Leo van Vliet houdt van veranderingen Aké debuteert Europees AMSTEL GOLD RACE Blanco's onderuit bij verkenning 32 SPORT In Baskenland solliciteert Pieter Weening naar een hoofdrol in de komende klimklassiekers. door Patrick Delait MAASTRICHT - Leo van Vliet (57) is in zijn sas. Door de finish van de Amstel Gold Race te verplaatsen van de Cauberg naar het twee kilo meter verderop gelegen Berg en Terblijt heeft hij de Limburgse klas sieker, niet voor het eerst, in een nieuw jasje gestopt. „Ik houd van verandering. Als ik altijd hetzelfde moet doen, ben ik niet meer gemo tiveerd", zegt de man die in 1996 Herman Krott opvolgde als koersdi- recteur. Onder het bewind van Van Vliet veranderde de Amstel Gold Race meermaals van gedaante. De ex-prof zorgde ervoor dat de start van de klassieker verhuisde van Heerlen naar Maastricht. De ren tree van de Keutenberg in het par koers, het verdwijnen van de Bel gische lus met de beklimmingen van de Hallembaye en de Saint Pierre, de introductie van de Cau berg als finishplaats: in zijn zoek tocht naar perfectie schroomde koersdirecteur Van Vliet niet zijn stempel te drukken. Ook commercieel heeft hij van de Amstel Gold Race een topmerk gemaakt. De toertocht, die sinds 2002 daags voor de profkoers wordt verreden, bleek een schot in de roos. Ook dit jaar was het maximumaantal toegelaten deel nemers van 12.000 binnen de kort- VALKENBURG - De Nederlandse wielrenners Tom-Jelte Slagter en Bram Tankink van de Blan co-ploeg zijn tijdens de verken ning van de Amstel Gold Race in botsing gekomen met een auto. Hun fietsen raakten daarbij flink beschadigd, zelf kwamen de ren ners er ongedeerd van af. „Bram en ik reden vol gas de Fromberg op", zei Slagter donderdag. „We na men de laatste bocht een beetje te scherp en botsten op een auto. Dat was onze eigen schuld." Weening altijd goed geweest Leo van Vliet. ste keren bereikt. Ondanks alle verwezenlijkingen is Van Vliet er niet de man naar om op zijn lau weren te rusten. Voor de Naald- wijker kan het altijd beter. „Ik ben geen koersdirecteur gewor den om zondags tijdens de koers te paraderen in een volgwagen. Ik bemoei me overal mee. Alle de tails moeten tot op de millimeter kloppen. Van de stroomvoorzie ningen langs het parkoers tot de rijplaten op de parkeerplaatsen: door mijn ervaring in het bedrijfs leven heb ik overal mee te maken gehad. Ik zeg niet dat ik de wijs heid in pacht heb, maar ik denk wel dat ik de beste ideeën aan draag." Van Vliet is ook verantwoordelijk voor de financiële huishouding van de Amstel Gold Race. Onder handelingen met sponsors voert hij zelf. De kritiek dat de Limburg se klassieker is overgeleverd aan de commercie, schiet bij hem in het verkeerde keelgat. „Zonder geld doe je niks. Hoeveel evene menten vallen er tegenwoordig niet om? Ik denk dat wij een goed evenwicht hebben gevonden tus sen verschillende belangen. Door de finish te verplaatsen naar Berg en Terblijt zijn we ook de gewone toeschouwer tegemoet gekomen. In tegenstelling tot op de Cau berg, waar weinig ruimte was, kan het publiek nu bijna op de fi nishlijn staan. Wij doen ons best om het iedereen naar de zin te maken. Dat lukt niet altijd, maar het is echt niet zo dat wij alleen maar aan geld denken." door door Patrick Delait MAASTRICHT - Pieter Weening zit goed in zijn vel. De ploegleiding van Orica-GreenEdge had hem ge vraagd om goed te zijn in deze pe riode van het seizoen. En dat hij goed is, bewees de 32-jarige Fries afgelopen week in de Ronde van het Baskenland. Weening ging bergop met de besten mee, wat re sulteerde in een zesde plaats in het eindklassement op ruim een minuut van winnaar Nairo Quin- tana. Het is een ongeschreven wieler- wet: wie excelleert in het Basken land speelt doorgaans ook een pro minente rol in de Amstel Gold Ra ce en de Waalse klassiekers. Wee ning beaamt dat hij er goed voor staat, maar is de laatste om zich zelf een heldenrol toe te dichten. „Ik beschouw mezelf als een goe de renner, maar eendaagse koer sen zijn niet mijn specialiteit. Als alles meezit, kan ik een heel eind komen, maar ik ben niet de man die het voor Orica-GreenEdge moet afmaken. Simon Gerrans is zondag onze kopman." Dat Weening kan filosoferen over een toonaangevende rol in de voorjaarsklassiekers is geen toe val. De overstap van Rabobank naar GreenEdge gaf zijn carrière een nieuwe impuls. Bezig aan zijn tweede seizoen bij de Austra lische ploeg telt hij elke dag zijn zegeningen. Als een van de weini ge klimmers in een team met vooral sprinters en tijdrijders mag Weening op zijn favoriete terrein voor eigen rekening rij den. Die vrijbuitersrol'bevalt hem prima. „Ik heb het bij deze ploeg prima naar mijn zin. Bergop lig gen er voor mij veel kansen. Ook bij Rabobank heb ik altijd graag gereden, maar daar moest ik me meestal wegcijferen voor betere renners. Ik heb daar nooit een pro bleem van gemaakt. Je kunt in een ploeg niet alleen maar win naars hebben." Of zijn opleving bij GreenEdge wellicht te maken heeft met het vertrouwen dat hij nu wel krijgt en bij Rabobank moest ontberen? Het is een vraag stelling die door Weening kordaat wordt wegge wuifd. „Met vertrouwen heeft het niks te maken. Bij Rabo geloof den ze ook in mij, alleen had ik daar een andere rol. DooFdat ik zo veel werk moest opknappen voor de kopmannen kwam ik in de fi nales tekort. Het is echt niet zo dat ik nu plots een betere renner ben geworden. Wat wel klopt, is dat ik een paar jaartjes ouder ben geworden en daardoor ook ster ker. Dat scheelt een paar procen ten." Wie aan Pieter Weening denkt, komt vanzelf terecht bij de Tour van 2005. Aan het einde van de achtste etappe rekende hij in Ger- ardmèr in een millimetersprint af met Andreas Klöden. Nog altijd is Weening de laatste Nederlandse etappewinnaar. Na jaren van rela tieve windstilte schreef de uit Harkema afkomstige renner in 2011 ook geschiedenis in de Giro. Weening won de vijfde etappe en nam de roze leiderstrui over die hij vier dagen later weer moest in leveren. Ondanks deze successen heeft Weening als ronderenner nooit helemaal de verwachtingen kunnen inlossen. Geïmponeerd door de ritzege van de Fries in de Tour publiceerde journalist Bert Wagendorp een fictief feuilleton in het wielerblad De Muur waarin hij Weening bombardeerde tot de toekomstige Tour-winnaar van 2008. De verha- lenreeks is de nu 32-jarige renner lang blijven achtervolgen. „Die verhalen op zich hebben me nooit dwars gezeten. Het grote probleem was dat sommige men sen die onzin voor waarheid aan namen. Dan is het makkelijk om achteraf te roepen: 'Zie je wel, die Weening heeft het niet gered'." Toegegeven: als wereldtopper bij de beloften droomde Weening wel degelijk van een grote ronde carrière. Bij de profs werd zijn droom wreed verstoord. „In een grote ronde moet je drie weken lang geconcentreerd blijven. Je mag geen steek laten vallen. Dat is een speciale kwaliteit die ik niet heb. Ik kan me moeilijk drie weken lang focussen. In een grote ronde heb ik altijd wel een of twee slechte dagen. Ik kom het beste tot mijn recht in etappekoer sen van een week met twee of drie bergetappes." Bij Orica-GreenEdge, dat ook landgenoten Sebastian Langeveld en Jens Mouris onder contract heeft, lijkt de puzzel voor Wee ning in elkaar te vallen. De Austra- Nathan Aké (links) duelleert om de bal met Roman Eremenko van Rubin Kazan, foto Yuri Kochetkov/EPA door Rik Spekenbrink NIJMEGEN - Toen Nathan Aké zeven jaar was, kreeg hij post van Feye- noord. Met de vraag of hij daar in de F1 wilde komen spelen. De ogen van het mannetje uit Den Haag moeten zijn gaan stralen, maar pa en ma Aké vonden het een beetje vroeg voor zo'n grote stap. En zo werden Boëtius, Vilhe- na, Rekik en Ebecilio in 2003 wél kampioen van Nederland en voet balde Aké gewoon bij w Wilhel mus in Den Haag. Een paar jaar later, Aké speelde in middels bij ADO Den Haag, kon den ook zijn ouders de lokroep uit Rotterdam niet meer weer staan en sloot Aké aan bij mis schien wel de beste lichting die Feyenoord deze eeuw had. Hij ontwikkelde zich tot een sterke, linksbenige verdediger en tech nisch directeur Leo Beenhakker had goede hoop het talent een eer ste echte contract te kunnen ge ven. Maar toen kwamen Manches ter City en Chelsea om de hoek kijken. Daar kon Feyenoord niet tegenop, Aké koos voor de ploeg uit Londen en werd vorig seizoen gekozen tot meest talentvolle spe ler van de club. Donderdagavond stond hij voor het eerst in de ba sis van een Europese wedstrijd. In de kwartfinale van de Europa Lea gue werd van Rubin Kazan met 3-2 verloren, maar 'The Blues' kon den zich dat na de 3-1-thuiszege van vorige week permitteren. Aké, spelend met rugnummer 57, is nog jeugdspeler bij Chelsea. Hij debuteerde afgelopen tweede kerstdag met een korte invalbeurt tegen Norwich. En stond in fe bruari in de basis van het beker duel met Middlesbrough. Maar dit was andere koek, ook al werd het door een vroege goal van Fer nando Torres nooit echt span nend op het kunstgras in Moskou. Het stadion van Rubin is door de Uefa afgekeurd en bovendien is de winter in Kazan nog niet afge lopen. Chelsea-manager Rafael Benitez had een aantal blessures en wilde met het oog op de halve finale van de FA Cup, zondag tegen Manchester City, een paar spelers sparen. Aké kreeg daarom de kans, als. verdedigende middenvel der dit keer. Hij voerde zijn taak rustig en geconcentreerd uit en viel op door de nodige intercep ties. Een fout van Aké in de twee de helft kwam Chelsea echter meteen op een tegentreffer te staan. De kleinere Gökdeniz won het luchtduel van Aké en kopte de 2-2 binnen. Omdat Natcho kort daarna een (onterechte) straf schop benutte mocht Rubin nog even hopen, maar nog twee doel punten maken was te veel ge vraagd. Ondanks een zeer matige wedstrijd van de Engelse ploeg werd de halve finale bereikt en lonkt de finale in Amsterdam. Aké, die twee keer-Europees kam pioen werd met Oranje onder 17, speelde de wedstrijd uit en kwam tot zestig balcontacten. Hij zal ho pen op nog wat meer minuten dit seizoen, maar is met achttien jaar nog jong. Ook Dirk Kuijt bereikte de laatste vier. Hij verdedigde met Fenerba- hce succesvol een 2-o-voorsprong uit de heenwedstrijd bij Lazio Ro ma. Donderdag werd het 1-1. Tim Krul en Vurnon Anita strandden met Newcastle United tegen Ben- fica (1-1 en een 3-1-nederlaag). De laatste halvefinalist was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. FC Basel en Totten- ham Hotspur moesten verlengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 86