JVIBACHT WONEN 13 VRAAG ANTWOORD Klokkenmaker Begrippen Het vak en de opleiding VRIJDAG 12 APRIL 2013 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. VIJVER De zeven jaar oude vijver van J. van Dijk is lek. „Hij lekt in de bovenrand. Er loopt in twee da gen ongeveer 20 centimeter wa ter uit Er is geen capillaire wer king, geen planten in de rand en de plooien zijn schoon. Ik heb al net boven de waterlijn gevoeld, maar daar geen gaatjes kunnen vinden. Heeft iemand het ei van Columbus al uitgevonden hoe het lek op te sporen? De truc met (koffie)melk werkt niet. Omdat de vijver ingetegeld is, kan ik dus ook niet zien waar de grond natter is." „Nee, het is nog altijd wachten op het ei van Columbus", zegt Romke van de Kaa. „Ook ai zijn ze niet te voelen, het zijn waar- Kroosvlinder. schijniijk toch piepkleine gaat jes, die zijn veroorzaakt door de larve van de kleine kroosvlinder. Een strook plastic op de water lijn is geen optie. Wel kan nieu we folie bovenop de oude wor den gelegd." LEILINDES Leilindes zijn prachtig. Tenmin ste... als ze geen zwart en vettig blad hebben, zoals de exempla ren in de achtertuin van W. van der Linden. „We hebben er drie. De laatste twee jaar worden niet alleen de bladeren zwart en erg vet, maar ook de stenen on der de bomen. Deze aanslag is bovendien lastig te verwijderen. Wat is de oorzaak?" „Iedere eigenaar van linden zal dit verschijnsel ongetwijfeld be kend voorkomen", weet Romke van de Kaa. „Linden worden vaak bezocht door bladluizen. Die scheiden een zoete, stroperi ge vloeistof af: honingdauw. Op die honingdauw groeit een zwar te schimmel: sterroetdauw. Dat is die zwarte aanslag. Hiertegen is weinig te doen. Sommige soorten lindebomen, zoals de krimiinde en de zilverlinde, heb ben veel minder last van deze aantasting dan de gangbare soorten." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan ook: 024-3650509 Een man van de klok Ambachtslieden over hun bijna vergeten beroepen, door llze Rike PIET VAN APELDOORN klokkenmaker in Harderwijk Opleiding: als 'gezel' bij diverse klokkenmakers voor het oude. Ik werk ook bij voorkeur met authentiek materi aal en gereedschap." In twee werkplaatsen doet hij dat. In de ene haalt hij klokken uit el kaar en maakt elk onderdeel schoon, onder meer in drie 'was machines'. In de andere ruimte, achter in de tuin, 'vervangt' hij missende on derdelen. Oude tandwielen han gen boven de freesmachine waar hij de juiste maat tandjes freest. Op een plank staan tientallen or namenten, .die vaak bovenop klok ken staan. „Die vind ik op diverse markten. Zo kan ik ze vervangen Piet van Apeldoorn werkt bij voorkeur met authentiek materiaal en gereedschap, foto's Maarten Sprangh als ik een klok krijg waarvan er één is afgebroken." Van elk stadium van de revisie maakt Van Apeldoorn digitale fo to's, die hij naar de (toekomstige) eigenaar van de klok stuurt. „Dan krijgen mensen een idee van het werk dat erin gaat zitten, wat het ambacht inhoudt. Ze waarderen dat zeer. Als ik een klok moet re pareren, is dat bijna altijd omdat het een dierbaar antiekstuk is. De waarde is vooral emotioneel, soms is het opknappen duurder. Als mensen mij een geërfde klok te koop aanbieden, schrikken ze vaak van de lage marktwaarde. Die is de laatste tientallen jaren flink gedaald, dus het loont lang niet altijd de klok te verkopen of op te knappen. Soms leg ik hem op zolder, in de hoop dat er ooit weer wel vraag naar komt, soms zelfs vanuit het buitenland. Ik ver koop via internet klokken aan China en Rusland." Pubklokken zijn tegenwoordig in trek. Van Apeldoorn vindt reis- wekkers en elektrische klokken op batterijen erg leuk. „Mensen denken dat die niet antiek zijn, maar ze dateren vaak al van begin 1900. Het mooie van antieke en oude klokken is dat het vaak een combinatie is van een kunstob- ject en een mooi stuk techniek." Een klokkenmaker ontwerpt, bouwt en herstelt uurwerken. Dat varieert van horloges, elektrische en mechanische klokken tot barometers, zonnewijzers en astronomische wijzerplaten. Vaak specialiseren ze zich in één of meerdere verwante soorten uurwerken. Piet van Apeldoorn richt zich vooral op ver koop en revisie van (antieke) klokken. Ontwerpen en bouwen gebeurt tegen woordig vrijwel niet meer, het is te tijdrovend en kost erg veel arbeidsloon. Verbussen: het belangrijkste werk van klokkenmakers, het vervangen van de lagers tussen de tandwieltjes van een klok. Trommelen: schoonmaken van onderdelen in soort trillende 'wasmachines', een voorweekbad, een ultrasoonbad en een trommelbad. Vuurvergulden: techniek van goud op een metalen ondergrond aanbrengen met goudamalgaam, een oplossing van goudpoeder in kwik. Comtoise: Franse hangklok uit de achttiende, negentiende" of twintigste eeuw, voorzien van een metalen frame, afhankelijk van makelij soms rijk versierd. Slaat meestal precies op het uur het aantal uren en na een korte pauze nóg een keer, een zogeheten repetitieslagwerk. Bracketdock: console- of tafelklok uit Engeland met slinger. De enige vakopleiding tot klokkenmaker is Uurwerktechniek aan de Vak school Schoonhoven. Die leidt op tot horlogemaker, met de extra specialisa tie klokken. De vakschool biedt ook korte cursussen. Volgens brancheorganisatie SVGB waren er in 2007 (laatste peiling) 385 on dernemingen actief in de uurmakersbranche, 120 hebben zowel klokken als horloges, 160 zijn gespecialiseerd in 'grootwerk'. www.svgb.nl/klokkenmakers en www.vakschoolschoonhoven.nl reageren? Smr wonen@depersdienst.nl k kan niet meer gewoon naar het getik van een klok luisteren", geeft Piet van Apeldoorn direct toe. Van daar misschien dat het in zijn werkplaatsen en win kel in Harderwijk 'stiller' is dan je zou verwachten. Er hangen wel overal klokken, maar slechts een enkele loopt. „Die heb ik in revisie. In de ver schillende fases dat ik eraan werk, moet een klok eerst een tijd goed lopen. Terwijl ik een andere klok onder handen neem, hoor ik of het misgaat en wat ik daaraan zou kunnen doen." De klokkenmaker Van Apeldoorn heet zijn bedrijf. Hij repareert klokken en verkoopt antieke klok ken, die hij voor de levering zelf reviseert. Hoewel zijn opa ook klokkenmaker was, was Van Apel doorn daar niet van jongs af aan mee bezig. „Ik viel voor de roman tiek van het vak toen ik na jaren in de ICT iets totaal anders met mijn leven wilde", legt hij uit. „Ik ging op de ouderwetse manier als gezel werken bij diverse klokken makers. Ondertussen bracht ik mezelf de theorie bij met syllabi van de vakopleiding en ik verza mel boeken over klokken." Hij pakt er een zwaar, dik boek bij: „Dit gaat alleen over Weense reiswekkers, een heel specifiek deel van de klokkenwereld. Alle mogelijke antieke versies staan er in, zo kan ik zien of een klok die ik in handen krijg origineel is en of er iets mist dat ik moet bijma ken of erbij moet zoeken." Want dat is zijn filosofie: Van Apeldoorn wil zo veel mogelijk van een klok in originele staat houden of brengen. „Met respect

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53