na ingreep NVWA I 'Zelfmoordpil moet vanaf 18 jaar beschikbaar worden' I I 4 BINNENLAND PAARDENVLEES Fraudeurs konden hun slag slaan met paardenvlees doordat er mazen zitten in het controlesysteem. gekken' Aanpak voedselfraude door Kirsten Rietbergen OSS - Vleesverwerker Willy Sel- ten zou volgens bronnen op inter net naar Spanje zijn gevlucht, maar de hoofdrolspeler in het Os- se vleesschandaal voert 'gewoon' vanuit zijn woning in Nistelrode een tegenaanval uit naar de Neder landse Voedsel- en Warenautori teit (NVWA). Terwijl de warendienst op zoek is naar 50 miljoen kilo rundvlees van het Osse bedrijf dat terugge haald moet worden voor vernieti ging, legt Selten een claim van 5,8 miljoen euro neer bij de NVWA. In een kort geding eist hij vergoe ding voor de schade die hij heeft geleden door de - volgens hem onnodige - sluiting van zijn be drijf in februari. Het bedrijf heeft volgens de NVWA paardenvlees vermengd met rundvlees. In paar denvlees werd ook de pijnstiller fenylbutazon aangetroffen. Selten stuurde op 25 februari het vaste personeel naar huis met de mededeling dat het bedrijf faillis sement zou aanvragen. Dat is vol gens FNV-bestuurder John Klijn nooit gebeurd. Omdat de werknemers nu al zes weken geen loon hebben gehad en geen uitkering kunnen aanvra gen, hebben drie vaste werkne mers op advies van FNV Bondge noten faillissement van het be drijf aangevraagd. Dat wordt waar schijnlijk dinsdag door de recht bank in Den Bosch uitgesproken. Ondertussen zijn niet alleen bij het bedrijf de deuren gesloten, maar ook bij de woonboerderij van Selten. De bel bij de voordeur en het huisnummer zijn verwij derd. Selten laat, terwijl hij in zijn auto voorbij zijn woning rijdt, we ten niet met de pers te praten. In een geding eist Willy Selten vergoeding voor de schade die hij zou hebben geleden door de NVWA ANALYSE VLEESFRAUDE door Annemieke van Dongen OSS - In de grootste terugroepac tie ooit probeert de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) 50 miljoen kilo vlees van de markt te halen. Dat is een heel grote berg: meer dan een half miljoen Nederlanders in een jaar gemiddeld samen opeten. Fraude met paardenvlees is een lu cratieve business. Paard is onge veer 1 euro per kilo goedkoper dan rund. Als je jarenlang paard door rundvlees mengt, zoals de Osse vleesverwerker Willy Selten volgens justitie heeft gedaan, tikt dat aan. De pakkans was klein. Dé manier om vleesfraude op te sporen, is een DNA-test. Het testen van een stukje vlees kost enkele honder den euro's. Tot de paardenvlees- fraude in februari aan het licht kwam, had de NVWA jarenlang geen DNA-tests laten doen. Dat is een gevolg van politieke keuzes om het NVWA-budget te rug te schroeven. Het geld dat er nog wel was, moest worden inge- *zet om de volksgezondheid te be waken. De controleurs richtten hun pijlen daarom op verboden stoffen in vlees, zoals hormonen, medicijnresten, bacteriën en ande re mogelijke ziekteverwekkers. De vraag of het rundvlees wel echt van een koe kwam, had geen prioriteit. De straffen die in Nederland op voedselfraude staan, schrikken sjoemelaars niet af. De brancheor ganisaties van de levensmiddelen industrie (FNLI) en van super markten (CBL) pleiten zelf voor hogere boetes en naming sha ming. Een openbare Europese lijst van overtreders zou ondernemers en consumenten voor fraudeurs kunnen behoeden. Kiezen voor controles op de veilig heid van voedsel in plaats van de echtheid, lijkt een logische keuze in een tijd van bezuinigingen. Maar vlees waarmee gesjoemeld is, kan óngemerkt ook een gevaar opleveren voor de volksgezond heid. Zo test een inspecteur die rundvlees denkt te controleren, niet op medicijnen die alleen bij paarden worden gebruikt. Verboden resten daarvan kunnen zo op ons bord terecht komen, zo als blijkt uit de paardenvleesaffai- re. Fraudeurs benadelen naast consu menten ook de eerlijke bedrijven die hun vervalste waren kopen. De klanten van Willy Selten moe ten hun vleesproducten nu terug halen van de supermarken en con sumenten - voor zover ze nog niet opgegeten zijn. Om de voedselveiligheid te garan deren, is het daarom belangrijk dat ook fraude wordt tegenge gaan. De vorige maand opgerichte taskforce Voedselvertrouwen on derzoekt hoe dat het beste kan. Onder druk van de Tweede Ka mer heeft het kabinet toegezegd de bezuinigingen op de NVWA deels terug te draaien. De maxi male boete voor voedselfraude stijgt van 4.500 naar 78.000 euro. Maar ook een efficiëntere inzet van het beperkte controlebudget is nodig om fraudeurs af te schrik ken, nadat de storm van de paar- denvleesaffaire straks is gaan lig gen. Niet alleen testen op verbo den stoffen en ziekteverwekkers, maar ook op wat we nou eigenlijk eten en waar dat vandaan komt. Dat is uiteindelijk ook voedselvei ligheid. door Floor Ligtvoet ZUTPHEN - Het moet veel gemakke lijker worden om in Nederland een einde te maken aan je leven. Men sen vanaf 18 jaar moeten een dode lijk middel kunnen innemen dat eenvoudig te verkrijgen is. Dit alles moet kunnen zonder tussenkomst van een arts of hulpverlener. Daarvoor pleit de gisteren opge richte coöperatie Laatste Wil. De club zoekt leden om zo een vuist te kunnen maken in politiek Den Haag en te lobbyen voor een in hun ogen waardige, autonome vorm van zelfdoding. Laatste Wil gaat verder dan ande re organisaties die zich al inzetten voor een vrijwillig levenseinde, zoals het burgerinitiatief Voltooid Leven van organisatie Uit Vrije Wil. Die vindt het criterium, ge hanteerd in de euthanasiewet, van ondraaglijk en uitzichtloos lij den te strak en rigide. Uit Vrije Wil pleit voor een wet die 70-plussers, die levensmoe zijn en het leven als voltooid beschou wen, de kans geeft een dodelijk middel in te nemen. Dit middel moet dan worden verstrekt door een stervenshulpverlener. Cisteren is de coöperatie Laatste Wil opgericht, die een sterke lobby wil voor waardige zelfdoding los van Wijk, voorzitter van de Laatste Wil, vindt het raar dat mensen afhankelijk moeten zijn van een hulpverlener wanneer ze dood willen. „Wie is een ander om te bepalen of jij dood mag?" Ie dereen moet waardig kunnen ster ven, ook jonge volwassenen, stelt hij. Bang dat een jongere tijdens een enkele sombere bui het middel in neemt, is hij niet: „Niet banger in ieder geval dan dat zo iemand Laatste Wil gaat verder dan andere organisaties die zich al inzetten voor een vrijwil lig levenseinde voor de trein springt of zich van 14 hoog naar beneden werpt." Hij noemt de manier waarop nu zelfmoord wordt gepleegd vele malen gruwelijker dan het nemen van een dodelijk middel dat Laat ste Wil voorstelt. „Met 18 jaar mag je stemmen, autorijden en dus ook dood." Met de komst van de coöperatie Laatste Wil wordt het druk op de markt van zelfdodingsorganisa ties. Zo informeert de stichting Waardig Levenseinde over metho den van zelfeuthanasie, zoals het inslapen met heliumgas. Stich ting De Einder geeft trainingen voor hulpverleners die mensen met een doodswens begeleiden. De Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NWE) met 140.000 leden, geeft voorlichting en informatie over euthanasie en hulp bij zelfdoding, verstrekt wilsverklaringen en doet onderzoek. De NWE steunt de coöperatie Laatste Wil, omdat veel van hun eigen leden ook wil len dat een zelfmoordpil er komt. Bij de Levenseindekliniek ten slot- te kunnen mensen met een ster- venswens terecht die aan de zorg vuldigheidseisen van de euthana siewet voldoen, maar van wie de arts geen euthanasie of hulp bij zelfdoding kan of wil geven. Volgens coöperatie Laatste Wil zijn de andere organisaties geen concurrenten. „We hebben alle maal een eigen doelstelling en gaan elkaar versterken", aldus Laatste Wil op zijn website. 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4