Rechters omzeilen van vrouw Zuid-Korea roept Pyongyang op tot onderhandelingen 39% BUITENLAND 9 O J van vm Luxe Van der Valk Hotel in Middelburg! cheap.nl /dagactie 10900-700 7004 TUrkije eist toegang media tot Döner-proces Servische moordenaar Bogdanovic overleden VRIJDAG 12 APRIL 2013 SEOUL ANKARA De Turkse president Gül eist dat Turkse media toegang krijgen tot het proces tegen de Duitse neona zi's. De NSU-leden moeten volgen de week terechtstaan voor tien 'Dönermoorden'. De meeste slachtoffers waren van Turkse komaf. Er is geen plaats voor Turk se media bij het proces. BELGRADO Ljubisa Bogdanovic (60), die dins dag in het Servische dorp Velika Ivance met een pistool dertien mensen doodschoot, is overleden. De man had zichzelf in het hoofd geschoten. Zijn echtgenote Javor- ka, die eveneens door hem werd neergeschoten, ligt nog zwaarge wond in het ziekenhuis. Zuid-Korea heeft Noord-Korea opgeroepen plaats te nemen aan de onderhandelingstafel. Vol gens de Zuid-Koreaanse minis ter van Vereniging, Ryoo Kihl Jae, wil zijn land met de noorder buur overleggen om de situatie op het bedrijventerrein Kaesong te normaliseren. Het terrein net over de grens in Noord-Korea is door de landen samen opge richt. Dinsdag kwamen op last van Pyongyang 53.000 Noord-Ko- reaanse arbeiders niet opdagen. Er zijn ruim 120 Zuid-Koreaanse firma's gevestigd op het terrein en die dreigen daardoor in pro blemen te komen. Zuid-Korea en de Verenigde Sta ten vrezen dat Noord-Korea op ieder moment een rakettest kan doen. Een ballistische raket met een geschat bereik van 3.000 ki lometer staat volgens beide lan den klaar voor lancering. Op sa- tellietbeelden hebben de Ameri kanen gezien dat raketten naar de oostkust zijn verplaatst. De verwachting is dat de Noord-Koreanen geen waarschu wing geven voor de lancering. In Zuid-Korea en Japan zijn de veiligheidsmaatregelen opge voerd. In de lapanse hoofdstad Tokio zijn uit voorzorg afweer systemen tegen de raketten ge plaatst. Als Noord-Korea daad werkelijk een rakettest doet, is dat zeker niet de eerste keer. De spanningen op het Koreaanse schiereiland zijn de afgelopen maanden gestegen. Het noorden deed in december een rakettest en in februari een kernproef. tegen Syrische tanks Khunaf (18), Dehmat (28), Amara (19) en Rukan (27), van links naar rechts, nemen even rust in een appartement in Aleppo voordat ze de strijd weer aangaan met het Syrische regeringsleger. De Koerden hebben in deze stad, waar zwaar wordt gevochten, partij gekozen voor de rebellen, foto Harald Doornbos Wat voelt ze als ze iemand het le ven uit jaagt? „Niets. Ik ken mijn vijand niet, mijn vijand kent mij niet." De reden dat er in deze wijk van Aleppo zo hard wordt gevochten is dat dit een nieuwe frontlinie is. Sheikh Meksud, in Noord-Alep- po, is traditioneel een wijk waar vooral Koerden wonen. Tot tien dagen geleden waren de Koerden, een kleine minderheid in Syrië, neutraal in het conflict tussen het Syrische regeringsleger en soenni tische opstandelingen van het Vrije Syrische Leger. Maar sinds een recent staakt-het- vuren is afgesloten tussen Turkije en PKK-leider Abdullah Öcalan, hebben de Koerden in Aleppo par tij gekozen voor de Syrische oppo sitie en tegen het leger. De wijk wordt dan ook sinds een paar dagen uit wraak zwaar ge bombardeerd door troepen van Assad. De meeste Koerdische bur gers zijn inmiddels gevlucht naar Koerdisch gebied ten noorden van Aleppo, rondom de stad Afrin. Om Sheikh Meksud, de Koerden- wijk, te bereiken moet je onge veer 500 meter rennen over een modderpaadje naast open velden waar sluipschutters heersen. Over al op straat hangen grote stukken doek - gordijnen of lakens - zodat Assad-sluipschutters je niet met een opmerken. Veelvuldig hoor je de krakende explosies. Een mortier slaat in, pal boven de geparkeerde auto waarmee we kort daarvoor het hoofdkwartier van de Koerden bereikten. De ex plosie blaast een ruit uit onze au to die vervolgens brokstukken van het geraakte appartement op vangt. 50 meter verderop zitten soenniti sche Arabieren van het Vrije Syri sche Leger molotovcocktails te maken die ze, naar eigen zeggen, naar de tanks van Assad gaan gooien. In deze wijk ben je je leven niet zeker. „Wij vechten voor onze Koerdische identiteit", zegt Deh mat, 28, ook een vrouw, die door alle andere Koerdische strijders wordt aangesproken met de titel 'officier'. Dehmat: „Arabische moeders vie ren feest als hun dochter gaat trouwen. Niet bij ons Koerden. Mijn moeder vierde feest toen ik strijdster werd en de wapens op nam voor Koerdistan." We treffen nog twee andere Koer dische YPG-strijdsters. De 18-jari- ge Khunaf staat bijna verlegen naast haar sluipschuttergeweer. En Amara, 19, kijkt trots uit haar groene ogen terwijl ze haar mi trailleur toont. Buiten slaan mor tieren angstaanjagend dichtbij in. „Maak je geen zorgen", grinnikt officier Dehmat, „ik vecht al twaalf jaar. En ook deze keer zal het goed komen." Volg onze verslaggever in Syrië op Twitter: @HaraldDoornbos RABAT - Conservatieve Marokkaan se rechters weten de rechten die vrouwen sinds 2004 in familiewet geving hebben gekregen te omzei len. In de nieuwe wetgeving werd af stand genomen van islamitische principes. Vrouwen kregen meer rechten wat betreft scheiding en polygamie. Ook is de minimum leeftijd voor het huwelijk van 15 naar 18 jaar gegaan. In de praktijk verlenen rechters echter vaak speciale ontheffing aan minderjarigen om te trou wen. Volgens gegevens van het ministerie van Justitie hebben rechters in 90 procent van de aan hen voorgelegde zaken deze dis pensatie verleend. Het ministerie baseert zich op cijfers uit 2010. Mensenrechtengroeperingen als Global Rights hebben ook kritiek op een artikel in het strafrecht waardoor de aanklacht van ver krachting komt te vervallen als beide partijen trouwen. Dit wetsartikel leidt er volgens mensenrechtenorganisatie toe dat verkrachte vrouwen worden ge dwongen te trouwen met de da der waardoor hij vrijuit gaat. Met financiële steun uit Nederland is een website ontwikkeld met een database van juridische uitspra ken. Advocaten die zich met vrou wenrechten bezig houden kun nen zien wat eerdere vonnissen waren en ze worden op de hoogte gesteld van internationale wetge ving rond vrouwenrechten. Ze kunnen dan effectiever hun zaak verdedigen, is de gedachte. Hoewel een transparanter juri disch systeem vrouwen helpt, is een cultuurverandering noodzake lijk. Volgens Global Rights zijn Marokkaanse vrouwen het slacht offer van discriminatie. De heer sende opvatting in het land is nog steeds dat vrouwen in huis moe ten blijven. Als een vrouw iets overkomt, is de gedachte vaak dat de man onschuldig is. 1/ 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis parkeren Gratis welkomstdrankje Beoordeeld met een 9.1 ZZ Van der Valk Hotel Middelburg korting van 146^50 per persoon, per arrangement (25 cpm) *Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9