WONEN 11 HEBBEN VRIJDAG 12 APRIL 2013 eigenschap vaak als groenbemes- ter gebruikt op arme grond. Het lijkt dat de acacia niet alleen knol len op zijn wortels, maar ook op de stam maakt. Of deze stamknol- len ook stikstof binden, is mij niet bekend. Wel dat ze vaak voor houtsnijwerk worden gebruikt, vanwege hun grillige structuur. Acaciahout is keihard, even hard als teak en meranti. Het zou dan ook een goede Europese vervan ger voor tropisch hardhout kun nen zijn; vooral in Centraal-Euro- pa komen grote acaciabossen voor. Ook in Nederland is de boom niet zeldzaam, zeker niet in het oosten van het land. Je zou bijna vergeten dat de acacia hele maal geen inheemse boom is. De boom komt uit Noord-Amerika. Het eerste exemplaar werd hier op 23 januari 1579 geplant, ter ere van de Vrede van Utrecht. ALTIJD OP TIJD Handig, praktisch, leuk, vernuftig, nutteloos, bizar, bijzonder; op de Salone del Mobile in de Italiaanse stad Milaan - die sinds dinsdag volop aan de gang is en nog tot en met zondag (14 april) duurt - worden meubels aan de wereld getoond, waar tal van kwalificaties op van toepassing zijn. Daar is II Treno er één van en die valt wat mij betreft in de categorie 'grappig, maar of het nou echt zo fraai staat in de woonkamer...'. Volgens de bedenker, de Nederlandse designstudio Tjep, is 'de trein' het toppunt van intimiteit en ro mantiek; 'Want er is niets méér ontspannend en onderhoudend dan genie ten van een heerlijk diner terwijl je wordt vervoerd naar nieuwe landschap pen'. Die landschappen zul je dan op een andere manier moeten realiseren - steeds wisselende beelden op een groot beeldscherm bijvoorbeeld - maar toegegeven: II Treno is zeker een bijzonder treincompartiment. Het meubel is geïnspireerd op luxe wagons in oude treinen als de Oriënt Express en heeft aan de zijkant ruimte om servies op te bergen. Het treintje, dat een le vertijd van zes weken kent, is van essen- of eikenhout en van staal. En weer of geen weer, II Treno schijnt dus wél altijd op tijd te zijn! Maar dat is ook wel het minste als je er een bedrag van 8.900 euro voor moet neertellen... store.tjep.com II Treno. foto PR De sfeer bij Moooi is kleurrijk, spannend, persoonlijk en excentriek, maar nergens afstandelijk, foto Norbert Voskens/DesignPress lijn kantoormeubelen, samen met de ont werpers Jesse Visser en Geke Lensink, die tekenden voor de debuutcollectie. Midden in de crisis komt het bedrijf met een serie tafels en stoelen waarvoor flink is geïnves teerd in modellen en matrijzen. Even ver derop staat New Duivendrecht met nieuw werk van Roderick Vos. Alle producten worden in Nederland ontworpen én ge maakt: ambitieus en het loopt nog niet storm, maar ze doen het maar wel. Overal op het designfestival lijkt het ada gium: wie zijn nek uitsteekt, loopt meer dan een pas voor op de rest. Zelfvertrou wen, creativiteit én samenwerkihg met an dere bedrijven doen het goed. Het Italiaan se Kartell presenteert groots en meesle pend, met veel nieuw, veelal betaalbaar ont werp. Het Deense Normann Copenhagen transformeerde zichzelf van accessoire- tot meubelmerk. Met succes. De collectie is sprankelend; veel hout, organische vormen en bijzonder kleurgebruik. Het zijn geen aardverschuivingen, maar ze vallen op in een bedeesde markt, waarin elke order telt. De oude stropdassenfabriek van modediva Rossana Orlandi is al jaren een hotspot voor Milaanbezoekers. Een van de bijzonde re bedrijven daar is dit jaar Karimoku New Standard, een traditioneel Japans familiebe drijf in houten meubels. Japans vakman schap gecombineerd met subtiel ontwerp van internationale ontwerpers als Scholten Baijings en Sylvain Willenz leidt tot met aandacht gemaakt en fris ontwerp. Het Zweeds-Londense duo Studio Vit staat op Salone Satellite, de jonge ontwerperstak van de officiële beurs, en presenteert een serie keramieken, hangende bollampjes, die het licht reflecteren op keramieken wandschalen. Installaties op zich, maar goed produceerbaar. Na drie collecties is er nog steeds geen producent en bekostigen de dames hun ontwerpwerk met bijbanen. Maar ze geloven erin en gaan ervoor, crisis of niet. En dat is wat telt anno 2013. www.cosmit.it f reageren? '**9/ wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51