Ronnie Cuber en Willie Jones III op Scheldejazz 't Beest herdenkt Jeroen Willems RAS-concert in Grote Kerk Goes Pianist Worms in Middelburg CULTUUR 31 In de serie KinderKlassiek brengt de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg zondag de voorstelling Slagschaduw. AGENDA VRIJDAG 12 APRIL 2013 Muziek in donker Scène uit 'Slagschaduw', een voorstelling in de serie KinderKlassiek, zondagmiddag in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg, foto Anna van Kooij Meer agendanieuws vindt u op onze website. Goes RAS-concert met Zeeuws Studentenor kest, Fins jeugdkoor Chorus lucundus, Pontes Scholierenkoor en leerlingen Dans- cademie Tilburg, Grote of Maria Magdalenakerk, 20.00 uur 's-Heer Abtskerke Lezing zes inhuldigingen en zes Oranje staatshoofden door Dorine Hermans, Kerk van 's-Heer Abtskerke, 20.00 uur Krabbendijke Carolien Borgers met 'Happy End' be geleid door Chris Grem, De Meiboom, 20.00 uur Middelburg Miniconcert pianist Marcel Worms interview door Ernst Jan Rozendaal, De Drvkkery, 15.30 uur Gesprek met Maria Cappon, Leescafé Zeeuwse Bibliotheek, 16.00 uur Boekpresentatie Pieter-Paul van Laake: Kruiningen-Perkpolder, De Drvkkery, 16.30 uur Jaarconcert De Zeeuwse Muzikanten, 't Spiegeltheater, 20.00 uur Pianist Marcel Worms: De Goldberg Metamorphosén, Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur ABBA Gold, Schouwburg, 20.00 uur Dansfeest Beat Trippin' met dj's Foul- der, Chrisson en Sneaze, De Spot, 21.00 uur Nieuwdorp De Slag om de Schelde, lezing door Ernst Braat. Aanmelden vooraf gewenst: info@bmzeeland.nl of 0113 - 671475, Bevrijdingsmuseum, 19.30 uur Oostburg Cabaret: Vincent Bijlo, Ledeltheater, 20.15 uur Concert Maiden United (tributeband), The Lane, 21.00 uur Oud-Vossemeer Sing-in georganiseerd door christelijk lifestylemagazine 'Zij en Zeeuws'. De Vossenkuil, 19.30 uur Serooskerke (W) Toneelvereniging 'Serooskerke' brengt plattelandskomedie 'Eerlijk of heerlijk', De Zandput, 20.00 uur Terneuzen Bluesroute: optredens in elf cafés. Openingsconcert Doghouse Sam His Magnatones, Porgy en Bess (20.30 uur), Binnenstad, 20.30-02.00 uur Dansvoorstelling 'Ikusasa-This is Afri ca', Scheldetheater, 20.00 uur Aftrap café-podium met Giant Dia mond Sea Turtle, Reptilians, Dorien Sma- bros en Blindview, De Pit, 20.30 uur Vlissingën Vitalski De Leeuw Arsenaaltheater 20.15 uur Toneelvoorstelling '8 Vrouwen', de Zeeuwse Komedie, Theater Vestzak'99, 20.30 uur Zierikzee Vierde ronde Regioruis, Brogum, 20.30 uur Zoutelande Benefietconcert Daniëlle Staps en Regi nald Peene voor Blessed Geoeration, Catharinakerk, 20.00 uur. door Ali Pankow MIDDELBURG - Als het donker wordt komt de muziek tot leven. De trompet verslindt nootjes, een reusachtige klarinet komt in beeld en de vleugel neemt onge kende proporties aan. In de bele vingswereld van theatermaakster Boukje Schweigman krijgt het pu bliek verrassing en vervreemding voorgeschoteld. De voorstelling Slagschaduw maak te zij. in opdracht van de Stichting Oorkaan die met jeugdconcerten klassieke muziek al voor heel jon ge kinderen toegankelijk wil ma ken. Zij maakte deze productie in nauwe samenwerking met vorm gever Theun Mosk. „Uit mijn werk spreekt altijd een soort kinderlijke verwondering, ook voor volwassenen", vertelt Schweigman. Zij omschrijft Slag schaduw als 'theatraal concert'. Het begint wel met een verhaal, maar op den duur komt die hele verbeelding erin. Dan beland je-in een schaduwwereld die heel poë tisch is. De muziek speelt er uiter aard ook een heel belangrijke rol in. We spelen heel erg met het beeld van elk instrument." Voor Schweigman, die is opgeleid in mime, begint een productie meestal met muziek. Voor deze voorstelling maakte Louis Lan- zing de composities, terwijl zij di rect al het plan had met schadu wen te gaan werken. „Het is altijd een beetje lastig als je muzikan ten echt in het beeld wilt zetten. Toen dacht ik plotseling 'ik maak een schaduwwereld waar die mu zikanten in kunnen staan'. „Zo zijn ze, samen met drie acteurs, echte figuren binnen het spel van echte en fictieve wereld." Componist Lanzing bespeelt de trompet in het ensemble dat ver der bestaat uit Peter Eggenhuizen (klarinet), Thomas Andersen (con trabas) en Thijs Borsten (piano). „Het leuke van deze voorstelling vind ik dat het eigenlijk een heel ouderwets schaduwspel is met een doek en een lamp erachter. Maar het effect is heel verrassend. Ondanks alle mogelijkheden te genwoordig met animatie, kun je met zo'n oude schaduwlamp toch ook heel veel. Er gebeuren echt al lemaal gekke dingen in Slagscha duw", zegt Schweigman. Volgens haar wordt het in de Zeeuwse Concertzaal overigens nog wel een beetje spannend of alles wat zij wil ook gaat lukken. „Qua tech niek is er gewoon niet zoveel in die zaal. Ik hoop dat we het voor elkaar krijgen." Schweigman vindt het altijd boeiend te ervaren hoe interactie met vooral jeugdig publiek werkt. „Dat vergt zoeken en afweging: Hoe spoor je ze aan mee te gaan in hun eigen verbeelding, maar hoe houd je het toch onder con trole en voorkom je dat ze blijven gillen van spanning?" Zondag 14 april, Zeeuwse Concert zaal, Middelburg, 14.30 uur. GOES - In 't Beest in Goes wordt zondag de pas overleden acteur Jeroen Willems herdacht met film-, muziek- en theaterfragmen ten. 's Middags (14.30 uur) wordt de nieuwe film Boven is het stil van Nanouk Leopold vertoond. In deze verfilming van de bestseller van Gerbrand Bakker, grotendeels opgenomen in Zeeuws-Vlaande- ren, speelt Willems de hoofdrol, 's Avonds om 19.30 uur is een film- registratie van de monoloog Twee stemmen te zien. Jeroen Willems speelde dit stuk vanaf 1997 met veel succes in diverse talen in heel Europa. Willems overleed vorig jaar de cember op 50-jarige leeftijd aan een hartstilstand. GOES - In de Grote of Maria Mag dalenakerk in Goes wordt van avond vanaf 20.00 uur een groot concert gehouden op initiatief van Stichting RAS, een samenwer king tussen de drie Goese Rota- ryclubs. De opbrengst komt ten goede aan Stichting Leergeld. Er zijn optredens van het Zeeuws Studentënorkest, het Pontes scho lierenkoor, Dansacademie Tilburg en Chorus lucundus uit Finland. Zij brengen eigen, gevarieerd re pertoire, maar spelen ook samen. www.rasconcert.nl MIDDELBURG - In de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg verzorgt pianist Marcel Worms vanavond om 20.00 uur een concert waarin hij de Goldbergvariaties van Bach combineert met de Metamorpho- sen van Philip Glass. Als voorproefje geeft Worms van middag om 15.30 uur al een mini- concert in boekhandel De Drvk kery aan de Markt in Middelburg. PZC-journalist Ernst Jan Rozen- daal interviewt hem daar ook over Worms' 'muzikaal reisdag boek' Blue Notes (2010). TERNEUZEN - De Amerikaanse bari tonsaxofonist Ronnie Cuber en drummer Willie Jones III zijn dit jaar de belangrijkste namen op Scheldejazz in Terneuzen. De 41e editie van dit festival is van vrijdag 24 tot en met zondag 26 mei. De 71-jarige Ronnie Cuber treedt op de zondagmiddag op in Porgy en Bess, samen met een band met drie Nederlandse jazzgrootheden: Eric Ineke (drums), Rob van Ba- vel (piano) en Marius Beets (bas). Willie Jones, die jarenlang drum mer was Roy Hargrove's Quintet, speelt zaterdagavond in Porgy en Bess muziek van Max Roach en Clifford Brown. Dat doet hij met zijn kwartet, dat naast Jones be staat uit Jim Rotondi (trompet), Chris Thomas (bas) en Anthony Wonsey (drums). Scheldejazz wordt vrijdagavond 24 mei officieel geopend door commissaris van de koningin Han Polman en burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen. Het program ma van die avond staat verder.in het teken van de Young Vips Tour, waarmee veelbelovend jazz- talent landelijk onder de aan dacht wordt gebracht. Dit jaar gaat het om jazzacts met een roek- inslag. In Terneuzen treden deze avond op: het trio Kapok (met hoornist en componist Morris Kliphuis), The More Socially Rele vant Jazz Music Ensemble (opge richt door gitarist Reinier Baas) en Windkracht 7, zeven muzikan ten die hun krachten hebben ge bundeld, onder wie opnieuw Klip huis en Baas. Zaterdag en zondag is er overdag in de binnenstad de traditionele Streetparade. Op het podium op de Markt zijn zaterdag overdag on der meer jeugdorkest The Young Ones en de Zeeuwse formatie Mo- Bunk te zien. 's Avonds volgen VinnieVibes (met vibrafonist en slagwerker Vincent Houdijk) en de Rotterdamse band Bongoma- tik. In Porgy en Bess treden die avond, behalve Willie Jones III, onder anderen Klaro! (met saxofo- niste Karolina Strassmayer) en de uit Ethiopië afkomstige Minyeshu op, met een mix van afrobeat, funk, jazz en dance. Zondagmiddag staan voor het Markt-podium gispy/klezmer- band Balcony Players en latin-jazz- groep Nueva Manteca (met oud- Terneuzenaar Arno Krijger op hammondorgel) op het program ma. Het festival biedt op het podium in de Nieuwstraat ruimte aan oudestijljazz, met onder andere de Flying Dixies, Scat Cats en de Red Green Jazzbandi www.scheldejazz.nl Minyeshu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 85