Het liefste gieng ik naè moe Trui Af CULTUUR 27 Zeeuwse galm gaat wereld over Debat over film The Act of Killing Jaaruitvoering Ons Genoegen De Britse zanger en songschrijver Ed Laurie treedt morgen met zijn band Straw Dog op in De Pit in Terneuzen. ZATERDAG 13 APRIL 2013 MIDDELBURG - De veelgeprezen akoestiek van de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg kan voor taan in elke opnamestudio wor den nagebootst. Het gespeciali seerde bedrijf Altiverb heeft, aan de hand van opnamen in de zaal, een softwarepakket ontwikkeld. Gebruikers kunnen op die manier de Zeeuwse galm zelf toevoegen aan muziekopnamen. De Zeeuw se Concertzaal is daarmee opgeno men in de rij beroemde zalen waarover deze galmsoftware be schikt. TERNEUZEN - In het kader van het FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen vertoont Film by the Sea zondag in bioscoop CineCity in Terneu- zen The Act of Killing. In deze aan grijpende film vertellen daders zelf over de genocide die in de ja ren zestig plaatsvond in Indone sië. De voorstelling begint om 16.00 uur. Na afloop vindt er een gesprek plaats georganiseerd door Film by the Sea samen met Am nesty International. Gesprekslei der is Barbara Oom.,;, dean van University College Roosevelt. VLISSINGEN - Koninklijke Harmo nie Ons Genoegen uit Vlissingen verzorgt vanavond haar jaaruitvoe ring in Sporthal Baskensburg in Vlissingen, die voor de gelegen heid wordt omgetoverd tot een sfeervolle concertzaal. Er zijn op tredens van Harmonieorkest Ons Genoegen, de Jeugd-Deltaband en de Deltaband. Het 16-jarige ta lent Nadine Strenk zal op klarinet solistisch optreden. De presenta tie is in handen van Bianca Mos- sinkhoff. Het concert begint om 19.30 uur. Ed Laurie en zijn band Straw Dog. Ingebeelde werkelijkheid eens voor dat...' - en daarmee ga ik dan verder. Alsof je een script schrijft en daar veel van jezelf in stopt." In de uitwerking moet alles sa men komen. Zo schreef hij de song Albert over Albert Camus en diens boek L'Étranger en begint hij met de eerste vijf tonen van het chanson Les Feuilles Mortes. Daaromheen weeft hij de melo dielijnen en woorden. Voor het in 2011 verschenen al bum Cathedral is het een briefje aan een muur van een kathedraal met de woorden 'Still no sign of All' dat inspireert om een eigen zoektocht in muziek en woorden te verbeelden. Het album is opge nomen in Noord-Italië, in een tot studio omgebouwd theaterzaaltje. „Via de achterdeur kwam je op het plein voor de kathedraal te recht. De ideeën en die titel be stonden al heel lang, maar in die omgeving waren we op de juiste plaats om alles op te nemen." Met een tokkelende gitaar, een fla menco of het ritme van de samba geeft hij op dat album de songs en hun karakters een richting. Steeds gevangen in een idee. Het vergt meerdere lyisterbeurten om die verschillende lagen ook te doorgronden. Dan nog blijft on duidelijk waar het echte ervarin gen zijn of fictie is. „Er zitten soms meer elementen van de rea liteit in een ingebeelde werkelijk heid dan in het echte leven", is zijn antwoord. Binnenkort verschijnt zijn album Trip the Wire. Voor het eerst opge nomen in een echte studio in Ox ford. ,„Niet vanwege de techniek, eerder vanwege de mensen met wie je in de studio werkt. Dan geldt de wet van wederzijds ver trouwen, elkaar de ruimte geven. Met de muzikanten met wie ik al lang samenwerk, is die klik er en dat werkt door in de muziek." Ed Laurie, morgen in De Pit in Terneu- zen. Voorprogramma: Equinox, The Peacekeeper. Aanvang: 19.30 uur. muziek achter me liet of vergat. Dus gaat er altijd wel iets daarvan mee. Maar je gaat verder en komt andere vrienden tegen. Ik heb de ideeën, de woorden, samen maak je de muziek." Ed Laurie lanceerde zijn eerste songs via internet. Ze vielen op en resulteerden in een album re lease in 2007 Meanwhile in The Park). Lowbudgetopnamen in keu kens en slaapkamers met een mys tieke, romantische sfeer. Niet di rect muziek die in de categorie cat chy of mainstream valt. Ook niet het simpele liefdeslied dat in één keer aankomt. Toch imponeert het door de suggestieve herken baarheid. „Het begint vaak met iets dat vragen oproept - 'Stel je door René de Dreu TERNEUZEN - De warme stem van Ed Laurie roept herinneringen op aan grote meesters zoals Leonard Cohen, JeffBuckley en Nick Dra ke. Hij is onmiskenbaar schat plichtig aan de cultpop uit de ja ren zeventig. De sfeer van Astral Weeks (Van Morrison) en het mu zikale experiment van Velvet Un derground neemt hij mee in zo wel zijn teksten als arrangemen ten. „Er is muziek waarmee je een vriendschap sluit. The Doors, Be ach Boys, Pink Floyd... het leken verschillende karakters bij wie ik me thuis voelde. Het zou niet goed zijn als ik ze in mijn eigen deur Engel Reinhoudt Ei jie gin iPad, opa?' zeit 'n. 'Neê', zei opa, 'toen a 'k zo oud was as joe ao 'k een au toped.' Die keek mie groate ogen naè z'n opa. 'Een autoped? Wat is dat dan?' 'Dat is een soort fiets zonder trappers.' 'Zonder trap pers?' De man leek ineêns vee ou- wer dan at 'n was.'Ja, een plankje mie wielen en een stuur d'r op en dan mie je voet afzette....' 'O, een skateboard'. 'Ja, mae mie een stuur. Mae noe ouwe me d'r over op, wan straks mö 'k nog uut gae legge wat a een touter is.' Discus sie geslote. Zestig jaer verschil zit 'r tussen een autoped en een iPad, zestig jaer tussen grotvaoder en klein- zeune, het is nauwelijks nog te overbruggen. De duumpjes van Orlando (van achter eêt'n Plat- schorre) bediene rapper de knop jes dan a opa ze draaie kan at 'n niks te doen eit. Deur de compu ters is de waereld echt veranderd. Vorige weke zate me mie negen man in uus. Tweê ao een laptop op d'r knie ën, tweê bedienden een iPhoneeên een iPad, eên most 'r zönoadig skype mie d'r vriend in Canada, de guus deeë een com puterspelletje en ik keek van ermoe naè Pa- rijs-Roubaix. Toen a ze wig goen- ge, zeie ze ok nog at het gezellig ewist was. Lank 'k een ekel ehad an van die ouwerwesse versites, mae noe kan ik 'r daenig naè ver- lange. Zö 'n gezellige verjaerdags- versite vanwege een kroanjaer. Het liefste gieng ik naè moe Trui en nom Geêrt. 'Een bitje vroeg d'r weze, wan dan ei j'nog wat an d'n aevend.' A je noe voe negene er gens komt, kieke ze of a je wig'es- tierd bin. Tegenwoordig mö je stae, mae toen wiere d'r nog stoe len ehaele van de zolder of bie de buren. De vrouwen za te rond d'n groate tafel, sommige mie d'r brei- sel en de mannen in de meêr gemakkelijke stoe len rond het kleine tae- feltje. De sigretten en sigaren stoenge klaer. 't Was Roxy en Miss Blanche en ok nog Stuijvesant (mie filter). Dat were eigenlijk damessigretten. Sigaren, mie moaie bandjes, were ok be kende merken: KVW, Elisabeth BasWillem II en Schimelpennin- ck. De kleine sigaartjes, Panter of Agio zate in een blikke doasje, de groate in een kistje of een doaze. Nae de koffie mie een sneetje cake, begon de lucht a behoorlijk blauw te zieën van de rook. Nae het twidde bakje zag je moe Trui a naebie nie mi zitte. Ik meêne a ze dan een spons mie arzien op de schouwe zett'n as luchtverfris ser. De gesprekken gienge over de landbouw, regen en droogte, trac tor en paerd, luchte en kwaeë grond, kunstmis, stalmis, polder in, polder uut op weg naè de meêr persoanlijke en sterke verha len. Twint wier d 'r voe de man nen een flesje bier of een ouwe je never in'eschonke en de vrouwen krege bowl, een affekaatje of een glasje zoete witte wien. Samos stoeng 'r op de flesse, die a over' ebleve was van een vorige verjaer- dag. 'Ko, vertel nog es van je grottevao- der.' En Ko gieng mae wat graag van start. Die ao een geheugen toet op de millimeter en verteld'n over z'n opa of at 'n het zelf mee emaèkt ao. En angezie Ko een en- netje in de tachtig was, zat je glie- ke alverwege de 19de eêuw. En at'n dan verhalen dee die a z'n grottevaoder an um verteld ao, dan kwam 'r nog es onderd jaer bie. Oral history noeme ze dat te genwoordig. Het were wè aoltied dezelfde verhalen, mae die genoot 'r zelf van of at 'n ze voe d'eêste keêr verteld'n. 't Leukste verhaal was at'n mie de geite naè d'n bok most bie Bram Pupe. 't Was zaèterdagmirreg en a laete at'n bie Bram arriveerd'n. D'n bok ao een drukken dag ehad. Zeven keêr aot'n z'n beste krachten a egeve. Bram zag 'r nie vee heil in en vroeg an d'n bok: 'Zou 't het nog gae Frits?' Even was het stille in 't kot en toen zei Frits overdu- delijk:'Mè-è-èkkelijk." Reacties: Werrilaan 21,4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Het stikje is nae te lezen op www.zeeuwsezanger.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 109