Officiële verbintenis heeft wei degelijk zin STELLING Contracten staan vol met holle frasen Op het spoor van de verloren Cup SPORT 37 Contracten zijn niet meer heilig in het voetbal. Wie er onderuit wil, krijgt dat simpel gedaan. DE STELLING UW MENING ZATERDAG 13 APRIL 2013 DORTMUND - Terwijl de spelers van Malaga (links) en Borussia Dortmund woensdag avond het publiek begroeten, laat de harde kern van de Duitse club een prachtige 3D-banner zien. De tekst eronder luidt: Op het spoor van de verloren Cup. Die met de Grote Oren van de Champions League dus, die Borussia zestien jaar geleden voor het laatst won. De Duitsers zijn na het duel van woensdag nog steeds in de race om die be ker weer eens te winnen. Mede dankzij de Schotse scheidsrechter Craig Thomson, die niet zag dat Borussia-verdediger Felipe Santa- na in blessuretijd buitenspel stond toen hij er 3-2 van maakte. Daardoor plaatste Borussia zich voor de halve finale, waarin nu Real Ma drid wacht. Levert dat een nieuwe, prachtige banner op? foto Bernd Thissen/EPA Trainers en voetballers op ama- teurniveau. willen graag deel uitmaken van de grotemen senwereld. Modale spelers of oefen- meesters van pakweg een derdeklas sertoch maar eventjes het zevende niveau in Nederland, zetten tegen woordig ook hun handtekening on der een zwaarwichtig contract. Wat die krabbels waard zijn, hebben we deze week weer kunnen zien. Toch heeft een officiële verbintenis zin. Al was het maar omdat daarin voluit de intenties van de partijen die met elkaar in zee gaan worden vastgelegd. Van clubs, spelers en trai ners mag worden verwacht dat ze die beloftes nakomen. Er dient op contractueel vlak echter een inhaal slag te worden gemaakt. Zonder dat er sancties op volgen kunnen spelers en trainers nu op elk moment de deur achter zich dichttrekken. Het zelfde geldt voor clubs, maar in de re gel zijn zij vaker de dupe van de wis pelturigheid, de hebzucht of het op portunisme van spelers of trainers dan dat ze er gemak van hebben. Een echt zakelijke benadering kan wonderen doen. Heb je met het sei zoenseinde in zicht opeens motivatie problemen en loop je er de kantjes vanaf? Betaal je vergoeding van het voorbije seizoen dan maar netjes te rug. Geef je er halverwege de brui aan omdat de ambities van je club opeens niet meer stroken met die van jezelf? Koop jezelf dan maar vrij. Zo niet, dan kan die persoon niet elders aan de slag. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Clubs behoren ook de dans niet te ontspringen. Volgt er een verwijtbaar ontslag van een trainer? De volle mep betalen. Een strikte naleving van harde re gels, desnoods afdwongen vanuit de KNVB, biedt veel voordelen. Zoge noemde mismatchen worden tot een minimum beperkt. En contracten worden echt nageleefd omdat niet al leen op papier wederzijdse verwach tingen worden uitgesproken, maar ook dat ze in de praktijk zullen wor den uitgevoerd. Succes staat niet bij voorbaat vast, maar het gaat dan wel zoals het hoort. Respectvol en metfatsoen. René van Stee 'VA.DE v Contracten met trainers in het amateurvoetbal hebben geen enkele zin. Reageer op pzc.nl/sport Het is een goede zaak als Vitesse kampioen wordt. EENS ONEENS 66% Het Zeeuwse amateurvoetbal krijgt steeds meer nare trek jes. Als het niet om de ver wende clubhoppers gaat, halen de trainers met vreemde schijnbewegin gen wel het nieuws. Afgelopen week leverden Evert Wisse (Arnemuiden) en Ruud Pen- nings (Zeelandia Middelburg) zo maar hun contract in. Zonder duide lijke opgaaf van reden lieten ze de spelersgroep in verwarring en ver wondering achter. Bij zondag-derdeklasser Zeelandia Middelburg werd er een vaag persbe richt naar buiten gebracht en daar wilde zowel het bestuur als Pennings het bij laten. Uit respect voor elkaar, werd erbij gezegd. Respect! Een woord dat de laatste tijd te pas en te onpas wordt ge bruikt. Wat kopen we voor respect als een contract, dat ooit met het vol le verstand is getekend, na korte tijd al niet meer wordt gerespecteerd. Pennings en Zeelandia Middelburg werden in juli 2012 in de echt verbon den en beloofden elkaar in elk geval trouw tot en met het seizoen 2014-2015. De afspraken en de doel stellingen waren helder. Met een fer me handdruk werd de verbintenis be krachtigd. Na nog geen volledig seizoen blijkt het contract echter toch niet zo deug delijk als werd verondersteld. Anders zou de leiding van Zeelandia Middel burg de trainer wel aan zijn contract houden. Nee, het heeft er veel van weg dat de afspraken destijds in de hoofden van de betrokkenen wel zijn gemaakt, maar nooit helder-op pa pier zijn gekomen. Holle frasen. En dus is amper een jaar later niemand meer gehouden aan wat voor afspra ken dan ook. Dat zoiets gebeurt in een seizoen dat Zeelandia Middel burg de titel voor het grijpen heeft, maakt het extra wrang. Laat het gepruts met die contracten daarom voortaan maar achterwege. Dan hoeft later niemand zich ook te verantwoorden. Niemand hoeft het dan te hebben over het ontbreken van de 'chemie' of een verschil in 'am bitieniveau'. Kretologie van het erg ste soort. Jan Dage vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35