PZC 11 Thuis intiem dineren in luxe treinwagon Succes boeken in crisistijd 10 11 SALONE DEL MOBILE Elk meubelontwerp begint met een schets en soms blijft het daar zelfs bij. Trendy ontwerpers maken met een paar grafische lijnen een statement. Deze voorbeelden bewijzen dat minimalisme de fantasie aanwakkert en het oog bedriegt. Dunne zwarte lijnen De draad kwijt Gezichtsbedrog zh Wonen door Suzanne Dijkstra Bedrieglijk design Nendo's Thin black vases, foto's DesignPress Nendo kan toveren met vormen. „Goed de sign moet je door de telefoon aan je groot moeder kunnen uitleggen", meent Oki Sa to, oprichter en gezicht van de Japanse de signstudio. Zijn collectie Think black lines uit 2010 is een voorbeeld. De 29 meubels zijn gemaakt van gebogen staal en bestaan uit slechts enkele zwarte lijnen, alsof het een schets is. De naam wordt vaak Thin black lines gedoopt (dunne zwarte lijnen, niet: denk zwarte lijnen), maar het gaat er de ontwerper juist om dat mensen dingen gaan zien die er eigenlijk niet zijn. Vlak na dat de collectie werd gepresenteerd, wezen veel liefhebbers op de collectie Spaces etc. van Ron Gilad. Hij werkte al een jaar eer der met schetsmatige lijnen. Op de Stock holm Design Week presenteerde Nendo in februari een collectie bloemenvazen voor het merk David Design. Hij baseerde ze op Think black lines. Door het gebruik van een transparant glazen houdertje is het net alsof de bloem zweeft in het silhouet. De vazen kregen de naam Thin black vases. www.nendo.jp,www.spacesetc.com, www.daviddesign.se Analogia Project: alleen draden en garen. We gebruiken de hele dag ideeën die tot le ven zijn gebracht. Alle meubilair begon ooit als schets van een ontwerper. Desig ners Andrea Mancuso en Emilia Serra brengen in het Analogia Project schetsen op creatieve wijze tot leven. Dat doen ze met wollen draden die ze in een spinnen web van doorzichtig garen hangen. Ze sta len vorig jaar de show op de Design Week in Milaan. Inmiddels is hun vijfde project tot stand gekomen. Het werk van Mancuso en Serra is meer kunst en poëzie dan meu belontwerp, hoewel ze tot nu toe alleen op stellingen maakten met meubels, waaron der een tafel, drie stoelen, een lamp en een kapstok. Elk draadmodel uit het Analogia- project wordt eerst op papier geschetst, ver volgens op de computer ontworpen en be rekend, waarna de ontwerpers de draden met uiterste precisie met de hand over het frame spannen. Deze maand presenteren ze een bloemenvaas die uit onderdelen op het platte vlak en in 3D bestaat. Ook hier mee laten ze de grens tussen werkelijkheid en fantasie door elkaar lopen. www.analogiaproject.com Clothing Rails Anna Leena. Verschillende ontwerpers presenteerden de afgelopen periode meubels, gemaakt als een silhouet. Bijvoorbeeld de Duitse desig ner Tina Schmid, die een multifunctioneel kledingrek ontwierp. Op het eerste gezicht lijkt het een kubus, maar uitgevouwen kun nen er kledinghangers aan worden gehan gen. Haar asbak is zo mogelijk nog eenvou diger. Dit object bestaat uit een simpele sta len draad, waarmee een schets van een as bak wordt gevormd. Schetsmatig en toch bruikbaar is ook de kapstok van Anna Lee na uit Zweden. Haar Clothing Rails be staan uit slechts een paar dikke zwarte lij nen. Bijzonder is ook het ontwerp Place- keeper chair van Julian Sterz, hij laat met een paar simpele lijnen zien hoe een meu bel is opgebouwd. Wat maakt een stoel een stoel? Om die vraag te beantwoorden, ver deelde hij een stoel in vieren en verbond ze met metalen frames tot nieuwe stoelen. www.tinaschmid.de,www.annaleena.se, www.juliansterz.com reageren? >ïr wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41