Waarom pleegde Dolmatov zelfmoord? 'Akkoord gaat te weinig over investeringen en scholing, terwijl crisis daar juist baat bij heeft' IN HET NIEUWS 3 10 KILO AFVALLEN PER MAAND!? DOLMATOV-RAPPORT Zeeuws Veilinghuis Gevraagd INDISCHE SCHILDERIJEN ZATERDAG 13 APRIL 2013 DEN HAAG - Waarom pleegde de Russische politieke vluchteling Aleksandr Dolmatov in januari zelf moord in een uitzetcentrum in Rot terdam? Die vraag blijft onbeant woord in het rapport van de Inspec tie Veiligheid en Justitie over de dood van de Rus. De inspectie stelde gisteren dat Nederland tekortschoot in de zorg voor de suïcidale vluchte ling. Daarnaast had de Rus niet in een cel in een uitzetcentrum mo gen zitten. De inspectie stelt ook dat 'de vraag of zorgvuldiger han delen tot een andere afloop had geleid, niet te beantwoorden is'. Dolmatov had al enkele zelf moordpogingen gedaan. De vraag die de inspectie niet be antwoordt, is waarom de Rus suï cidaal was. Zijn omgeving merkte dat hij in november 'veranderde'. Nadat duidelijk werd dat Neder land hem geen asief wilde verle nen, werd hij afstandelijker en wilde hij niet meer praten over zijn werk in een raketfabriek in Rusland. Zijn advocaat vermoedt dat Dolmatov tijdens zijn verblijf in Nederland is benaderd door de Russische geheime dienst. De Rus vluchtte afgelopen zomer naar Nederland vanwege zijn be trokkenheid bij de grote anti-Poe- tin demonstraties in 2012. Uit het rapport blijkt dat Dolmatov in het asielzoekerscentrum aan de bel trok toen hij vermoedde dat onbe kenden zijn documenten fotogra feerden. Ook vertelde hij de avond voor zijn dood aan zijn be wakers dat hij bang was om naar Rusland terug te keren. De zelfmoordneigingen van de Rus zijn meerdere keren niet goed ingeschat en bewakers had den hem 's nachts niet zonder toe zicht mogen laten. De inspectie spreekt van falen van mensen en systemen. Tegen twee verpleeg kundigen van het uitzetcentrum wordt een tuchtrechtprocedure aangespannen. WD en PvdA willen zo snel moge lijk een debat over de zaak. De bevindingen van de inspectie zijn 'buitengewoon ernstig', zei staatssecretaris Fred Teeven (Vei ligheid en Justitie) gisteren. Vluchtelingenwerk noemt het 'ronduit schokkend dat er in één zaak zoveel fouten gemaakt zijn'. Advocaat Marq Wijngaarden van van Dolmatov is ook geschrokken: „Het is choquerend omdat het nog veel erger is dan gedacht. En het gaat niet de eerste keer mis." Eazy Shape is momenteel het nummer 1 dieet product in Nederland. Al duizenden Nederlanders vallen eindelijk snel, blijvend en gezond af! ACTIE: Bestel vóór 23 april telefonisch of op onze website met de actiecode en krijg een maandpakket voor €59,95 in plaats van €79,95! INHOUD MAANDPAKKET: 4 heerlijke smaken Gratis coaching Shaker cadeau! Dieet handboekje Gebruikerservaring Vera van der Ende: Dankzij Eazy Shape ben ik in 3 maanden tijd maar liefst 28 kilo afgevallen. ACTIECODE: ESD39821 Tel: 088 777 2000 Website: eazyshape.nl door Jelte Posthumus DEN HAAG - Met de analyse in het sociaal akkoord hoe Nederland uit de crisis moet komen, is niets mis, zegt hoogleraar arbeidsmarkt Ton Wilthagen (Tilburg University). „Maar de maatregelen doen die analyse vervolgens totaal geen recht." Volgens hem hebben de werkge vers zich te veel laten meeslepen in het bezweren van de onrust binnen de FNV. Het beperkt ver korten van de WW-duur en de af gezwakte maatregelen om het ont slagrecht te versoepelen, waar door jongeren en langdurig werk lozen gemakkelijker aan het werk zouden komen, gaan hem niet ver genoeg. Dat betoogt ook hoogleraar econo mie Pieter Gautier (Vrije Universi teit Amsterdam), die samen met onder anderen Bas ter Weel van het Centraal Planbureau recent nog voor soepeler ontslagmoge lijkheden pleitte. Ook wordt vol gens hem de tweedeling op de ar beidsmarkt, tussen vaste en flexi bele krachten, niet opgelost. „Vooral het aanbieden van flexibe le contracten wordt nu ontmoe digd, terwijl juist de vaste contrac ten wat flexibeler moeten worden door de ontslagmogelijkheden verder te verruimen." Gautier zet ook vraagtekens bij de vergoeding waarmee mensen die hun baan verliezen, zich kunnen laten omscholen of een outplace- ment-traject moeten beginnen. „Van zulke maatregelen is nooit aangetoond dat die op de lange termijn echt werken." Volgens Wilthagen is het maar de vraag of die vergoedingen ge bruikt worden voor het opdoen van kennis waar bedrijven behoef te aan hebben. Vooral Gautier ziet wel wat licht punten in het akkoord, bijvoor beeld als het gaat om het versim pelen van ontslagprocedures. „Nu levert ontslag nog te vaak ellenlan ge rechtszaken op." Wilthagen is blij dat de quota voor bedrijven voor het in dienst nemen van arbeidsgehandicap ten, verdwijnen. Hij mist echter een goed verhaal over hoe 100.000 arbeidsgehandicapten dan wél werk moeten vinden. „Het akkoord gaat veel te weinig over investeringen en scholing, terwijl de crisis daar juist baat bij heeft. De patiënt krijgt rust, maar hij wordt niet genezen. Buiten landse bladen schrijven niet voor. niets dat Nederland gewoon be zuinigingen voor zich uitschuift." Premier Mark Rutte (I) en minister Lodewijk Asscher van Sociale Zaken tijdens de presentatie van het sociaal akkoord, gesloten met werkgevers en vak bonden. foto Martijn Beekman/ANP De nieuwe generatie Eazy Shape proteine shakes zijn een revolutie op het gebied van dieet producten. Eazy Shape ondersteunt u bij het snel en blijvend bereiken van uw streefgewicht. Ook gaat het de veroudering van de huid, spieren en botten tegen! 11 lüjflii Voor aanstaande Indische veiling Mayeur de Merprès, Bonnet, Lee Man Fong, Sonnega, Hofker, AfFandi, Hendra Gunawan, Israels, Dooyewaard Locatelli, Meier, Spies, Ohl, Snel, Imandt, Adolfs, Ouborg,etc. - www.zeeuvvsve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3