<r H pzc.nl/doping In een serie artikelen staat de PZC stil bij dopingcontro les in Zeeland. Er werd gesproken met vele mensen uit de sportwereld. Vandaag in deel 5: Hoe serieus worden controles in het amateurvoetbal genomen? dossier 6 SPECTRUM Dossier doping Zeeland Haal de cannabis gebruikers ervan af en je houdt niet of nauwelijks een dopinggeval over. reacties tips: r.boogert@pzcnl m.steketee@pzcnl Volgende week deel 6: Bezoek aan het dopinglaboratorium in Gent - Tijdens een dopingcontrole bij voetbalclub Kloetinge werd gesjoemeld met de plasjes. Zeeuwse voetballers door Rudy Boogert en Maurice Steketee De kans dat je de Staatslo terij wint, is groter dan dat een Zeeuwse ama teurvoetballer gecontro leerd wordt op doping. In een sport waar weke lijks een miljoen spelers in actie komen, hebben vorig seizoen vol gens de KNVB zestien controles plaatsgevon den in het amateurvoetbal. En alle zestien controles zijn uitgevoerd in de hoogste klas se (eredivisie) van het vrouwenvoetbal... Het is bijna een vrijbrief om naar doping te grijpen. De eerste dopingcontroles in het Nederland se voetbal zijn uitgevoerd na invoering van het eerste dopingreglement van de KNVB op li december 1995. Het duurde vervolgens acht jaar voordat ook de amateurs hun plas moesten inleveren. Met ingang van het sei zoen 2003/2004 is begonnen met controles in de hoogste klassen van het amateurvoet bal. In het eerste jaar stonden er 45 gepland, in de daaropvolgende jaren liep dat op naar zo'n 75 controles per seizoen. Clubs en spelers kregen een uitgebreid infor matiepakket over de procedure. Daan Esser, toen en nu nog steeds speler van Kloetinge, kan het zich herinneren. „Aan het begin van het seizoen kregen we van de club ellenlan ge lijsten met verboden middelen. Wel twee of drie A4'tjes. Ik keek er eigenlijk nooit op." De aandacht verslapte Kloetinge-breed en de laatste jaren heeft de hoofdklasser het onder werp buitenspel gezet. Bij Hoek was er drie jaar geleden een her nieuwde belangstelling voor het onderwerp, omdat de club promoveerde naar het nieuwe walhalla in het zaterdag voet bal: de topklasse. Giovanni Siereveld, nu aanvoerder van Hoek: „Van de club kregen we een lijst met verbo den medicijnen en we moesten ook aange ven of we zelf medicijnen gebruikten. Als we gecontroleerd zouden worden en het was niet goed, moesten we op staande voet weg bij de club. Dat is nog steeds zo." Voetbal staat bij de Dopingautoriteit in de boeken als één van de meest gecontroleerde sporten in Nederland. Volgens de jaarversla gen van de Dopingautoriteit is er in het voet bal 249 keer gecontroleerd in het jaar 2010 en 242 keer in 2011. De cijfers over 2012 zijn nog niet bekendgemaakt, maar volgens Herman Ram, directeur van de Dopingautoriteit, is het aantal controles in het voetbal stabiel. De meeste controles vinden plaats in het profvoetbal, laat Herman Ram weten. „De splitsing in amateurs en profs is in het voet bal toevallig vrij eenvoudig te maken: er zijn per jaar honderd dopingcontroles 'binnen wedstrijdverband' gedaan bij de profs. Sinds 2009 doen we hiernaast bij de profs jaarlijks ook enkele tientallen controles 'buiten wed strijdverband'. En 'de rest' is dus voor de amateurs." Bij het schaarse aantal controles in Zeeland zijn naar verluidt geen positieve gevallen ge vonden. Honderd procent zeker is dat niet. In tegenstelling tot bij het profvoetbal wordt de naam van een positieve speler in het ama teurvoetbal immers niet publiek gemaakt. „Uit privacyoverwegingen", verklaart de KN VB. In de jaarverslagen van de Dopingautori teit zijn wel de aantallen terug te vinden. De laatste positieve gevallen uit het amateur voetbal dateren volgens de verslagen uit 2008. Van de vier gevallen hadden er drie be trekking op het gebruik van cannabis en één op (een poging tot) gebrekkige medewer king of manipulatie van een controle. Dat be vestigt een veel gehoorde conclusie dat het zeer de vraag is of positief geteste spelers doelbewust middelen hebben genomen om hun prestatie in het veld te verbeteren. De eerste amateurvoetballer die positief werd bevonden was eind 2003 Mario Mans veld van de Haagse hoofdklasser Tonegido. Hij weet de positieve test aan medicijnge bruik voor een allergie en werd uiteindelijk zes weken geschorst. Een handvol amateurs volgde in de jaren daarna. Vooral cannabis en efedrine (een stof die veroorzaakt wordt door het gebruik van recreatiedrugs) waren de boosdoeners. Het ontlokte Rens van Kleij, directeur van het Nederlands Centrum voor Dopingvraag- stukken (NeCeDo), in 2005 de uitspraak: „Haal de cannabisgebruikers ervan af en je houdt niet of nauwelijks een dopinggeval over." Diezelfde gedachte heeft Hoek-aan- voerder Giovanni Siereveld. „Van die produc ten ga je volgens mij niet beter voetballen. Aan cocaïne of GHB heb je misschien iets, omdat je dan minder snel moe wordt. Maar verder..." Ook bij de derde Zeeuwse hoofdklasser, Goes, is doping geen heet onderwerp. Voor zitter Henk Zwartelé, gewezen huisarts in 's-Heerenhoek, is be kend met de materie vanwege onder meer zijn wielerverleden als medisch begeleider van Jan Raas en rondearts bij tal van (Zeeuwse) koersen. „Voor midde len die je prestatie echt kunnen bevorderen heb je bij amateurvoet ballers niet de juiste be geleiding en die midde len zijn ook niet te beta len." Zwartelé sluit niet uit dat er voetballers zijn die iets uit de verboden snoeppot pakken. „Maar ik denk dat het gebruik minimaal is en ook het effect. Het belangrijkste effect is volgens mij een placebo-effect. Als je denkt dat het helpt, helpt het ook. Dat betekent ove rigens niet dat ik vind dat controles in het amateurvoetbal nutteloos zijn. Helemaal niet. Het heeft toch een afschrikwekkende functie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46