Provincie wil voorlopig niet aan 'vastgoedgetal' HAARSCHEURTJES Rechtbank verlengt tbs-maatregel met dwangverpleging Sluiskillenaar Oproep: uw wens voor de koning Scholieren uit Cyprus bezoeken Zeeland 22 ZEELAND Zorgen Op zoek naar haarscheurtjes in het reactorvat van de kerncentrale Borssele. Voor alle zekerheid. Geen startbewijs voor de Amstel Gold Race? www.deltaridefortheroses.nl vrijdag vragen over het reactorvat van Borssele Zaterdag 8 juni 2013 Ondine van der Vleuten Mega-echo voor Ze ging op vakantie met het gevoel dat het niet goed zat. En nog geen dag nadat ze terugkeer de, een maand later, hing mijn doodzieke vriendin huilend aan de telefoon. „Het gaat niet meer", snotterde ze. Hectische weken volgden, waarin we het ene moment in het ziekenhuis zaten, het ande re bij de bank, de gemeente, een notaris. Want ze wilde er zeker van zijn dat alles goed geregeld was, als het onverhoopt van de ene op de andere dag mis ging. Steeds vroeg ze of ik mee ging. Natuurlijk deed ik dat: daar ben je vrienden voor. Al snel werd duidelijk dat er een operatie nodig was. Niet in Zeeland, maar in Amsterdam. „Ga je mee?", vroeg ze. Natuurlijk wilde ik dat. Maar met dagen die volliepen met werk, mantel- en andere zor gen, was het wel handig om te weten wanneer de opname ge pland stond. Helaas, dat kon niemand mij vertellen. „U wordt gebeld. En u mag niet zelf naar Amsterdam bellen", was de boodschap. Vier dagen later - het was intus sen maandag, de week waarin de operatie plaats zou vinden - wist ik nog steeds niets. Wan neer moest ik nu vrij nemen, om mijn vriendin naar Amster dam te begeleiden? De hele week dan maar, be sloot ik. Zo ontdekte ik dat er mensen zijn die in de hardnekkige ver onderstelling leven dat mantel- zorgers een lege agenda heb ben. Zonder vrienden, familie, werk en andere dingen die hun tijd en aandacht vragen. Steeds meer vrouwen werken en vrouwen werken steeds meer. Dat is nodig om onze eco nomie draaiende te houden, zegt de overheid. Tussendoor moeten we kinderen krijgen: ook goed voor de economie. Steeds meer mensen hebben zorg nodig, maar geen kinde ren om op terug te vallen. Vrou wen in hun omgeving, vaak werkende moeders, nemen die taak op zich. Want mantelzorg moet, zegt de overheid. Moet, moet, moet. En de agen da wordt steeds voller. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Voorlopig blijven Zeeuwse gemeenten de onroeren- dezaakbelasting bepalen op basis van de WOZ- waarde van huizen. Dat antwoorden Gedeputeerde Staten op vragen van Statenlid Jo- han Robesin van de Partij voor Zeeland. Volgens de PvZ kan de WOZ-waarde als grondslag voor de onroerendezaakbelasting en marktwaarde van een woning op de helling. Een 'vastgoedgetal' is een beter uitgangspunt voor krimpregio's als Zeeland, vindt de PvZ. Zij baseert zich daarbij op een rapport van brancheorganisa tie VBO Makelaar. Daarin presen teert de organisatie het vastgoed getal als alternatief, omdat het niet wordt beïnvloed door schom melingen op de woningmarkt. De alternatieve maatstaf zou geba seerd moeten worden op objectie ve gegevens, die uitgaan van het ruimtegebruik van de woning, Nu wordt de waarde bepaald ten opzichte van vergelijkbare huizen en de status van een wijk. Voor GS geeft het rapport geen aanleiding op korte termijn naar een vastgoedgetal toe te werken, vooral omdat de methode van VBO Makelaar nog in 'ontwikke ling is. Daarnaast is nog onduide lijk welke gevolgen een vastgoed getal heeft voor krimpregio's. Vaststelling van grondslag van de ozb blijft dus vooral een zaak van gemeenten, aldus GS MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft de tbs met dwangver pleging, die een 33-jarige inwoner van Sluiskil - naast een celstraf van twee jaar - in mei 2000 was opge legd, met één jaar verlengd. Begin oktober 1999 lokte hij in Terneuzen een 8-jarig meisje mee en verkrachtte haar in de bosjes. Haar kleren legde hij enkele me ters verder, zodat het meisje volle dig overstuur en naakt naar huis rende. Kort daarna probeerde hij door Ben Jansen ARNHEM - Volgende week onder gaat het hart van de kerncentrale Borssele een grondig onderzoek. Een mega-echo moet ondubbel zinnig uitsluitsel geven over de vraag of het reactorvat van de eni ge kerncentrale in Nederland haarscheurtjes bevat. De jaarlijkse splijtstofwisselingsstop die van daag begint, wordt benut om die inspectie uit te voeren. Voor EPZ, de beheerder van de kerncentrale, staat de uitkomst van het onderzoek al op voorhand vast: in het reactorvat van de kern centrale Borssele zitten geen scheurtjes van de omvang zoals die afgelopen zomer na inspecties van de reactoren Doel 3 en Tihan- ge 2 in België zoveel stof deden opwaaien. Hoofd kerncentrale Jan van Cap- pelle laat een ferm 'neen' horen op de vraag of de echo tot onaan gename conclusies kan leiden. In spectieleider Hans-Peter Vier- straete van de Nuclear Research Consultancy Group (NRG) in Arnhem die het onderzoek uit voert, houdt zich wat meer op de vlakte: „We zullen zekerheid krij gen over de vraag of er al dan niet scheurtjes in het reactorvat zit ten." De stelligheid van Van Cappelle wordt ingegeven door de aard van wat hij het 'Doel 3 fenomeen' noemt. De scheurtjes zijn niet het gevolg van de jarenlange blootstel ling van het vat aan de neutronen- stroom van de kernreactie. Die kan op den duur leiden tot ver- brossing, een structuurverande ring van het staal. De haarscheur tjes in Doel 3 en Tihange 2 zijn bij de fabricage van die reactorvaten ontstaan. Deze vaten zijn welis waar net als dat van de kerncen trale Borssele bij de voormalige Rotterdamsche Droogdok Maat schappij (RDM) gesmeed, maar er is ander type koolstofstaai ge bruikt. Haarscheurtjes kunnen ontstaan door belletjes waterstof bij het gie ten van het staal. Bij het afkoelen veranderen die belletjes in scheur tjes. De insluiting van waterstof kwam in de jaren zestig van de vo rige eeuw voor bij de productie van staal waarin mangaan is toege past. Voor het vat van de kerncen trale Borssele heeft bouwer KWU/Siemens een andere lege ring voorgeschreven. De inspectie van het reactorvat is de afgelopen maanden zorgvuldig voorbereid bij NRG, dat veel erva ring heeft met vergelijkbare on derzoeken elders in Europa. Daar bij zijn ook monsters bekeken van het staal waaruit RDM in 1965 het vat heeft gesmeed. In die monsters zijn geen scheurtjes ge vonden. Bij de verschillende productiestap pen van het Borsselse vat zijn vier controles met ultrasoon geluid uit gevoerd. Na het gieten en het las sen bijvoorbeeld. Nadat het vat kant en klaar in de betonnen con structie van de centrale was inge pakt, is het nogmaals ultrasoon 6 Jan van Cappelle, hoofd kerncen trale Borssele, maakt zich weinig zorgen over de kans dat de echo van zijn reactorvat tot verrassen de conclusies zal leiden. „Wij heb ben niet van die scheurtjes." MIDDELBURG - De PZC besteedt de komende weken aandacht aan de troonswisseling. In bijlagen en verhalen blikken we terug op koningin Beatrix en kijken we vooruit naar het koning schap van Willem Alexander. Hebt u een advies of een geluk wens voor beiden? Mail uw bijdra ge uiterlijk 22 april naar verslaggeving@pzc.nl. Vergeet niet uw naam en contactgegevens te vermelden. in Hulst een eveneens jong meis je te verkrachten. Het meisje zat in een auto en de Sluiskiller stap te in. Door haar gegil kwamen er omstanders aanlopen en nam hij de benen. Enkele maanden daar voor probeerde hij eveneens in Terneuzen een 9-jarig meisje aan te randen. Een oplettende buur vrouw betrapte hem en opnieuw nam hij de benen. De man voelt regelmatig een dwang om zich aan een jong meis je te vergrijpen. Ride for the Roses in samenwerking met PZC Schrijf NU in voor U kunt individueel Inschrijven en als club, vereniging of bedrijventeam. ten behoeve van onderzocht. Van Cappelle: „De re sultaten van die onderzoeken zijn bewaard. Vandaar ons vertrou wen dat de scheurtjesinspectie nu ook niets verrassends te zien zal geven." De NRG heeft zich de afgelopen maanden zorgvuldig voorbereid op de inspectie van het reactor vat. Er zijn onderwaterrobots ont wikkeld die de ultrasone meetap paratuur minutieus over de bo dem en langs de wanden van het vat leiden. De medewerkers die er mee aan de slag moeten, hebben in een proefopstelling geoefend. Lloyd's Register heeft de inspec tiemethode gekwalificeerd en zal in opdracht van de Kernfysische Dienst ook toezicht op het karwei houden. Het echo-onderzoek neemt ongeveer vijf dagen in be slag. De resultaten worden achter af geanalyseerd. Voor de inspectie op eventuele haarscheurtjes is extra tijd inge ruimd in de splijtstofwisselings- periode dit jaar.Die duurt volgens de planning van EPZ vijf weken. Alle 121 splijtstofelementen ver huizen tijdelijk uit de kern van de reactor naar het ernaast geleden opslagbassin. Er worden 24 staven vervangen. Zoals gebruikelijk wordt het stil leggen van de kerncentrale benut om inspecties, onderhoud, ver nieuwingen en tests uit te voeren. Een van de grotere klussen is de vervanging van de generatorrotor in het niet-nucleaire gedeelte van de centrale. Als u er zo van overtuigd bent dat de scheurtjes van Doel 3 en Tihange 2 in Het reactorvat van Bors sele niet voorkomen, waarom dan toch een onderzoek? „Tja, de maatschappij verwacht dat nu eenmaal van ons. De ont dekking van die scheurtjes in Bel gië heeft vorig jaar nogal wat op zien gebaard. We willen graag aan tonen dat er bij ons geen sprake van is." Wat maakt u zo zeker van uw zaak? „Alle productiestappen van ons vat, het gieten van het staal bij MIDDELBURG - Een groep Cyprioti sche scholieren is vanaf vandaag tot en met maandag op bezoek in Zeeland. De leerlingen doen mee aan een uitwisselingsproject 'Slow food- Slow traffic' met SSG Nehalennia, Pontes Goese Lyceum en Scalda (het Zeeuwse roc). Vmbo'ers van het Goese Lyceum, die in januari de slowfoodwed- strijd wonnen, mogen het win nende menu bereiden voor hun gasten. De scholieren uit Cyprus maken ook een fietstocht en be zoeken onder meer Neeltje Jans en maken een stadstocht door B Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 78