Ook Evides ziet risico's bij schaliegaswinning Roep om aanstelling Zeeuwse zorgautoriteit Jan Stins ZEELAND 21 v\ Ziekenhuizen Samenwerking PZC en Omroep Zeeland bepleit commentaar VRIJMETSELAARS IN ZEELAND Voorlichtingsbijeenkomsten voor belangstellenden ZATERDAG 13 APRIL 2013 hoe in het leven staan, verantwoordelijk zijn voor jezelf, zorg om de wereld om je heen: helemaal van deze tijd A Wie zijn ze? Wat willen ze? Wat doen ze? Maak kennis met de vrijmetselarij. Loop eens vrijblijvend naar binnen bij een van de volgende Zeeuwse Loges: Loge 'De Opgaande Ster', Beestenmarkt 5, Goes Dinsdag 16 April om 20.00 uur. Leken Comparitie, Bouwstuk (inleiding) Cuba *Loge 'La Compagnie Durable', Stationsstraat 16, Middelburg Zaterdag 20 april van 11.00 -16.00 uur 'Loge'L'Astre de l'Orient, Palingstraat 64, Vlissingen Zaterdag 20 april van 11.00 -16.00 uur U bent van harte welkom! door Frank Balkenende MIDDELBURG - Waterbedrijf Evides deelt de zorg van collega-waterbe drijf Vitens dat winning van schalie- gas kan zorgen voor onherstelbare verontreiniging van het grondwa ter. Evides levert drinkwater aan Zeeuwse huishoudens. De Tweede Kamer debatteert woensdag over schaliegaswin ning. Schalie is gewoon aardgas dat diep in de bodem opgesloten zit in zeer dicht gesteente (scha lie). Het kan worden gewonnen door water, zand en chemicaliën onder hoge druk in diepe aardla gen te spuiten. Vitens publiceer de gisteren een tiental risico's van schaliegaswinning. Chemicaliën die gebroken grondlagen sijpelen, kunnen grondwater verontreini gen. Daardoor kunnen mensen lang zonder water komen te zit ten. Net als Vitens vindt ook Evi des dat er niet naar schaliegas moet worden geboord voordat de risico's in kaart zijn gebracht, zegt Evides-woordvoerder Rianne de Voogt. In Zeeland zijn geen proef boringen voorzien, wel in Noord-Brabant (Boxtel en Haaren). Die liggen zover van de bronnen in de Brabantse Wal dat het drinkwater geen risico loopt. uurwerkmaker/ instrumentmaker w)or al uw uurwerk resti^tat^ lid3^e^auratoren wensen die kunnen damplein 7, middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl De slepende discus sie over de zieken huiszorg op Walche ren lijkt een extra dimensie te krijgen. Noodkre ten van de bevolking en van de Walcherse bestuurders vinden een aandachtig gehoor bij de Zeeuws-Vlaamse organisatie ZorgSaam. Alle opties zijn nog open, maar de belangstelling van ZorgSaam opent wel het perspectief dat de grootste ag glomeratie van Zeeland niet langer helemaal afhankelijk is van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Dat zou een goede zaak zijn voor de Walcherse zorgconsumenten. Het is niet de bedoeling dat ZorgSaam en het ADRZ elkaar de tent uit vechten. De energie die dat kost, kunnen ze beter in zorg steken. Maar het kan geen kwaad als het ADRZ wat meer druk voelt, al helemaal niet van een mededinger die een goede reputatie heeft, die een veel groter deel van de zorgketen bestrijkt en die net iets beter lijkt te passen bij de Zeeuwse schaal. MIDDELBURG - De PZC en Omroep Zeeland moeten met elkaar gaan praten over samenwerking. Ze kun nen elkaar versterken. Dat is beter dan dat de regionale omroep van uit Hilversum aangestuurd wordt. Han Polman, Commissaris van de Koningin in Zeeland deed die op roep op een bijeenkomst van het Walchers Contact gisteren in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Dat is een netwerkbijeenkomst voor ondernemers en bestuurders. Polman ziet in een samenwerking tussen de PZC en Omroep Zee land een uitdaging om te vernieu wen. Eendracht maakt macht, was een slogan die hij enkele ma len herhaalde. Arendo Joustra, hoofdredacteur van weekblad Elsevier vond dat de inwoners van Zeeland zich massaal op de PZC zouden moe ten abonneren. Dat de krant zo veel samenlezers heeft vond hij onbestaanbaar. Dat scheelt de krant zoveel inkomsten, dat zou geen enkel bedrijf willen, rekende hij voor. Zonder de PZC heeft Zee land geen spiegel om in te kijken, aldus loustra. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Zeeland moet een zorgautoriteit krijgen. Daarvoor pleit de PvdA. Gedeputeerde George van Heukelom (SGP, zorg) steunt het plan. Deze onafhankelijke 'regisseur' zou ervoor moeten zorgen dat Zeeuwse zorginstellingen beter gaan samenwerken. „De zorgauto riteit moet knelpunten oplossen, zorgen dat voorzieningen goed op elkaar aansluiten en bekijken op welke manier de zorg in Zeeland het slimst georganiseerd kan wor den", zegt Peter de Doelder, PvdA-gemeenteraadslid en huis arts in Middelburg. „Ziekenhuisor ganisaties trekken zich maar wei nig aan van wat er in de maat schappij gebeurt. Het ADRZ geeft gemeenschapsgeld uit en wij moe ten maar afwachten wat er gaat gebeuren. Op dit moment wordt er niet gezocht naar een samen hangend plan voor Zeeland." Actie is hard nodig, vindt ook PvdA-statenlid Eric Hageman. „Tien jaar geleden zijn er plannen gemaakt voor samenwerking van zorginstellingen beneden en bo ven de Westerschelde. Nu ligt er een half plan. Er móet iets gebeu ren. Een zorgautoriteit kan afspra ken forceren." Als het aan Van Heukelom ligt, komt er nog dit jaar een zorgauto riteit. „Het moet net als de onder- wijsautoriteit iemand zijn met be voegdheden, die budgetten kan af dwingen. Daar hebben de Zeeuw se burgers recht op." Wie de zorgautoriteit moet wor den, is nog niet duidelijk. Hage man: „In elk geval iemand met tentakels in Den Haag, een bin dende figuur en iemand die geac cepteerd wordt door alle par tijen." Zolang niet bekend is wie het wordt en wat die man of vrouw moet doen, vraagt het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis zich af wat de meerwaarde van een zorgauto riteit is. Woordvoerder Dick Bos- scher van het ADRZ: „Onze eer ste reactie is dat er een extra laag tussen komt. De vraag is of we daar wel op zitten te wachten." ZorgSaam wil helpen de ziekenhuiszorg op Walcheren te behouden, dus het kan zijn dat het logo van ZorgSaam de Westerschelde oversteekt. foto Ruben Oreel fotomontage Lars Boogaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19