Greenpeace stapt naar rechter om kerncentrale GroenLinks wil uitleg kwaliteit Zeeuws spoor o 3 Klopte die dan niet in België? ZEELAND 23 Goed akkoord Jongeren naar TWeede Kamer voor jeugddebat Aardenburg visitekaartje archeologie commentaar ULTRASOON ONDERZOEK REACTORVAT VRIJDAG 12 APRIL 2013 leidingen hoofdkoelmiddel,,w**°\ leidingen*"""" I hoofdkoelmiddel kerncentrale Borssele reactorvatdeksel reactorvatdeksel Ultrasoon Ultrasoon geluid (voor de mens niet te horen) wordt weerkaatst door harde materialen. Door deze eigenschap kunnen haarscheurtjes worden opgespoord. Monsters bij de NRG in Arnhem van het originele staal waarvan het reactorvat is gemaakt. Bodemrobot tast twee segmenten af tapeinden voor dekselmoeren Wandrobot tast drie segmenten af rondlassen segmenten reactorvat Benodigd materiaal - 2 robots -12 motoren -15 cilinders - 50 ultrasoon tasters - 4 km kabel nfographic Donja Odijk bron EPZ Volgende week begint het ultrasoon onderzoek op haarscheurtjes in het reactorvat van de kerncentrale in Borssele. De techniek is vergelijkbaar met een zwangerschapsecho. Reactorvat volume: gewicht deksel: totaal gewicht: hoogte zonder deksel: hoogte met deksel: binnendiameter: wanddikte (koolstofstaal): 72 m3 45.000 kg 230.000 kg 8 m 10 m 3,81 m 18 tot 36,5 cm reactorvatdeksel regelstaven Werkgevers en werknemers re geren. Hun so ciaal akkoord bepaalt een beleid dat het kabi- net-Rutte niet zelf wilde of niet zelf kon maken. Met als be langrijkste kernmerk: Neder land gooit de sociale zekerheid niet overboord net nu zij hard nodig is. De WW blijft voor een flink deel overeind. Aan de ontslagbescherming wordt nog even niet getornd. Dit akkoord neemt veel onze kerheid weg. Dat is goed. Te lang suggereerden politieke par tijen dat het beter zal gaan als we alle verworvenheden dur ven te slopen. Werkgevers en werknemers zien gelukkig wél in, dat dit niet werkt. Juist als het slecht gaat, is een goed sociaal vangnet nodig. Dat geeft rust, dat legt een ba sis onder het consumentenver trouwen en dus onder de eco nomie en dankzij dat vangnet kunnen mensen zich concen treren op hun werk. Alles bij een is dit een goede basis om aan de toekomst te bouwen. Krupp, het smeden en aan elkaar lassen van de ringen waaruit het vat is opgebouwd bij de RDM en de installatie in Borssele, zijn ge controleerd en gedocumenteerd. Door bouwer KWU/Siemens en door de keuringsinstanties. We vinden het wel prettig in de prak tijk te kunnen laten zien dat onze bewijsvoering klopt." „Ik wil daar niet over specule ren, maar op de site van de Bel gische toezichthouder is te lezen dat ze daar minder op onderzoeks resultaten uit het verleden kon den terugvallen. Dat wil niet zeg gen dat er minder uitzoeken zijn uitgevoerd; ze waren alleen niet meer beschikbaar." 4 Waarom is voor de kencentrale Borssele destijds voor een ande re staallegering gekozen dan in Doel en Tihange? „Dat waren de eisen die KWU- Siemens stelde. In de loop van de jaren zestig van de vorige eeuw werd bekend wat de nadelen wa ren van het staal dat in de Bel gische centrales is gebruikt. Overi gens wordt dat staal nu weer wél toegepast. Het productieproces is veranderd, zodat bij het afkoelen geen scheurtjes meer ontstaan." 5 Er zijn monsters bewaard geble ven van het staal dat de RDM heeft gebruikt bij het maken van het vat. Hoe belangrijk is dat? „Met dat originele materiaal kon den we aantonen dat eventuele scheurtjes met de toen gebruikte inspectiemethoden al in 1969 zichtbaar zouden moeten zijn ge weest. Omdat het scheurtjes zijn die optreden bij de fabricage van het staal en niet door de straling tijdens het gebruik van het vat, zijn we er redelijk zeker van dat de inspectie van de komende we ken niets bijzonders zal opleve ren." A De onderzoeken in België zijn uitgevoerd door Areva. Waarom heeft EPZ voor NRG gekozen? „Dat is de enige instantie die in Nederland voor dit soort onder zoek door de overheid is toegela ten. NRG is volgens de Europese normen toegelaten en daarmee zijn deskundigheid en onafhane- lijkheid gegarandeerd. Lloyd's Re gister bewaakt de gekozen inspec tiemethode en de verwerking van de uitkomsten." MIDDELBURG - Acht Zeeuwse jon geren voelen op maandag 22 april politici aan de tand tijdens het Na tionaal Jeugddebat in de Tweede Kamer. Ze gaan in debat over jeugdwerk loosheid, studiekeuze, pesten en gezondheid met onder andere de ministers Lodewijk Asscher en Jet Bussemaker en staatssecretaris Martin van Rijn. De deelnemende Zeeuwse jonge ren zijn geselecteerd tijdens het provinciale jeugddebat dat in okto ber vorig jaar werd gehouden. In totaal doen 135 jongeren uit het hele land mee aan het Nationaal Jeugddebat. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Greenpeace stapt naar de Raad van State om te voorko men dat de kerncentrale in Borsse le tot 2034 stroom blijft produce ren. Minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) heeft Delta/EPZ drie weken geleden de vergunning ge geven om de kerncentrale langer open te houden. De Tweede Ka mer besloot in 2006 al dat de cen trale niet in 2014 dicht hoeft. Greenpeace wil dat de Raad van State de vergunning vernietigt. De milieuorganisatie vindt het 'opmerkelijk' dat garanties wor den gegeven over de veiligheid van de centrale, terwijl die 'niet hard worden gemaakt'. „Er moet onderzoek worden gedaan naar ouderdomsverschijnselen van de centrale. Het is vreemd dat de uit komsten ervan pas in 2020 be kend hoeven te zijn bij de Kernfy sische Dienst", aldus Jorien de Le ge van Greenpeace. Ook maakt Greenpeace er bezwaar tegen dat geen nieuw milieu-effectrapport hoeft te worden gemaakt. De Le ge: „Het komt er grofweg op neer dat EPZ een vergunning heeft ge kregen omdat ze op de blauwe ogen wordt geloofd." door Marcel Modde MIDDELBURG - De Provinciale Sta tenfractie van GroenLinks vindt dat railbeheerder ProRail ter verant woording moet worden geroepen voor de veelvuldige grote repara ties aan het spoor in Zeeland. Daar door ontstaan steeds langdurig extra vertragingen, waarvan de Zeeuwse reiziger de dupe wordt, al dus fractievoorzitter Leen Harpe in schriftelijke vragen aan Gedepu teerde Staten. Op het traject Vlissingen-Goes wordt momenteel rails vervan gen. De werkzaamheden zijn uit gesmeerd over drie weekeinden, waarvan 20 en 21 april in principe het laatste is. Reizigers moeten met een bus en zijn een half uur langer onderweg. Harpe vraagt zich af 'wat er mis is' met het spoor in de provincie. Hij verwijst naar het 'zeer groot onderhoud' dat hier in 2007 werd gepleegd, waarbij over een langer traject rails werden vervangen. Volgens de uitleg van ProRail toen, zou het spoor daarna weer zestig jaar mee kunnen. Groen Links wil van de railbeheerder de garantie dat het Zeeuwse traject voorlopig vrij blijft van gepland onderhoud. AARDENBURG - Het voormalige ge meentehuis van Aardenburg kan onderdak bieden aan een nieuw Zeeuws Archeologisch Museum. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) schrijft in op dracht van de gemeente Sluis een opzet. Volgens SCEZ-archeoloog Robert van Dierendonck kan Aar denburg 'het visitekaartje van de Zeeuwse archeologie' worden. Zo'n museum past volgens hem in het provinciaal beleid om mu sea meer thematisch te maken. Een besluit valt later dit jaar. pagina 28 en 29: In de grond is Zeeland uniek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67