situatie waarbij de EU 30 procent van de patenten voor lit- hiumbatterijen bezit, maar 0 procent ervan zelf produceert, moet tot het verleden behoren. Producten moeten niet alleen invented in Europe maar ook made in Europe worden. Europese ondernemers moeten wel durven pionieren. Internet, touch- screens, gps; dë uitvindingen die ons dagelijks leven hebben veranderd, ko men niet meer uit Europa. De stoom machine en de cd werden eerder nog wel op het continent uitgevonden, maar wie kan zich die producten nog herinneren? Het is zaak weer een tech nologische voorsprong op te bouwen, waardoor Europa de vruchten kan plukken van het pioniersvoordeel. Op het gebied van duurzame energie en efficiënt gebruik van grondstoffen is veel te winnen. Europa ligt daar nog voor en kan zijn kansen pakken. Ook bijvoorbeeld door het volledig veran deren van de productie van goederen door 3d-printen, kan Europa weer pio nier worden. Of door de nieuwste ge neratie satellietnavigatie te combine ren met nieuwe producten. Toegang tot kapitaal is voor de indus trie een voorwaarde om te kunnen in vesteren in technologie, onderzoek en werknemers. Vaak is de toegang tot fi nanciële middelen niet afdoende, vooral voor het MKB. Dat komt door dat onderzoek en innovatie vaak niet meteen tot grote verkopen leiden. De Europese Unie en de Europese investe ringsbank hebben daarom program ma's opgesteld die nieuwe financie ring gemakkelijker maken. EU-landen kunnen ook meer doen; niet door meer subsidies uit te keren, maar door garantstellingen af te geven. De uitbouw van hoogwaardige maak industrie vraagt om een duidelijke keuze: slimme specialisatie. De sleutel hiervoor ligt in het vormen van top- clusters, zoals Brainport Eindhoven of de driehoek Twente-Wageningen-Nij- megen. Door het samenbrengen van hoogwaardige productie en slimme koppen, hoeft niet iedereen hetzelfde wiel uit te vinden Europese Silicon Val leys zijn echt niet uitgesloten. De industrie van de 21e eeuw moet in Europa een belangrijke plaats krijgen. Onze ondernemers moeten de ruimte en kansen krijgen om die in te vullen. Laat er weer Invented and made in Euro pe op de producten staan! ZATERDAG 13 APRIL 2013 van leraar Lambert van Nistelrooij zit voor het CDA in het Europarle ment. Hij houdt zich daar onder meer bezig met regionale ont wikkeling, in dustrie, energie en telecommu nicatie. Eerder was hij Gedepu teerde van de provincie Noord-Brabant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49