Werkzaamheden Binnenlopen is fijner dan 0800-nummer W Rondweg Schoondijke in september klaar Politie houdt heler biljartkeus aan I 26 ZEEUWS-VLAANDEREN Kerk Zaamslag neemt nieuw orgel in gebruik De kustversterkingswerken van Zeeweringen vinden momenteel midden in Breskens plaats. A UmmBB we de ontwikkelingen en de achtergronden. Vandaag: het informatiecentrum. Rijkswaterstaat begon eind vorig jaar met de I reconstructie van de N61. In deze rubriek volgen door Martijn de Koning at is straks mijn uit zicht? Hoe moet ik rij* den als ik richting Ter- neuzen wil? En is dat niet een heel stuk rond? Het waren vooral praktische vragen die medewer kers van Rijkswaterstaat tijdens de eerste openingsdagen van het informatiecentrum in Biervliet voor de kiezen kregen. Het centrum opende vorige week zaterdag, en is voortaan op dins dagmiddag en elke eerste zater dag van de maand open tussen 12.00 en 16.30 uur, en voor groe pen ook op afspraak. „Het is be langrijk dat er een fysieke plek is waar mensen terecht kunnen met hun vragen", vindt woordvoerster Anneloes Lockefeer. „Dat is een stuk laagdrempeliger dan een 0800-nummer." In het centrum is een maquette te bekijken, inclusief details van 'complexe situaties' als het knoop punt bij IJzendijke. Aan de muur hangt een enorme kaart. Verder draait er een film met daarop de toekomstige situatie in vogel vlucht. Dat is een aanrader: door dat de omgeving (dorpen, gebou wen) herkenbaar is, kun je pre cies zien waar de weg komt te lo pen, hoe rotondes eruit zien, of er twee of vier banen zijn, en waar verbindings- en parallelwegen lo pen. „Die film is wel een succes", vertelt Lockefeer. „Je kan ook heel mooi zien welke gevolgen de re constructie heeft voor specifiek jóuw situatie." Lockefeer zegt geen idee te heb ben hoe druk het centrum be zocht gaat worden. „Vorige week, tijdens de eerste openingsdag, hadden we 45 bezoekers. Dat viel helemaal niet tegen." Belangrijk is dat het centrum er is, vindt ze. „We kunnen nooit het verwijt krijgen dat we niet zichtbaar of vindbaar zijn." Het centrum bevindt zich 'mid denin het werk': in Biervliet, aan de Braakmanlaan. Om die reden zijn er ook kantoorruimten voor Rijkswaterstaat en aannemer Ra- senberg ingericht. Rijkswaterstaat communiceert overigens op meer manieren met geïnteresseerden. Een paar keer per jaar wordt huis-aan-huis een nieuwsbrief verspreid in het hele gebied ten westen van het kanaal Gent-Terneuzen. Om de, pakweg, zes weken verschijnt er een digita le nieuwsbrief. Daarop kan ieder een zich abonneren via de websi te www.rijkswaterstaat.nl/n61. Daarop staat ook basale informa tie over het project. Op de face- bookpagina www.facebook.com/ reconstructieN6i staan actueel nieuws en achtergronden over het werk. Een bezoeker bekijkt de maquette in het informatiecentrum in Biervliet. foto Mark Neelemans Langs de N61 wordt inmid dels op nogal wat plekken gewerkt aan de nieuwe weg: rond Schoondijke, tussen Biervliet en de Braakman en bij De Braakman zelf: daar wordt een stukje van de kreek gedempt om plaats te maken voor een bredere weg. Aannemer Rasenberg moet nog een paar weken rijden met zand om op het tracé voor de rondweg Schoondijke te storten. Die weg moet in september klaar zijn. Bin nen een paar weken wordt ook be gonnen met het storten van zand voor de bouw van een viaduct tus sen Schoondijke en IJzendijke (aan de Oranjedijk), en met de aanleg van een deel van het tracé tussen die plaatsen. Volgende week wordt ook gestart met de aanleg van een 'bypass' in de Lange Heerenstraat, tussen Oostburg en Schoondijke. Ver keer moet daar worden omgeleid om de aanleg van een rotonde en fietstunnel mogelijk te maken. Be gin mei wordt ook begonnen met de bouw van een rotonde op de plek van de verkeerslichten bij •HOck. -r Clasmuur houdt de door Martijn de Koning BRESKENS - De dijk in Breskens moet bijna een meter hoger, maar aanwonenden zitten niet te wach ten op belemmering van hun uit zicht. Wat doe je dan? Architect Luc Reijn bedacht de oplossing: een muurtje van glas. De glazen wand is onderdeel van het kustversterkingswerk dat pro jectbureau Zeeweringen momen teel in Breskens uitvoert. Van de jachthaven tot aan het Spuiplein, over zo'n 350 meter, worden de dijk en damwand voorzien van een nieuwe, betonnen kruin. Er bovenop komt een wandelpad van twee meter breed. Deels komt dat pad op een brug; die zit aan één kant vast aan de dam wand. De reling aan de zeekant wordt een glazen muur, die aan de andere kant 'gewoon' paaltjes met staaldraad. Het glas is bijna vier centimeter dik, laat projectleider Bram Riet bergen zien: drie lagen, met ertus sen doorzichtig folie. Eén vierkan te meter weegt meer dan hon derd kilo. „Dit soort glas gebrui ken ze ook in cruiseschepen", ver klaart hij. „Ze zijn bestand tegen enorme krachten." De combinatie kustversterking-re- creatie is geen vanzelfsprekend heid, legt woordvoerster Anneke „McGovern van Zeeweringen uit. „In principe zorgen wij alleen voor vernieuwing van de steenbe kleding. Maar het is natuurlijk al tijd beter om gewenste of nodige werken te combineren en zo werk met werk te maken." Omdat het waterschap de dijk moest ver hogen en de gemeente Sluis vol op bezig is met een recreatieve op pepper voor Breskens, kwam het huidige plan op papier. Dat voorziet ook in de aanleg van een tribune ter hoogte van de han delshaven. Die biedt uitzicht over de haven, en is dus prima te ge bruiken bij evenementen. Verder wordt de relingen van de loop brug, in navolging van de reling langs de aanpalende jachthaven, voorzien van ledverlichting. Het werk brengt wel wat overlast met zich mee. Zo worden momen teel met een grote kraan zo'n vijf tig palen in de dijk geboord: die moeten de nieuwe kruin en brug straks dragen. Verkeersregelaars en stoplichten zorgen soms voor wat vertraging. De bedrijven en horeca aan de Scheldekade en ha ven zijn overigens gewoon bereik baar. Vóór de zomer moet alles klaar zijn. Overigens bestaat het werk uit twee fasen. Ook de strekdam ach ter de jachthaven, en de aanslui tende dijk achter Port Scaldis tot aan het strandje, worden voor zien van nieuwe bekleding. Ook daar wordt een combinatie ge- TERNEUZEN - De politie heeft woensdagavond een negentienja rige Terneuzenaar aangehouden die verdacht wordt van het helen van gestolen biljartkeus. Dit ge beurde nadat de politie getipt was door iemand die de keus te koop aangeboden had gekregen. ZAAMSLAG - De Christelijk Gere formeerde Kerk in Zaamslag neemt vanavond een nieuw orgel in gebruik. Het zogenaamde Kramer orgel, af komstig uit het gesloten kerkge bouw van de gemeente van Klun- dert, is uitgebreid met een twee de klavier en een aantal registers waarbij ook orgelpijpen uit het oude orgel uit Zaamslag zijn her gebruikt. Het orgel wordt overgedragen door orgelbouwer Nijsse uit Oud-Sabbinge. Die zorgde ervoor dat het orgel een klank en uitstra ling kreeg, die past bij het kerkge bouw. De overdracht vindt plaats om 19.30 uur. Vanavond wordt ook het jubileumboek gepresenteerd dat gemaakt is naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van de gemeente. De verdachte was bij zijn aanhou ding in de Noordstraat in Terneu- zen in het bezit van een tas met een aantal keus. De politie had maandag en dins dag al vier aangiften ontvangen van keus die gestolen waren uit een biljartzaal aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen. De ver dachte staat bekend als veelpleger en is overgebracht naar Torentijd. De politie heeft nog een aantal keus waarvan de eigenaar niet be kend is en roept eventuele gedu peerden op alsnog aangifte te doen. P E z d g' b jV KO eei Av< en wa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 82