D 0 0^ Stichting DOOR verhuist nog voor de zomer naar een ver bouwde boerderij aan de Golsteinseweg bij Middelburg. Op vang en begeleiding van ex-gedetineerden en gedetineerden aan het eind van hun detentie moeten op deze rustige plek nóg beter worden. „Hier zijn veel minder verleidingen." 4 SPECTRUM 66 Als mensen zich niet aan de afspraken houden, moeten ze terug de gevangenis in ai Door Opvang en Ontmoeting Resocialisatie Rasoctataoran doc* naar staar om ia Jtton MM aftaan. maar mm «kaar MM (var)«x*daian, maar da tand radon Zo>9 «oor «kaar De boerderij van Stichting DOOR aan de Golsteinseweg bij Middelburg, gezien vanaf de N57. Gevangenen krijgen door Carla van de Merbel foto Ruben Oreel De nieuwe locatie van Stichting DOOR aan de Golsteinseweg springt vooral in het oog vanaf de N57, ter hoogte van de afslag Klarenbeek/Centrum. In het buitengebied staat een grote, nieuwe, met zwart hout ge- potdekselde schuur. Aan beide zijden steken ka- mershoge raampartijen uit het gebouw. Vanaf juli zijn dit de vensters op de wereld van de mensen die bij Stichting DOOR worden opgevangen. Ze zien dan vooral gras en bomen; niet echt een realistisch beeld van een maatschappij waar ze in terug moe ten, zou je zeggen. Maar die rust en ruimte is juist goed voor de doelgroep van DOOR, zegt Hans Goovers van de Raad van Toezicht. „Er zijn veel minder verleidingen hier. Voor veel ex-gedetineer den is dat beter. En we hebben hier straks alles bij elkaar, dat is ook een verbetering." DOOR huurt de boerderij van Woongoed. De oude schuur en het grote nieuwe gedeelte zijn ver-/ge- bouwd naar de wensen van DOOR. In het nieuwe deel komen achttien kamers voor bewoners, met elk een douche, wc en keukenblokje. „Nu zijn er veel verschillen in kamers. Straks heeft iedereen hetzelfde", zegt Wini Tanis-Goedegebure, coördina tor nazorg ex-gedetineerden bij DOOR. Ook zij ziet veel voordelen van de plattelandsomgeving. „De problematiek van onze cliënten wordt steeds com plexer; er is steeds meer psychische- en verslavings problematiek. Dan is zo'n rustige omgeving beter." Die rustige omgeving zal volgens Wini niet ver stoord worden door de komst van achttien (ex-)ge- detineerden naar de Golsteinseweg. „Ze veroorza ken net zoveel burengerucht als ieder ander. Dat zien we nu ook bij de twee locaties in Middelburg en Vlissingen." Daarbij ligt de boerderij afgelegen en zijn er maar een paar buren op afstand. Toch wer den vijfjaar geleden vier bezwaren ingediend tegen de komst van de opvang voor ex-gedetineerden. De ze werden door de gemeente afgewezen. De (ex-)gedetineerden krijgen een intensieve bege leiding en staan onder streng toezicht, zegt Wini. „We vangen veel mensen op die aan het eind van hun detentie zijn. Zij vallen dus nog onder justitie. Met justitie worden strenge afspraken gemaakt. Als mensen zich daar niet aan houden, moeten ze terug de gevangenis in." De opvang gebeurt in verschillende fasen en is af hankelijk van hoeveel straf de gedetineerde even tueel nog moet uitzitten. In de eerste fase is er 24 uur per dag toezicht. Dat is ook op de boerderij het geval. Er is altijd begeleiding of een nachtwaker aan wezig. Ook komen er camera's te hangen. De cliën- Wini Tanis-Goedegebure, Stichting DOOR ten mogen in de eerste fase vier uur per dag zonder toezicht naar buiten. Langzaamaan wordt dat uitge breid. Regel blijft dat iedereen tussen 23.00 en 06.00 uur binnen moet zijn. Drugs en alcohol zijn verboden. Begeleiders kunnen een urinecontrole houden. Wie zich niet aan de regels houdt, krijgt een gele kaart. Bij twee gele kaarten volgt er een ste vig gesprek, wordt het beleid aangescherpt en is de kans groot dat de cliënt terug moet naar de gevange nis. Bewoners van DOOR krijgen in fase twee en drie steeds meer vrijheden. In de derde en laatste fa se wonen cliënten vaak zelfstandig, met begelei ding van DOOR. DOOR begeleidt de (ex-)gedetineerden zowel prak tisch (wonen, werk) als sociaal (zingeving, relaties, sociaal netwerk, zorg bij psychische- of verslavings problemen). Ook is er hulp bij het inventariseren en zo mogelijk aflossen van schulden. DOOR be heert de uitkeringen van de (ex-)gedetineerden die bij de stichting wonen. De stichting int hiervan een bedrag voor huisvesting. De cliënten krijgen daar voor een ingerichte kamer, met water en elektrici teit. Twee keer per week krijgen ze van hun eigen geld 20 of 30 euro leefgeld. Daarvan moeten ze zelf voor hun maaltijden zorgen. Ze doen ook hun ei gen was. Als ze meer geld van hun rekening willen, moeten ze daar om vragen. DOOR zorgt ervoor dat met het geld dat overblijft schulden worden be taald. Wini: „Pas als ze uit de min zijn, kunnen ze gaan sparen." Hans Goovers en Wini Tanis-Goedegebure zien dat de aanpak van DOOR werkt. „Vooral bij mensen die gemotiveerd zijn. Hoe gemotiveerder, hoe beter. En mensen die een langer traject aangaan, hebben 70 procent minder kans op terugval." Toch zijn er ook (ex-)gedetineerden bij wie het niet lukt, zegt Wini. „Daarbij zie je al snel dat het om allerlei redenen niet gaat lukken. Het is een zware doelgroep met complexe problemen. Maar samen iets proberen is beter dan niets doen. Ik probeer altijd de mens ach ter het probleem te zien. Al lukt het deze keer niet, dan heeft iemand toch geproefd van hoe het anders kan. Dat motiveert."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44