Scherpgeprijsde Last Minutes 50,-p extra Kassakorting V Arke 44 Voor mij gaat 'Schroder* over de vraag wie je -bent De vraag naar identiteit 12 BOEKEN op zonvakanties! (3 Per pers. Het dagboek van Eefje Jonker mooi egodocument „Literatuur is bij uitstek geschikt om ambivalen tie een kans te geven", vindt Amity Caige, au teur van 'Schroder'. Vlieg met ArkeFly en kies uw comfort: Economy, Comfort en Premium Comfort. Alleen bij Arke! 'Stilte is kern Schroders leven' door Theo Hakkert Hij is 5 jaar oud wanneer zijn va der erin slaagt hem de DDR uit te smokkelen en mee te nemen naar Boston om daar een nieuw leven te begin nen. Erik Schroders moeder blijft in Oost-Berlijn achter. Dit nonchalant gedropte detail is kenmerkend voor de sublieme ro man Schroder van Amity Gaige. Het gesmokkelde kind Erik Schro der zal jaren later vaders voor beeld volgen. Ook hij begint een nieuw leven en ontvoert zijn kind, dochter Meadow. De Amerikaanse auteur Amity Gaige is in het zwart gekleed. De haren opgestoken. Grote, dunne oorringen. Gaige (39) is voor een paar dagen in Londen neergestre ken. Want niet alleen in ons land, ook in Engeland is Schroder jube lend ontvangen. Waar iedereen bij Schroder de na druk legt op de ontvoering van Meadow, noemt Amity Gaige haar roman eerst en vooral 'een immigrantenverhaal'. Aan haar eigen leven zit ook een vluchtelingenverhaal. Haar moe der is een Litouwse. Ze vluchtte in 1944 toen Stalin de Baltische staten innam. Via kampen in Duitsland en Denemarken kwam ze, met granaatsplinters in haar hoofdhuid, in Amerika aan. Gaige: „De andere kinderen in het kamp bekeken haar met argus ogen, 11 jaar was ze. Ze begrepen niet dat ze er amper in was ge slaagd een oorlog te overleven. Dat maakte haar alleen maar ster Amity Gaige vindt haar roman 'Schroder' vooral een immigrantenverhaal. foto Anita Ribake ker. Ze zou slagen. Ze ging naar de universiteit en werd psycholo ge" Missie geslaagd, zou je zeggen. Amity Gaige knikt. „Maar ze was afgesneden van haar wortels. Daar sprak ze niet over. Maar ik weet dat ze zich ner gens thuisvoelde. In Litouwen niet meer, maar in de Verenigde Staten ook niet. Dan kom je al snel aan bij de vraag wie je bent. De vraag naar identiteit. Voor mij gaat Schroder daarover." Erik Schroder begaat als tiener een fout. Zo'n Duitse achternaam is niet echt handig. Als hij zich op geeft voor een zomerkamp, be sluit hij een echt Amerikaanse naam aan te nemen: Erik Kenne dy. Dit om te voorkomen dat hij met zijn naam wordt gepest. Niemand die ervan opkijkt. Dus laat hij het zo. Hij bedenkt een verleden en fantaseert zijn jeugd herinneringen bij elkaar. Hij huwt zonder zijn vrouw over zijn ware achtergrond te vertellen. Dan loopt het huwelijk spaak. Hij kan zijn recht niet halen. Om de voogdij of bezoekrecht van doch ter Meadow te krijgen, zal hij zijn leugens moeten opbiechten. In wanhoop besluit hij Meadow te ontvoeren. Hij doet dat niet uit slechtheid, maar uit liefde. De uit zonderlijke klasse van de roman schuilt in het vermogen van Ami ty Gaige om de lezer sympathie te doen voelen voor de vader. „Dit kan literatuur ons bieden: omgaan met tegenstrijdigheden. Dat kan in boeken. Onze gevoe lens voor Schroder zijn ambiva lent. Literatuur is bij uitstek ge schikt om ambivalentie een kans te geven", vindt Gaige. Schroder is geschreven als een ver weerschrift van Erik Kennedy, vanuit de gevangenis. Nadat hij op de vlucht met Meadow is gear resteerd, krijgt hij van zijn advo caat het advies alles op papier te zetten. Hij richt zich direct tot zijn ex-vrouw Laura. „Dit is mijn derde boek, het eer ste in de ik-vorm. Het eerste ge schréven vanuit het perspectief van een man. Ik vond het makke lijker te schrijven vanuit het per spectief van het andere geslacht. Als ik over een vrouw schrijf, is het gevaar te groot dat ik van haar mezelf ga maken. Ik wil geen auto biografische fictie schrijven. Al is elk boek in die zin autobiogra fisch dat het moet gaan over on derwerpen waarvoor de auteur een diepe belangstelling heeft. Bo vendien, toen ik zijn stem hoor de, wist ik meteen dat hij het te gen zijn ex had. Het is eigenlijk een onbeantwoorde liefdesbrief." De lezer krijgt het hele verhaal, van het tienerleugentje tot de af loop van de ontvoering, alleen te lezen in zijn versie. En dat met zo'n onbetrouwbare man als Erik Kennedy/Schroder. „Dat is zo, maar bedenk wel dat hij met de brief hoopt zijn ex te overtuigen. Hij spaart zichzelf niet, in de hoop dat ze hem ver geeft. We moeten de andere kant van het verhaal, dat van zijn vrouw, er zelf bij bedenken of uit afleiden. Daar nodig ik de lezer toe uit." Dat doet ze op superieure wijze. Strooiend met kleine, rake obser vaties, laat ze Schroder aanmodde ren. Niet alleen zijn naam is een leugen, ook zijn wetenschappelij ke aspiraties. Hij heeft een fascina tie voor stilte en hoopt een ency clopedie te schrijven over beteke nisvolle stiltes. Dit onder de term 'silentiologie', een door Amity Gaige bedachte discipline. „Erik bestudeert iets wat ongedo cumenteerd is. Ik zou graag zijn encyclopedie van stiltes maken. Hij, als autodidact, wil iets begrij pen wat onbegrijpelijk is. Het zegt veel over zijn achtergrond. Stilte is de kern van zijn leven." De theorie over silentiologie heeft Amity Gaige ondergebracht in voetnoten. Heeft ze zelf sympathie voor Schroder? „In zijn hart is hij geen slechte man. Als hij zichzelf was gebleven, had hij wel een kans ge maakt. Hij wil een goede vader zijn. In mijn jeugd waren man nen veel minder in de opvoeding geïnteresseerd dan nu. Dat ze wil len investeren in hun kinderen is belangrijk. Maar zijn grote fout is dat hij liegt over zijn verleden." Hier komt de romanschrijver bo vendrijven. „Het is al een complexe situatie, hoe kan ik die nog complexer ma ken. Hij moest zo wanhopig wor den dat hij Meadow zou ontvoe ren. Ik leg uit hoe hij zo ver komt. Ik kon het me van hem voorstel len. Maar dat zeg ik ook vanuit de luxe positie van een schrijver met een stabiel leven. Omdat ik veilig ben, kan ik mijn geest laten afdwa len naar gevaarlijke plekken." Amity Gaige - Schroder. Vert. Mieke Trouw en Wim Scherpenisse. Agathon, 19,99 euro. Amity Gaige Gambia Htl. Lemon Creek*** Klantbeoordeling 8,5 Florida - Orlando Htl. Ramada Plaza Resort***' Nieuw bij Arke Met vertrek in april t/m oktober !IU Merengue* Klantbeoordeling: 8,4 9 dagen, All Inclusive J. vlucht Economy Class, luchthavenbelasting en brandstoftoesiagen. voorwaarden verwijzen wij u ~w n drukfouten voorbehouden. Soms duikt er in een nalaten schap een bijzonder egodo cument op. 'Het dagboek van Eefje Jonker' is zo'n pareltje. „Het is zo openhartig, ontroerend en zo goed geschreven, dat het er om smeekte gepubliceerd te wor den", aldus schrijver Robert An ker in zijn nawoord bij het dag boek van zijn tante. Tot voor kort was hij niet op de hoogte van haar bestaan. Het is inderdaad een fascinerend dagboek. Niet al leen omdat zijn tante zo'n getalen teerde vrouw was, ook vanwege haar bijzondere levensverhaal. An ker kreeg in 2010 de dagboekca hiers van zijn onbekende, maar 'ontzettend leuke' tante vanuit Amerika toegestuurd. Het dagboek van Eefje Jonker, bezorgd door Robert Anker. Querido, 18,95 euro, e-book 14,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12