Venezuela stemt over toekomst revolutie Chavez Rondreizen USA CANADA 66 Voor Koerdische zaak heb ik er totaal geen moeite mee iemand dood te schieten KRAS,NL 8 BUITENLAND OPSTAND USA CANADA BOEK ONLINE of bel 0900-9697 lSCRB reportage Koerdische vrouwen vechten voor het overleven van hun volk mee in de frontlinie. Argentinië niet bij uitvaart Thatcher door onze correspondent Jan-Albert Hootsen CARACAS - Vanuit het raampje van het vliegtuig zijn al ontelbare rode stipjes te onderscheiden op de we gen bij de luchthaven van Caracas. Het zijn de chavistas, aanhangers van wijlen Hugo Chavez. De Bolivariaanse revolutie van de vorige maand overleden president staat tijdens de verkiezingen van zondag op het spel. Op weg naar de stad zelf staat het verkeer muurvast, geblokkeerd door de zoveelste spontane chavi- sta-manifestatie op de openbare weg. Een lange omweg gaat dwars door de sloppenwijken aan de rand van de Venezolaanse hoofd stad. 'Maduro! Maduro! Maduro!', klinkt het van alle kanten. 'Chavez leeft! De strijd gaat door!' Interim-president Nicolas Madu ro, door Chavez zelf als troonop volger aangewezen, neemt het zondag op tegen de sociaaldemo craat Henrique Capriles. Dan wordt beslist over de Bolivariaan se revolutie, Chavez' droom om met miljarden oliedollars een so cialistische heilstaat en een allian tie van gestaalde linkse regimes in Latijns-Amerika te bouwen. De campagne eindigde gisteren na slechts tien dagen en was even grimmig als kort. Beide kandida ten gingen elkaar verbaal volop te lijf en bij verschillende campag- Nicolas Maduro en Henri que Capriles hebben hun korte maar grimmige campagne afgesloten Oppositie-aanhangers vre zen dat het leger een verlies van Chavez-aanhanger Maduro niet zal accepteren Met een geweer ne-activiteiten kwam het tot op stootjes tussen aanhangers van re gering en oppositie. Nicolas Maduro heeft alles gezet op de nagedachtenis aan Chavez, wiens naam hij sinds maart meer dan zevenduizend keer in het openbaar heeft genoemd. De boodschap is simpel: een stem op hem is een stem op wijlen Chavez en de Bolivariaanse revo lutie. Capriles, die afgelopen okto ber nog ruim van Chavez zelf ver loor, valt de Bolivariaanse revolu tie opnieuw frontaal aan. Weder om presenteert hij zich als het re delijk alternatief voor het chavis- me: geen einde aan de sociale pro gramma's, wel een einde aan de importheffingen, onteigeningen en gratis olie aan linkse bondge noten als Cuba en Nicaragua. Beide kandidaten propten hun korte campagne vol met massa evenementen. Maduro liet zich ge regeld verleiden tot opmerkelijke uitspraken. Zo beweerde hij vori ge week nog een onderhoud te hebben gehad met de 'geest van Chavez' in de vorm van een vogel tje, en zaterdag zei hij dat oppositiestemmers een 'eeuwen oude vloek' over zich afroepen. Capriles reageert met een veel agressiever campagne dan in okto ber. Zijn toon is ongemeen fel. 'Stop je te verschuilen achter Chavez!', daagde hij Maduro dage lijks uit. Tot vorige week leek Ma duro vooral dankzij de sympathie van de rouwende chavistas nog op een makkelijke overwinning af te stevenen; de meeste peilin- gen gaven hem meer dan 10 pro cent voorsprong op de oppositie. Met nog drie dagen te gaan begint Capriles echter in te lopen. Aan hangers van de oppositie vrezen dat Maduro een nederlaag niet zal accepteren en wijzen erop dat er vanuit het leger, een belangrijke steunpilaar van het regime, meer maals signalen zijn gekomen dat slechts een overwinning van Ma duro zal worden geaccepteerd. door onze correspondent Harald Doornbos ALEPPO - In de slaapkamer van wat ooit een normaal apparte ment moet zijn geweest, zit de 27-jarige Rukan, een Koerdische strijdster, op haar knieën achter het houten luik van een raam. Ze kijkt minutenlang bewegingsloos en aandachtig langs de loop van haar wapen, vinger aan de trek ker. Haar prooi is de bemanning van een Syrische tank. Met een dolk heeft Rukans colle ga net vier horizontale plankjes weggesneden uit het luik zodat ze perfect zicht heeft op tientallen appartementen, 500 meter verder op. Daar loeren - achter soortgelij ke luiken en ramen - soldaten van het Syrische leger met hun wapens. Als je snel door het spleetje een blik naar buiten werpt, zie je aan de overkant een metershoog plakkaat hangen met daarop het portret van de Syri sche president Bashar al-Assad. Welkom aan de frontlinie in Alep po's wijk Sheikh Meksud. En dit is niet zomaar een frontlinie, Rukan,' strijdster maar een plek waar emancipatie geschiedenis wordt geschreven. Hier in het hart van het Midden- Oosten - waar veel vrouwen ge sluierd thuiszitten en voor de kin deren zorgen - vechten duizen den Koerdische vrouwen. Aan de zijde van mannelijke strijders wa gen ze hun leven voor, wat zij be schouwen, de toekomst van het Koerdische volk in Syrië. Deze strijdsters behoren tot de YPG-groep, een Koerdische mili tie die nauw verbonden is met de Koerdische Arbeiderspartij, de PKK. Naast Rukan, die halflang zwart haar heeft, staat een tweeper soonsbed van een familielid dat op de vlucht is geslagen. Kleding ligt op de grond. Aan de achter kant van het huis is een groot gat gehakt in de muur zodat je via het huis van de buren naar ande re appartementen kunt sluipen. Terwijl Rukan de loop van haar kalasjnikov voorzichtig door de opening van het luik steekt, ver telt ze dat er op zo'n 400 meter af stand een tank van het Assad-regi- me in een veld staat. Ze gaat op die tank schieten. Sterker nog, ze probeert de bemanningsleden te raken die af en toe hun hoofd uit de tank steken. Plotseling klinkt er een luide ex plosie. Iemand vuurt een granaat afin de richting van het apparte ment, maar Rukan geeft geen krimp. Verroert zich niet. Ze blijft stoïcijns haar prooi bespieden. En net als je denkt dat ze te veel risi co neemt door te lang achter het luik te blijven staan, vuurt Rukan zelf. Eerst een schot, gevolgd door een tweede. En dan een ratelend salvo. Onmiddellijk draait ze zich om, rent de slaapkamer uit en geeft met haar hoofd een teken dat je haar moet volgen. „Je wilt niet dat die tank terugschiet", zegt ze een minuut later in een veiliger deel van het gebouw. „Mannen en vrouwen hebben de zelfde rechten en plichten bij ons", vertelt Rukan later. „Voor onze Koerdische zaak heb ik er dan ook totaal geen moeite mee om iemand dood te schieten." Laatste plaatsen mei juni! The Great Western Highlights 14 dagen o.b.v. 12 x logies Vertrek' 31 mei t/m 18 oktober combinatie met New York mogelijk! met o.a. San Francisco, Las Vegas, Bryce, Grand Canyon en Los Angeles incl. vlucht, verblijf, NL-spr. reisleiding, excursies en entrees Nationale Parken Zie www.kras.nl/36131 of 36328 USA Canada 14 dagen o.b.v. 12 x logies Vertrek: 26 april t/m 25 oktober unieke combi steden natuur! met o.a Washington, New York, Bos ton, Ottawa, Toronto en Niagara Falls incl. vlucht, verblijf, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36025 Eastern Canadian Highlights 16 dagen o.b.v. 14 x logies Vertrek: 28 juni 1/m 16 augustus alleen te boeken in juni, juli aug! met o.a. Toronto, Montréal, Algonquin, Québec, Ottawa en de Niagara Falls incl. vlucht, verblijf, NL-spr. reisleiding, excursies en entrees Nationale Parken Zie www.kras.nl/36273 Canada Rocky Mountains 15 dagen o.b.v. 13 x logies Vertrek: 28 mei t/m 10 september laatste plaatsen vertrek 28 mei! met o.a. Banff National Park, Jasper National Park, Victoria en Vancouver incl. vlucht, verblijf, NL-spr. reisleiding, excursies en entrees Nationale Parken si Zie www.kras.nl/36239 waarom zou je meer betalen /f^\) Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. LONDEN Groot-Brittannië stuurt de Ar gentijnse president Cristina Fernandez de Kirchner geen uitnodiging voor de uitvaart van oud-premier Margaret Thatcher, volgende week. Naar verluidt heeft de familie van Thatcher bezwaar tegen de aan wezigheid van Fernandez. Mo gelijk dat nog een andere afge vaardigde van Argentinië kan worden uitgenodigd. Thatcher (87) was premier in 1982, toen de landen in oorlog raakten over het bezit van de Falkland-eilanden, die in Ar gentinië de Malvinas heten. Fernandez stelt de soevereini teit van de eilanden de laatste tijd voortdurend ter discussie. Oud-premier en minister van staat Ruud Lubbers vertegen woordigt Nederland bij de uit vaart van Thatcher.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8